Stádo zdivočelých koz terorizuje irské městečko. Pokud se nepolepší, čeká ho kastrace

11. květen 2018

Obyvatelé městečka Ennis v hrabství Clare už řadu týdnu čelí stádu asi 22 divokých koz, které narušují noční klid i dopravu, skáčou po autech a vnikají na soukromé pozemky, píše The Independend.

Stádo žije nedaleko města už delší dobu, v posledních měsících se ale počet koz výrazně zvýšil. Kozy řádí a množí se, jako kdyby měl nastat soudný den, rozčilují se místní obyvatelé. Radnice se proto rozhodla přistoupit ke konečnému řešení. „Chaos, který kozy v oblasti způsobují, je naprosto neakceptovatelný,“ prohlásil starosta Tom McNamara. I přes škody a také několik dopravních nehod, které zvířata způsobila, je však občané rozhodně nechtějí porazit. Vedení města uvažuje o přesunu celého stáda, včetně šesti kůzlat, do nějaké bezpečné lokality, kde nebudou ohrožovat sami sebe, ani lidstvo. Nevylučují také kastraci zvířat, především kozlů. „Záležitost musí být vyřešena v zájmu bezpečí zvířat, veřejné bezpečnosti, ochrany majetku a zamezení dopravních nehod, které by mohly skončit zraněním či smrtí zvířete nebo člověka,“ doplnil ho radní Johnny Flynn. Konečné rozhodnutí zatím nepadlo, ale radní ujišťují, že celá věc bude vyřešena humánním způsobem.

autor: Alžběta Medková
Spustit audio
 • Policie zadržela Afroameričana na základě technologie rozpoznávání obličeje. Trestný čin měl spáchat ve státě, ve kterém nikdy nebyl

  25. září 2023
  afroameričan pouta policie zatčení

  Randal Quran Reid jel loni den po Dni díkůvzdání ke své matce, když ho policie zastavila na rušné ulici ve státě Georgie a zatkla ho. Než ho policisté převezli do vězení, řekli mu, že ho hledají za zločiny, které měl údajně spáchat v Louisianě - ve státě, ve kterém Reid údajně nikdy nebyl. „Byl jsem zmatený a byl jsem naštvaný, protože jsem nevěděl, co se děje,” řekl Reid agentuře AP. Reid tento měsíc podal žalobu ze zneužití technologie na rozpoznávání obličeje.

  Devětadvacetiletý Reid je teď jedním z nejméně pěti Afroameričanů, kteří v posledních letech podali žaloby na orgány činné v trestním řízení s tím, že byli chybně identifikováni technologií na rozpoznávání obličeje a na základě této chyby poté i neprávem zatčeni.

  Tato technologie umožňuje orgánům činným v trestním řízení předávat snímky z videokamer do softwaru, který dokáže obličeje srovnávat s fotkami ve vládní databázi a najít možnou shodu s hledanými osobami. Kritici tvrdí, že to má za následek vyšší míru chybné identifikace lidí s tmavou barvou pleti. Příznivci naopak tvrdí, že tato technologie byla zásadní při dopadení drogových dealerů, vyšetřování vražd a hledání pohřešovaných osob.

  „Používání této technologie ze strany vymáhání práva, i když jsou zavedeny normy a protokoly, vytváří vážné obavy o občanskou svobodu a soukromí,“ řekl Sam Starks, hlavní právník společnosti The Cochran Firm v Atlantě, která zastupuje Reida. Starks také dodal, že technologie sama o sobě není úplně spolehlivá. Žaloba Reida byla podána 8. září u federálního soudu v Atlantě. Jako obžalované jmenuje šerifa Josepha Lopinta a detektiva Andrewa Bartholomewa.

  Bartholomew se podle žaloby spoléhal pouze na shodu generovanou technologií na rozpoznávání obličeje. Na základě ní vydal zatykač na Reida v domnění, že se jedná o stejného muže, který v červnu 2022 použil kradenou kreditní karta k nákupu dvou peněženek za více než 8 000 dolarů. Bartholomew neprovedl ani základní prohlídku pana Reida, která by odhalila, že pan Reid byl v Georgii, když došlo ke krádeži, stojí v žalobě.

 • Neonacistických fitness klubů poslední dobou přibývá nejen v USA, ale i v Evropě

  25. září 2023
  neonacismus pochod řecko extrémní pravice zlatý úsvit neonacisté neonacista

  Takzvané Aktivní kluby jsou na vzestupu, a to nejen ve Spojených státech, ale také v Kanadě a některých evropských státech. Upozorňuje na to americký server VICE News. Jedná se o neonacistické fitness kluby, které se zaměřují na kondiční trénink a trénink bojových umění.

