Specifický smysl pro humor i doslovné chápání. Na malé autisty můžou venku skutečně padat trakaře, říká odbornice

30. červen 2021

„Rozpoznat poruchu autistického spektra co nejdřív je zásadní. Když totiž dítě nastoupí do kolektivu bez podpory a bez správné diagnózy, je tu velké riziko, že selže a že se nedokáže zapojit,“ říká terapeutka Lenka Bittmannová z Národního ústavu pro autismus.

„Najdeme tu neverbální postižené děti, které budou mít celý život problémy i se základní obsluhou. Jsou tam ale i ty inteligentní, které mají potíže jiného druhu – nerozumí mezilidským vztahům. Špatně vyhodnocují, co říkají ve školce ostatní děti, nevědí, jak se zapojit. Často mají doslovné chápání – pro malé autisty venku skutečně můžou padat trakaře a tahle možnost je bude pravděpodobně děsit,“ popisuje šíři spektra odbornice.

Čtěte také

Zásadní je podle ní individuální přístup. „Co nejlíp svoje dítě poznat. Většina rodičů začne po stanovení diagnózy googlit, nakoupí odborné knihy a pak se načtené rady snaží na dítě aplikovat. My rodiče učíme, aby se ho hlavně snažili pochopit. Proč takhle právě teď reaguje, jak přemýšlí, jestli třeba nedává najevo strach,“ vysvětluje terapeutka.

Podle ní autistickým dětem komplikuje život i vlastní perfekcionismus, kdy se pro ně ve škole horší známka než jednička rovná pětce. Upozorňuje ale taky na jejich osobitý smysl pro humor a upřímnost. „Dětští autisté neumí do konverzace přidávat společenskou vatičku,“ uvádí příklad Bittmannová. Jaké situace pak vznikají? Dozvíte se v rozhovoru.

„Není to malý Sheldon,“ říká Lenka Bittmannová. Žijí ve společnosti lidé s poruchou spektra bez správné diagnózy? Podle terapeutky v nemalém počtu. Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.