Sports Take se závodníkem rallye

7. červenec 2009

Hlavním tématem 23. pokračování pořadu Sports Take byly životy lidí, kterým se stal sport současně i jejich osudem. A co rubrika, to snaha o jiný pohled na věc. Do našeho hledáčku se dostala jména jako Josef Odložil, Josef Rakoncaj nebo Muhammad Ali.

Také jsme mapovali, jakou symboliku si ve světě motosportu nese jméno Rodrigues. Na závěr první hodiny jsme mluvili o dnes již poměrně známe události, která potkala výpravu ragbistů na podzim roku 1972.

Do druhé hodiny vysílání přijal naše pozvání Martin Semerád, elitní český závodník a účastník série Mistrovství světa v rallye. Přestože nedávno oslavil 18. narozeniny, má už za sebou vítězství na evropské Pirelli Star nebo prestižní mezinárodní soutěži FIA talent roku. A o svém sportu mluvil velmi otevřeně. Kolik stojí špičkový soutěžní automobil? Jaké jsou náklady na jeden ujetý závodní kilometr? A jaký je jeho pohled na bezpečnost diváků kolem trati?

Již 16 let je v atletickém kalendáři Memoriál Josefa Odložila skutečným pojmem. Jaká byla ale původní myšlenka jeho vzniku? A kdo vůbec byl Josef Odložil?

Není pochyb o tom, že mezi nejuznávanější horolezce, a to nejen u nás, patří Josef Rakoncaj. Ale ani jemu se nevyhnuly dramatické okamžiky. Přinášíme autentický pohled na jeden z nich, konkrétně z roku 1985.

Jsou sportovní legendy, na které se zřejmě nikdy nezapomene. Ať už díky jejich výkonům, nebo třeba vystupováním, které se stalo pro všechny fanoušky nepřehlédnutelným. Obojí splňoval boxer Muhammad Ali.

Zřejmě jde o náhodu, která nezná souvislosti. Nebo možná o zajímavost, která stojí za zmínku. Ať už tak, nebo tak, nese jméno Rodrigues určitou symboliku.

Síla lidské vůle se zdá být v krizových chvílích téměř nevyčerpatelná. A nemusíme se bavit přímo o konkrétní disciplíně. I když i tady budou sportovci v hlavní roli.

autor: Miroslav Lenc
Spustit audio