Spolubydlení dětí z domovů se studenty. „Nehledali jsme spasitele, ale lidi, co mají co nabídnout,“ říká garant projektu

sdílené bydlení - spolubydlení - kuchyň - v kuchyni
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy sdílené bydlení - spolubydlení - kuchyň - v kuchyni

Symbios spojuje mladé lidi opouštějící dětské domovy se studenty Masarykovy univerzity. Celý projekt probíhá v domě na Křenové ulici v Brně, kam se nájemníci právě společně stěhují. „Základní verze je na čtyři, maximálně pět let. Mladým dospělým nabídneme bydlení v Symbiosu, v bytě 2+1 spolu se studentem. Potom mají být připraveni na samostatné bydlení,“ říká odborný garant Bohuslav Binka.

„V těch vybraných studentech jsme nehledali sociální pracovníky, ale normální studenty, kteří znají své hranice a umí si je ohlídat,“ pokračuje Binka. Mladí dospělí z dětských domovů nemusí být zároveň studenty vysoké školy, ale k politice celého projektu patří určitá pravidla, která musí účastníci dodržovat. „Máme čtyři pravidla, žádné tvrdé drogy, chovám se tak, aby ostatní mohli v domě v klidu žít, alespoň jednou za dva měsíce se účastním setkání všech nájemníků domu a nájem se platí včas,“ vysvětluje strukturu odborný garant. Celý program je postaven na dobrovolnosti, spolužití a následné mezilidské vazby mají všechny strany obohacovat a vést k lepším komunikačním dovednostem a zodpovědnosti.

Bohuslav Binka

„K naší politice patří i liberálnost. Pokud se člověk cítí na to, vstoupit do samostatného života, nebo mu projekt nesedne, může vypovědět smlouvu a odejít jinam,“ říká Binka a popisuje zároveň funkci dvou mentorek, které jsou nájemníkům na místě k dispozici. Ostatní pomoc už není pevně strukturovaná a od účastníků se očekává vlastní aktivita. „Věříme tomu, že člověk, aby mohl vstoupit do samostatného života, potřebuje dvě základní věci. Pocit bezpečí zajišťuje příslib nájmu na 4 roky a pak je zásadní mít vztahy,“ shrnuje projekt Bohuslav Binka. Po integračním týdnu, kde se vytvořily dvojice pro spolubydlení, teď nájemníky po létě čeká začátek zimního semestru a hledání pracovních příležitostí.

Symbios je inspirován vídeňským projektem, ve kterém funguje sdílený dům pro studenty a lidi bez domova, a o průběhu příprav jsme vás informovali již v roce 2016.

Poslechněte si rozhovor o projektu Symbios a principech, na kterých je postaven systém spolubydlení mladých dospělých z dětských domovů a studentů Masarykovy univerzity.