Specifický smysl pro humor i doslovné chápání. Na malé autisty můžou venku skutečně padat trakaře, říká odbornice

30. červen 2021

„Rozpoznat poruchu autistického spektra co nejdřív je zásadní. Když totiž dítě nastoupí do kolektivu bez podpory a bez správné diagnózy, je tu velké riziko, že selže a že se nedokáže zapojit,“ říká terapeutka Lenka Bittmannová z Národního ústavu pro autismus.

„Najdeme tu neverbální postižené děti, které budou mít celý život problémy i se základní obsluhou. Jsou tam ale i ty inteligentní, které mají potíže jiného druhu – nerozumí mezilidským vztahům. Špatně vyhodnocují, co říkají ve školce ostatní děti, nevědí, jak se zapojit. Často mají doslovné chápání – pro malé autisty venku skutečně můžou padat trakaře a tahle možnost je bude pravděpodobně děsit,“ popisuje šíři spektra odbornice.

Čtěte také

Zásadní je podle ní individuální přístup. „Co nejlíp svoje dítě poznat. Většina rodičů začne po stanovení diagnózy googlit, nakoupí odborné knihy a pak se načtené rady snaží na dítě aplikovat. My rodiče učíme, aby se ho hlavně snažili pochopit. Proč takhle právě teď reaguje, jak přemýšlí, jestli třeba nedává najevo strach,“ vysvětluje terapeutka.

Podle ní autistickým dětem komplikuje život i vlastní perfekcionismus, kdy se pro ně ve škole horší známka než jednička rovná pětce. Upozorňuje ale taky na jejich osobitý smysl pro humor a upřímnost. „Dětští autisté neumí do konverzace přidávat společenskou vatičku,“ uvádí příklad Bittmannová. Jaké situace pak vznikají? Dozvíte se v rozhovoru.

„Není to malý Sheldon,“ říká Lenka Bittmannová. Žijí ve společnosti lidé s poruchou spektra bez správné diagnózy? Podle terapeutky v nemalém počtu. Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.