Spojené státy rozhodly o porážce 45 tisíc divokých koní. Mají uvolnit místo pro dobytek

14. listopad 2016
Divocí koně

Zní to jako špatný vtip, ale Spojené státy vynesly krutý verdikt nad 45 tisíci divokých koní, kteří by měli být utraceni. Zatímco pro Evropana divoký kůň symbolizuje takřka snový výjev a nespoutanost přírody v ryzí podobě, pro americké úřady se jedná o přemnožená zvířata, jejichž náklady na stravu přerůstají dosavadní mantinely. Za rok 2015 šlo o částku okolo 29 milionů dolarů. Stáda divokých koní by proto teď měla pozemky, kde se pohybují, uvolnit stádům krav, které představují rentabilnější záležitost. „Národní agentury, které mají tato rozhodnutí na starosti, nechaly zajít situaci příliš daleko. Dvacet let ignorovaly určité faktory,“ zní kritika ze strany Humane Society of the United States (HSUS). Podle nich Bureau of Land Management chyboval například v tom, že divoké koně vyhnal z jejich přirozených teritorií, kde začarovaný kruh zřejmě začíná. Dnes se divocí koně tísní v menších rezervacích, než by si tato ušlechtilá zvířata zasloužila. Dále se podcenil systém antikoncepce, který by zabránil přemnožení koní ve volné přírodě. Podle organizace Defence of Animals je počet divokých koní ve volné přírodě nízký. „Populace divokých koní ve volné přírodě je ohrožená a plán na porážku takového množství koní se rovná genocidě,“ uzavírají ochránci zvířat smutně ve své zprávě. Čtěte taky Kočka pouštní spatřena ve volné přírodě, Vědci identifikovali zvířecí a rostlinné druhy, které varují před kolapsem ekosystémů.Aktualizace: Národní výbor schválil pouze doporučení pro Úřad pro správu pozemků (Wild and Free-Roaming Horses and Burros Act), kterým se zmíněný ovšem nemusí řídit. Úřad se vyjádřil, že rozhodně nebude zdravá zvířata utrácet.

Spustit audio
 • Nízkosacharidová dieta vám prý může zkrátit život. Moc cukrů ale taky

  17. srpen 2018
  03732755.jpeg

  Diety založené na co nejnižším příjmu sacharidů a jejich nahrazování živočišnými tuky jsou v posledních letech hodně populární, ať už jde o Atkinsovu dietu, nebo některé varianty paleo stravy. Nová dlouhodobá studie, které se účastnilo 15 400 lidí z USA, tvrdí, že tento druh stravování může zkracovat život až o několik let, tvrdí text na webu BBC.

  Výzkumníci jsou přesvědčení, že pro lidské tělo je prospěšnější rozumná konzumace cukrů a aspoň částečné nahrazení živočišných bílkovin a tuků rostlinnými variantami. U lidí, kteří ze svého jídelníčku vyřadili brambory, pečivo, těstoviny, rýži nebo cereálie a místo nich jedli více masa, hrozilo podle odborníků vyšší riziko smrtelných nemocí. Nahrazení sacharidů rostlinnými bílkovinami a tuky, například luštěninami, ořechy nebo avokádem, naopak toto riziko snižovalo. „Ze studie vyplývá, že nestačí zaměřit se na to, co jíte, ale také na to, jestli živiny pochází z živočišných, nebo rostlinných zdrojů,“ prohlásila Nita Forouhi z Cambridgeské univerzity. Z výzkumu dále nepřekvapivě vyplývá, že lidé, kteří přijímali sacharidů nadprůměrné množství, byli také ohroženi celou řadou zdravotních rizik. Odborníci se shodují, že výsledky studie nelze považovat za stoprocentní, protože byla založena především na dotaznících, ve kterých lidé často vylepšují svůj obraz. Sama vedoucí výzkumu, kardioložka a výživová specialistka Sara Seidelmann, prohlásila, že studie je jen jedním z dílu velké skládačky, kterou se snaží lékaři a výživoví odborníci sestavit.

 • Chemikálie pro dobré ráno. Americké děti snídají glyfosát, ukázal výzkum cereálií

  17. srpen 2018
  postřik - pesticidy - pole

  „Nikdo přece nechce snídat chemikálii na hubení plevele,“ podotýká podle ekoserveru Inhabitat Ken Cook, prezident americké ekoorganizace Environmental Working Group. Její studie ukazuje, že si kromě čokoládových lupínků a ovoce dávají k snídani miliony amerických dětí taky herbicid glyfosát.