  Podle nové zprávy Counter Extremism Project, kterou má server VICE News k dispozici, byl první takzvaný Aktivní klub vytvořený na konci roku 2020 a od té doby jich v USA, Kanadě a Evropě přibylo nejméně dalších 100.

  „Je to bezprecedentní růst. Nikdy jsem neviděl, že by síť v pravicovém extremismu rostla tak rychle. Vybudování nadnárodní sítě obvykle trvá roky,“ řekl VICE News Alexander Ritzmann, autor zprávy a hlavní poradce Counter Extremism Project.

  Aktivní kluby by se daly popsat jako místní neonacistické skupiny postavené na myšlence společně cvičit a trénovat bojová umění – typicky box a brazilské jiu-jitsu. Jedná se o výslovně bělošské nacionalistické skupiny, ale stejně jako některé jiné moderní rasistické skupiny se v nejlepším případě snaží skrýt své skutečné úmysly. Skupiny jsou řízeny poloautonomně na místní úrovni a podle zprávy mohou mít od pěti do pětadvaceti členů.

  První Aktivní klub založil Robert Rundo na konci roku 2020 poté, co inspiroval podobnými kluby a aktivisty v Evropě. Rundo je americký neonacista známý svými kauzami a organizací pouličních bojů. Skrýval se také před federálním obviněním, za které byl loni na jaře zatčen.

  Skupiny se teď začaly objevovat také v běžném životě, v USA zejména na protestech proti LGBTQ komunitě, kde pořádaly bojové turnaje. Velké akce se konají i mimo Spojené státy. Podle příspěvků na sociálních sítích Active Club Canada nedávno uspořádali národní akci, na kterou přišli členové z deseti klubů, které jsou roztroušeny po celé zemi, a společně trénovali.

 • Včelkám na avokádových polích pomáhají s opylováním moderní technologie

  25. září 2023
  Včela

  Společnost BloomX našla způsob jak mechanicky opylovat květy - a to podobným způsobem, jako to dělají včely. Firma se zatím zaměřuje na dvě plodiny – borůvky a avokáda. Díky technologiím jsou schopny je opylovat i v místech, kde žijí nízké počty včel.

  Hlavní produkt firmy se nazývá „Robee“. Na první pohled vypadá jako velká sekačka na trávu. Má ale dvě mechanická ramena, která trčí z obou stran. Ta vibrují, a když je otřete o rostliny borůvek, uvolní pyl. Úroveň vibrací byla údajně navržena tak, aby napodobovala čmeláky, které používají svá křídla k pohybu květů.

  Dalším produktem BloomX je „Crossbee“, ruční nástroj pro sběr a šíření lepkavých pylových zrn mezi avokádovými stromy. Zařízení se nyní používá v Jižní Americe, Jižní Africe, Španělsku, USA a Izraeli. Podle dat společnosti BloomX se díky tomuto produktu může zvýšit sklizeň ovoce až o 30 %.

  Oba produkty jsou řízeny softwarovým systémem založeným na AI propojeným s aplikací pro mobilní telefony. Každý je také vybaven nástrojem GPS, aby pracovníci farmy věděli, které oblasti pole už ošetřili. „Nenahrazujeme včely... ale spíše nabízíme farmářům účinnější metody opylování a snižujeme závislost na komerčních včelách,“ řekl BBC spoluzakladatel a jednatel společnosti Thai Sade.

  Bohužel pro zemědělce včelí populace po celém světě vymírá kvůli faktorům, jako je změna klimatu, nebo používání pesticidů. Evropské včely také bojují s parazitickým roztočem zvaným varroa destructor.

 • LinkedIn se stáhl z Číny, mladí lidé proto začali hledat práci pomocí Tinderu

  22. září 2023
  Tinder

  Mladí Číňané stále častěji využívají seznamovací aplikaci k hledání volných pracovních míst v době prudce rostoucí nezaměstnanosti absolventů v zemi. Tento trend však vyvolává obavy mezi uživateli platformy i v samotném Tinderu. Ten využívají jako přímou náhradu za LinkedIn, který se v květnu stáhl z čínského trhu.

  Měsíc po dokončení studia módy měla Songsong pocit, že její hledání práce nikam nevede. Obyvatelka Pekingu se prostřednictvím e-mailu a pracovních stránek ucházela o více než 30 pozic, ale nedostala jedinou odpověď. Songsong se proto rozhodla vyzkoušet jinou platformu: seznamovací aplikaci Tinder. Dvaadvacetiletá dívka začala aktualizovat své profilové obrázky a nahradila selfie fotkami se vzkazem napsaným velkými červenými písmeny: Chybí někomu zaměstnanci? Momentálně hledám práci. Přijměte mě.

