Špína o Current 93: Deska Thunder Perfect Mind obrátila Tibeta k anglickému folku a panenkám ze šustí

22. březen 2018

V dalším díle seriálu o Davidu Tibetovi z Current 93 se posouváme na časové ose jen o malý kousek, a to do roku 1992. Po industriálním období kapely, 80. letech plných hluku a disonancí, odhalujeme s gnostikem Tibetem tajemství jeho přelomové folkové desky Thunder Perfect Mind. Zde se naplno projevila jeho fascinace anglickým folklórem.

Dětství v Malajsii, směs mysticismu, čarodějnictví, četba Aleistera Crowleyho, ale i křesťanská gnóze. Myšlenkové a tematické okruhy Current 93 jsme podrobně rozebrali v jednom z minulých dílů Špíny. Okultismu a symbolům se ale David Tibet nevyhýbá ani na počátku 90. let, kdy vzniká zásadní dílo apokalyptického folku Thunder Perfect Mind, album, která se loni dočkalo už několikáté reedice. Deska se věnuje konci času či boji se zlem (zůstává ovšem otázkou, kdo zrovna vyhrává). Deska Thunder Perfect Mind čerpá z gnostického evangelia „Hrom: dokonalá mysl“. Část z něj jsme si dokonce ve Špíně odrecitovali a rozebrali.

Špína o raných Current 93. Okultista David Tibet nastoupil v 80. letech na cestu za spasením

Current 93

„Celý svět je jen Satanův sen,“ řekl kdysi David Tibet z Current 93. Jeho apokalyptický folk nám má sundat růžové brýle. Tibet je jednou z nejtajemnějších postav anglické hudební scény, pere se v něm křesťanská víra s okultismem a rozpory se promítají i do jeho tvorby. Špína otevírá seriál o Current 93 ponorem do hlubokých 80. let, kdy se Tibet od hlučného industriálu posouval k anglické folklórní hudbě. 

Current 93 a anglický folk, jednoduchá rovnice odkazuje k Shirley Collins. Anglická folková zpěvačka, která na zmiňované desce hostuje, je pro Tibeta jednou ze stěžejních postav. Od momentu, kdy ztratila hlas a přestala zpívat, ji Tibet bombardoval zprávami a nabízel další spolupráci. My jsme si pustili až „wickermanovský“ song z její comebackové desky Lodestar z roku 2016. Třiaosmdesátiletá žena zde přiznává, že již nemá strach ze smrti. Co má společného smrťácký nápěvek Shirley Collins a české folklorní dědictví, odhalil naštěstí náš Kazatel.

Kromě Shirley Collins najdeme na Thunder Perfect Mind i další skladbu, která se vztahuje ke konkrétní osobě z Tibetova okolí. Píseň A Song For Douglas After He’s Death. Řeč není o nikom jiném než o Douglasi Pearcovi z Crisis nebo Death In June, který v proměnlivé sestavě Currentů chvíli působil. Jak se postupně dostáváme dál a dál do Tibetova fikčního světa před koncem času a všeho živého, je i apokalypsa blíž.

K jakému komiksu by mohla dělat soundtrack skladba Lucifer Over London? Který apokalyptický hit je vůbec nejkrásnější? A proč obviňovali Current 93 z propagace satanismu i nacismu? Odpovědi najdete v aktuálním díle Špíny. Stejně tak, které komiksy vám Kazatel už nikdy nepůjčí a co s tím vším má společného Mistr a Markétka.

autoři: Judita Císařová , Miloš Hroch , Petr Wagner
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.