  Odborníci testovali 45 běžně rozšířených cereálií, které jsou v USA velice oblíbené, a glyfosát objevili ve 43 z nich. Celých 31 testovaných vzorků navíc přesahovalo normy pro bezpečné požití, píše Inhabitat. Problém se podle webu netýká jen cereálií, ale v podstatě jakékoliv potraviny, která obsahuje oves, tedy například tyčinek. Světová zdravotnická organizace v roce 2015 oznámila, že je podle jejích výzkumů glyfosát „pravděpodobně rakovinotvorný“, stejně tak najdeme chemikálii na seznamu rakovinotvorných látek kalifornského Úřadu pro posuzování rizik v oblasti životního prostředí, píše popkulturní server Uproxx. Až do českých médií přitekla ze San Franciska kauza správce školy Dewaynea Johnsona, který zvítězil v soudním sporu s biotechnologickou firmou Monsanto. Její produkt, herbicid Roundup (glyfosfát obsahuje), měl podle poroty výrazně přispět k vzniku jeho rakoviny. Muž, nyní v konečném stadiu nemoci, postřikoval až třicetkrát ročně školní pozemky, při silných větrech se mu chemikálie dostávala na kůži. Teď mu soud přiřkl odškodné 289 milionů dolarů. Společnost Monsanto, proti které podle agentury Reuters aktuálně směřuje přes 5 tisíc žalob, vinu odmítá a proti verdiktu podá odvolání. „Rozhodnutí nic nemění na faktu, že 800 vědeckých studií a závěry americké Agentury pro ochranu životního prostředí, národních zdravotnických úřadů a dalších regulačních úřadů po celém světě dokládají skutečnost, že glyfosát nezpůsobuje rakovinu a nezpůsobil rakovinu panu Johnsonovi,“ cituje server iRozhlas prohlášení světové jedničky na trhu s osivy, hnojivy a pesticidy, od června spadající pod německý koncern Bayer. Problém s glyfosátem přitom řeší i Evropa. Po letech debatování o jeho vlivu na přírodní prostředí jej Unie minulý rok opět povolila, a to rovnou na pět let. Mluvčí Evropské komise uvedl pro evropskou verzi webu Politico, že výsledek amerického soudního sporu nejspíš nebude mít na evropské rozhodnutí vliv. „Komise přehodnotí bezpečnost chemikálií v případě, že společnost jako Monsanto zažádá o prodloužení nebo obnovení licence. Jedině tak by mohly úřady zahájit nové zkoumání na základě nových vědeckých důkazů,“ cituje Politico mluvčí a dodává, že státy jako Itálie, Francie nebo Německo plánují kritizovaný herbicid přestat používat do tří let. Otázkou podle Politica zůstává, jak moc je to reálné a zda si evropští zemědělci dokáží na změnu zvyknout.

 • Obálka prvního československého Vogue je poctou Olze Havlové. Vydání časopisu provází výstava v Uměleckoprůmyslovém museu

  17. srpen 2018
  Obálka prvního československého Vogue je poctou Olze Havlové

  Dnes vychází očekávané první číslo československé módní bible. Jedna z titulek je poctou Olze Havlové. Na fotce Bronislava Šimončíka ji ztvárňuje známá česká topmodelka v šatech ze sekáče. Na odhalených zádech má „vytetované“ kaligramy ze sbírky básní Václava Havla Antikódy.

  „Coverstory s Karolínou Kurkovou je připomínkou výjimečných žen, bez nichž by mnoho slavných a významných mužů nemohlo dosáhnout úspěchů, pro které jsou dnes obdivováni,“ říká šéfredaktorka Vogue CS Andrea Běhounková. Druhý cover patří slovenské múze proslulého fotografa Stevena Meisela – Kamile Filipčíkové. Slovenský fotograf Michal Pudelka se inspiroval surrealismem a filmovým plakátem 60. let. České i slovenské jsou nejen fotografie, ale i texty v tištěné i online podobě časopisu. Na společnou československou historii odkazují i unikátní fonty od Jakuba Straky. Například „CS“ uvnitř písmene „O“ v logu Vogue připomíná mezinárodní poznávací značkou, kterou Čechoslováci používali na autech od třicátých let minulého století. Na obsahu se podílí osobnosti napříč československou módou, designem a uměním, celebrity i zástupci nezávislé scény. Vydání časopisu provází výstava věnovaná historickému kontextu a směřování československého Vogue. Pod názvem První vydání je volně přístupná v pražském Uměleckoprůmyslovém museu ode dneška (17. 8.) do 12. září. Prezentuje módu, design a umění od světových i lokálních tvůrců, mimo jiné oděvy Pavla Brejchy a Liběny Rochové, objekty Evy Eisler nebo nábytek Milana Knížáka. Československá edice Vogue je po polské druhou ve střední Evropě. Ve světovém kontextu jde o dvacátou čtvrtou mutaci magazínu, který začal vycházet jako týdeník pro společenskou smetánku v osmdesátých letech devatenáctého století ve Spojených státech.

