Sport za časů globální cholery. Koronavirus ochromil Čínu, ohrožuje i olympiádu v Tokiu

21. únor 2020
Tribuna

Epidemie koronaviru, která vypukla v prosinci v čínském Wu-chanu, zdaleka nedopadá pouze na obyvatele nejlidnatějšího státu na světě. Rušení jedné sportovní události za druhou i nedostatek hokejek v NHL ukazují, jak se z Číny stala sportovní velmoc, ale také jak křehkým se sport stal v globální éře. 

Halové mistrovství světa v atletice, závody Světového poháru v alpském lyžování, čínský závod Formule 1, olympijské kvalifikace, tenisový Fed Cup či maraton v Hongkongu jsou jen některé ze sportovních akcí, které musely být zrušeny kvůli epidemii koronaviru. Nemoc, která si dosud vyžádala dva tisíce obětí a více než sedmdesát tisíc nakažených, změnila v důsledku přijatých opatření i život zdravým sportovcům v Číně. 

Domácí soutěže se nehrají, sportovci v zahraničí čelí karanténě. „Fotbalistky trénovaly na hotelové chodbě v tisíc kilometrů vzdáleném Brisbane,“ připomíná Vojtěch Ondráček divokou cestu čínské reprezentace olympijskou kvalifikací hranou v australském Sydney. „Přesto postoupily a zahrají si v baráži proti Jižní Koreji. Ale obě utkání odehrají pravděpodobně tam, s domácí odvetou počítat nemohou,“ vysvětluje.

Čtěte také

Karanténě například čelí v Anglii nigerijský útočník Odion Ighalo, který přestoupil z čínské ligy do Manchesteru United. Z bezpečnostních důvodů ale musel první dva týdny po příchodu strávit individuální přípravou bez kontaktu s novými spoluhráči. Čínští sportovci, kteří se chtějí účastnit zahraničních turnajů, čelí automatickému podezření ze šíření nákazy. „Hlášení o pobytu v Číně má stejný význam jako v případě informování dopingových komisařů,“ tvrdí Ondráček o paradoxních důsledcích.

Většina sportovců i fanoušků přitom podobný případ hrozby virovou nákazou zažila během poslední letní olympiády v brazilském Riu. Virus Zika nakonec ale navzdory masivní medializaci žádným výrazným způsobem průběh her nenarušil. Jestli podobně dopadnou olympijské hry v Tokiu, rozhodnou následující měsíce. 

Jaké sportovní události byly kvůli koronaviru v Číně zrušeny a kterým hrozí podobný osud? Skutečně hrozí hráčům NHL v důsledku epidemie nedostatek hokejek? A zažil svět sportu někdy v minulosti podobnou zdravotní hrozbu? Poslechněte si nový díl pořadu Tribuna.

autoři: Vojtěch Ondráček , Martin Vait , Vojtěch Jírovec
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.