Sport v roce 2020? Olympiáda předvede novinky, fotbalové Euro velkou uhlíkovou stopu

Představení kolekce českého olympijského týmu a maskota Tokia 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Představení kolekce českého olympijského týmu a maskota Tokia 2020

Sudé roky jsou olympijské a nejinak tomu bude v roce 2020. Než se však olympionici vydají do Tokia, proběhne také evropský šampionát ve fotbale, který letos dostal mimořádnou a kontroverzní podobu. Jaké jsou ty největší sportovní akce roku? 

Olympijský program letos dostane injekci v podobě několika nových sportů. Premiéru si tak odbude například surfing nebo sportovní lezení. „Nejvíce jsem zvědavý na jediného surfaře, kterého znám: legendárního 47letého kmeta Kellyho Slatera, který se pokusí kvalifikovat,“ přeje americkému sportovci úspěch Vojta Ondráček.

Přípravy olympiády neprobíhají bez potíží a kontroverzí. „Běh s olympijskou pochodní začne ve Fukušimě. Japonci také trochu rozezlí Rusko a Jižní Koreu, protože zařadili souostroví Kurily a Tokdo jako místa, která jsou typicky japonská,“ upozorňuje Vojta Ondráček. Právě o tato souostroví přitom Japonsko vede územní spory.

Lionel Messi

Nový formát dostane evropský fotbalový šampionát. Nejde přitom pouze o rozšíření počtu účastníků. Fotbalisté totiž budou lítat po celé Evropě: mistrovství bude hostit dvanáctka měst od Varšavy přes Glasgow až po Baku. „Čekám velkou uhlíkovou stopu,“ říká Martin Vait na adresu nešetrnosti fotbalového svátku.

Nová Tribuna se ale také ohlédla za uplynulou dekádou. Co nejdůležitějšího se událo? „Třetího srpna 2017, den přestupu brazilského fotbalisty Neymara za 222 milionu euro. Zároveň jde i o platy. V současnosti bere Lionel Messi 92 milionů dolarů, před deseti lety byl nejlépe placený Cristiano Ronaldo a těch milionů bylo sedmnáct,“ dívá se zpět Vojta Ondráček na finanční proměnu světového fotbalu. Pro zbylé dva redaktory Tribuny pak byla zásadní ještě jedna věc: ruská dopingová kauza.

Tokijská olympiáda už nesměle klepe na dveře. Co od sportovního svátku očekávat, jak jsou na tom japonští pořadatelé a které nové sporty se ukážou v olympijském programu? Sportovní magazín Tribuna zkoumá vrcholy roku 2020.