 • Umělkyně progresivní berlínské scény dostávají v porovnání s muži ještě méně než ženy ve světě

  17. srpen 2018
  Tempelhof v Berlíně, bývalé letiště, na kterém si dnes můžete dělat, co chcete

  Mezi příjmy umělkyň a umělců působících v Berlíně jsou podle nové studie významné rozdíly. Nepoměr v odměňování mužů a žen je v německé metropoli průměrně zhruba 28 %, což je ještě o 7 % více, než je průměr ve světě umění.

  Studie německého Institutu pro rozvoj strategií (IFSE) zjistila, že zatímco muži vydělávají ročně v oblasti umění 11 662 eur, ženy průměrně 8 390 eur. Organizace zároveň zjišťovala, jak výdělečnou oblastí umění v Berlíně je. Dostatek peněz na živobytí si čistě kreativními aktivitami vydělá podle dat 13 % umělců a 8 % umělkyň. Většina dotázaných musí mít ještě další zdroje příjmů – za prodělečný byznys označilo umění 80 % respondentů. Alarmující je podle autorů studie i údaj, že 90 % umělců nedokáže ve stáří vyžít ze svého důchodu. Příjmy ovlivňují berlínské umělkyně i z hlediska jejich plánů do budoucna. Polovina respondentek prý odkládá mateřství právě kvůli životní situaci, kterou ovlivňuje jejich zaměstnání. Autor studie Hergen Wöbken doporučuje, aby se Berlín inspiroval New Yorkem. Americká metropole totiž loni publikovala vůbec první detailní kulturní plán. Skupina umělců a aktivistů reagovala vydáním vlastního dokumentu. „Berlín je po New Yorku světově druhým nejvýznamnějším inkubátorem současného umění. Německé město se musí na tyto kulturní a ekonomické faktory zaměřit mnohem více,“ myslí si Wöbken. 
  Studie se zúčastnilo 1 745 umělců, průměrný věk byl přitom 47 let. Jak přibližuje německá verze serveru The Local, dotazovaní umělci mají za sebou v uplynulých třech letech celkem asi 3 200 samostatných výstav a podíleli se na 10 000 kolektivních výstavách s dalšími autory. 40 % těchto expozic bylo k vidění právě v Berlíně.

 • Odkud pramení deprese u Joy Division? Poslechněte si podcast Karla Veselého o dějinách smutku v popu

  16. srpen 2018
  03485439.jpeg

  Hudební publicista Karel Veselý vytvořil sérii podcastů Černé slunce, kde naslouchá úzkosti a smutku v dějinách popu. Zajímá vás, proč jsou dnešní rappeři tak beznadějně smutní nebo co udělala ekonomická krize v roce 2008 s populární hudbou? Odpovědi najdete při poslechu šestidílné série, kterou Veselý vytvořil pro Institut úzkosti.

  První díl Neznámé slasti stopuje kořeny deprese a temnoty v hudbě Joy Division, kteří vydali první album Unkown Pleasures v roce 1979, kdy zároveň nastoupila do premiérského křesla Margaret Thatcher. Možná na Iana Curtise neměla vliv jenom nešťastná láska, ale také společenská situace a započatá demontáž sociálního státu ve Velké Británii. V první epizodě Veselý probere linii britských kapel od post-punku přes Manic Street Preachers až po tajemného producenta Buriala a především jejich napojení na společensko-politický kontext země. Další díly budou mít premiéru vždy 14. dne každého měsíce. Zvukový design vytvořil Jiří Špičák a podcast je dostupný i v anglické verzi. Institut úzkosti, stejně jako Černé slunce, klade důraz na sociálně-politický rozměr úzkosti a depresí. Podle vlastních slov „vytváří prostor pro výzkum úzkosti, která se šíří napříč společností a projevuje se nespavostí, stresem, odcizením, ztrátou empatie, nerovnostmi a násilím“. Poslechněte si taky naši reportáž z prvního slyšení Institutu úzkosti.

 • Holanďané si staví umělé ostrovy. Lidi si na nich bytovky vybudují sami díky modelu baugrup

  16. srpen 2018
  byt - v bytě

  Před více než dvaceti lety se představitelé Amsterdamu rozhodli vyřešit nedostatek místa pro novou výstavbu bytů projektem na vybudování ostrovů na jezeře IJmeer. V roce 1997 město přišlo s velkolepým plánem na vybudování souostroví čítajícího deset ostrovů, na kterých by měl být prostor pro asi 18 tisíc domů.

  Jako sedmý z plánovaných ostrovů vyrostl v roce 2015 Centrumeiland neboli Centrální ostrov. Šest dalších je již obydleno. Centrální ostrov dosud sloužil jako kemp a otevřená galerie umění. Letos je konečně připraven pro stavbu domů. A plány pro výstavbu jsou téměř tak velkolepé jako samotné vytvoření ostrovů. Sedmdesát procent domů v nové čtvrti na Centrumeilandu si totiž její obyvatelé postaví sami. To jim umožní model výstavby zvaný baugrup nebo Building Group. Spočívá v tom, že si skupina rezidentů společně koupí pozemek a na něm si podle svých představ postaví bytový dům. Lidé tak ušetří peníze a také více ovlivní podobu svého domu. První pozemky na ostrově byly pro tento model uvolněny k prodeji v roce 2016, další letos v červenci. První stavební práce by měly začít teď v létě. Model baugrup funguje i v Německu, například v Berlíně. Domy na Centrumeilandu by i díky využití baugrupu měly být cenově dostupné a celá komunita by měla zanechávat jen minimální uhlíkovou stopu. Informuje o tom web CityLab. Centrumeiland má být také nejzelenějším z doposud dostavěných ostrovů. Všechny domy, kterých by mělo být dohromady 1 200, budou postaveny na nízkých umělých návrších, kterým se říká terpy. Díky tomu budou dobře chráněny proti povodním. Všemi parky ostrova se budou proplétat malé kanály. Jejich úkolem bude rozvádět dešťovou vodu rovnoměrně po ostrově a tím také pomáhat s ochranou proti povodním. Ostrov bude mít i vlastní systém vytápění pomocí tepelných čerpadel. Ta dokážou vést teplo přesně tam, kde je potřeba, a zamezí tak jeho ztrátám.
  Přečtěte si taky České analogie baugruppe vznikají i přes množství překážek.

 • Nový seriál od tvůrce Mad Men je plný známých tváří. Hrát budou dnešní potomky ruské dynastie Romanovců

  16. srpen 2018
  Z teaseru seriálu The Romanoffs

  „Všechny ty kecy o Romanovcích už mě unavují,“ říká jedna z postav chystané minisérie Matthewa Weinera The Romanoffs v novém teaseru. Slovo Romanov se totiž v předchozích pětadvaceti vteřinách upoutávky opakuje s nezdravě vysokou frekvencí. Tvůrce proslulého seriálu Mad Men se v připravovaném povídkovém cyklu chystá sledovat příběhy lidí, kteří se prohlašují za potomky slavné ruské dynastie Romanovců. 

  První epizodu The Romanoffs zveřejní VOD služba Amazon Prime 12. října a dalších sedm částí se tu pak bude objevovat v týdenních intervalech. Seriál, který z teaseru vyhlíží jako lehce absurdní dramedie, je plný hereckých hvězd včetně Isabelle Huppert, Aarona Eckharta, Diane Lane, Radhy Mitchell nebo Cley DuVall, ale vrací se v něm i Christina Hendricks nebo John Slattery z Mad Men. Většina producentského týmu The Romanoffs také s Weinerem spolupracovala na slavném cyklu o reklamní agentuře z šedesátých let. Romanovci jsou jedním z projektů, které Amazon Prime vytvořil ve spolupráci se společností Harveyho Weinsteina. Po sérii obvinění ze sexuálního obtěžování vznesených proti Weinsteinovi Amazon přerušil s Weinstein Company spolupráci, což znamenalo mimo jiné zastavení připravovaného seriálu režiséra Davida O. Russela. The Romanoffs byli nakonec dokončeni, ovšem bez účasti Weinsteinovy firmy. V loňském roce byl navíc ze sexuálního obtěžování nařčen i sám Weiner jednou ze scenáristek Mad Men Kater Gordon. Weiner obvinění popřel.

 • Přezdívají mu NASA Nose. George Aldrich už více než 40 let čichá k předmětům vysílaným do vesmíru

  15. srpen 2018
  03761793.jpeg

  Nostrildamus, NASA Nose, Master Sniffer nebo Nasalnaut. Takové přezdívky má George Aldrich, který pracuje jako chemický specialista v americké NASA. Už více než čtyřicet let je jeho úkolem používat vlastní nos k testování předmětů, které se posílají za astronauty do vesmíru.

  „Primárně provádím testy toxicity na objektech předtím, než jsou vyslány do vesmíru. Také jsem ale dobrovolníkem v panelu čichačů spadajícím pod NASA,“ říká Aldrich. Panel čichačů testuje odér všech předmětů, které jsou určeny do obytných částí mezinárodní vesmírné stanice ISS. „Nepříjemné pachy mohou astronauty zneklidnit, snížit produktivitu jejich práce a vystavit je riziku,“ dodává Aldrich pro web Science Alert. Samotné testování probíhá tak, že NASA vybere z panelu čichačů pět dobrovolníků, kteří hodnotí intenzitu pachu předmětu na škále od 0 do 4. Čtyřka znamená nejpronikavější zápach. Pokud předmět překročí hranici dvou a půl, testem neprojde. Systém funguje dobře, občas se v něm ale najdou trhliny. „Jednou jsme poslali do vesmíru pásky na suchý zip, které strašně smrděly. Testovaly se jen zvlášť jejich komponenty, které nezapáchaly. Když se ale potom daly dohromady, byl to hrozný zápach. Jedna měla na škále hodnotu 3,6, druhá 3,8,“ dodává Aldrich. Testovat pach předmětů vyvážených do vesmíru začala NASA už v roce 1967. Po tragické havárii Apola 1 byly mimo jiné zavedeny testy materiálu na odér a na toxicitu. Informuje o tom společnost Inverse na sociální síti Reddit. V současnosti NASA testy odéru provádí především u nových materiálů, které se do vesmíru dostávají. Z nich jsou vyráběny nejmodernější skafandry a jiné potřeby pro kosmonauty. I proto je práce George Aldriche a dalších čichačů nezastupitelná.

 • Sklidili jste moc jablek a nechcete, aby shnila? Zkuste web Sousedova zahrada

  15. srpen 2018
  jablko - jabloň

  Když Petr Skala loni na podzim přemýšlel, co udělat s přebytky ze své zahrady, rozhodl se založit web Sousedova zahrada. Na něm mohou zahrádkáři a drobní farmáři prodávat své produkty. K farmářským trhům, stánkům u silnice a dalším malým prodejnám tak letos na jaře přibyla nová možnost, kde sehnat lokální potraviny.

  „Tento způsob prodeje má spoustu výhod pro oba, pěstitel je oceněn za svoji dřinu na zahradě a zákazník získá maximálně čerstvé a zdravé produkty prakticky v biokvalitě. A obecný prospěch je, že se tyto produkty nemusí dovážet z druhého konce Evropy, nemusí se balit, nemusí se nechat dozrávat a nemusí se chemicky ošetřovat, aby tohle všechno vydržely,“ říká Skala. Na webu je nyní registrováno asi 430 uživatelů, kteří své produkty nabízejí ve více než 150 aktuálních inzerátech. Prodává se různé zboží, od medu přes čerstvé ovoce, různé marmelády nebo šťávy až po živé husy nebo kohouty. Počet uskutečněných obchodů se nedá přesně určit. Některé si mezi sebou uživatelé totiž domlouvají telefonicky. Skala ale odhaduje, že zatím proběhlo 130–150 transakcí. Píše o tom web Ekolist. Vyřešit se ještě musí financování obchodu. Na konci roku mu totiž končí licence na platformě Sharetribe, která umožňuje vytvořit si na internetu vlastní tržiště, půjčovnu a podobné weby. I o financování má už ale Skala svou představu. „Přemýšlím, že zkusím použít podobný systém, který funguje v lesních barech, kde se sami obsloužíte a do kasičky vložíte útratu. Na webu by to fungovalo tak, že když prodejce prodá zboží přes tržiště, tak mi pošle dobrovolný příspěvek ve výši několika procent tržby. Bude záležet na jeho ochotě a svědomí. Možná je to naivní, ale plánuji to zkusit,“ říká zakladatel webu.