  „Na Tinderu jsem narazila na různé druhy inzerátů a profilů,“ řekla Songsong Sixth Tone. „Řekla jsem si: 'Proč bych si tady nemohla udělat reklamu, abych se více zviditelnila?“ Songsong patří k rostoucímu počtu mladých Číňanů, kteří se v souvislosti s nárůstem nezaměstnanosti absolventů obracejí na Tinder, aby si našli volná pracovní místa. Vzhledem k tomu, že podle Národního statistického úřadu míra nezaměstnanosti mladých lidí v Číně začátkem letošního roku překročila 20 %, používají čerství absolventi nejrůznější metody, aby získali výhodu na trhu práce. Využití Tinderu je tak nejnovější „vychytávkou“ při jejím hledání.

  Seznamovací aplikace jsou přitom v Číně nesmírně populární. Není přesně jasné, kolik mladých Číňanů Tinder používá, ale aplikace je populárnější než jiné mezinárodní seznamovací platformy, jako jsou Bumble a Hinge, přestože v Číně není oficiálně dostupná. A právě obtížný přístup k Tinderu je jedním z důvodů, proč jej někteří mladí Číňané považují za ideální platformu pro navazování kontaktů. Uživatelská základna je vychýlena směrem k lidem, kteří studovali v zahraničí nebo pracují pro mezinárodní společnosti.

  „Na Tinderu je skvělé, že se můžete spojit s lidmi mimo svůj obvyklý sociální okruh,“ řekla uživatelka Xing, která z důvodu ochrany soukromí uvedla pouze své příjmení. „Většina lidí na Tinderu má slušnou práci, takže je větší šance získat doporučení ve velké firmě. A na rozdíl od sítě LinkedIn vytváří Tinder intimnější atmosféru, protože první konverzace obvykle začíná vaším osobním životem.“

 • Proč se tak moc turistů vrací do Disneylandu? Je za tím vůně

  22. září 2023
  Disneyland

  Každoročně se do Disneylandu sjíždějí desítky milionů lidí a mnozí z nich si na výlet dokonce půjčují. Disneyho nadšenkyně Maddy Thompsonová z Phoenixu říká, že její manžel si kdysi našel druhou práci, aby zaplatil její, jak sama říká, „závislost na Disney“. „Jindy jsme zase odložili synovy zubní operace, abychom si mohli dovolit každoroční výlet do Disneylandu,“ říká. A není zdaleka sama. Vědecké zdůvodnění této nezvladatelné touhy teď přinesl server Los Angeles Times.

  Jedna z analýz ukázala, že 18 % návštěvníků Disneyho parku se zadluží, aby zaplatili za svou dovolenou v Disneylandu. Pro fanoušky, jako je Jeff Reitz z Huntington Beach, který navštívil Disneyland 2995 dní v řadě, se tyto zvyky mohou stát posedlostí. Podle odborníků odpověď na humbuk kolem Disneylandu ale může souviset s tím, jak je náš mozek nastaven. Ačkoli k neutuchající popularitě společnosti Disney nepochybně přispívá mnoho faktorů, někteří vědci se domnívají, že dovolená u Disneyho přece jenom vyvolává nutkavější cestovní chování než jiné. Touha znovu prožít dětské fantazie a touha po cestování jsou určitě důležité. Ale možná nejinovativnějším vysvětlením je náš čich.

  Po celém parku jsou rozmístěna zařízení známá jako Smellitzers, která na kolemjdoucí vystřelují pachy. Například Smellitzer u Cukrářského paláce a Cukrářské kuchyně vypouští na hlavní ulici vůni sladkých dobrot. „Smellitzer byl pojmenován po slavném houfnici, která odpalovala granáty z první světové války,“ popisuje Gavin Doyle, Disneyho nadšenec stojící za stránkou Disney Dose. „Místo toho, aby vystřelovala smrtící granáty, ale vypouští nádherné vůně,“ dodává.

  David Ludden, profesor psychologie na Georgia Gwinnett College, řekl deníku Los Angeles Times, že část úspěchu společnosti Disney spočívá ve schopnosti využívat vůně k „ovlivňování našeho chování na nevědomé úrovni“. „Čich je chemický smysl a je evolučně nejstarší, takže se přímo spojuje s emocionálními částmi mozku více než ostatní smysly,“ vysvětluje psycholog. A to je jedním z důvodů, proč se dospělí i děti nemohou tohoto zábavního parku nabažit.

 • Sensory atomových výbuchů objevily modré velryby. Vědci jsou nadšení

  22. září 2023
  Velryba

  Od 90. let 20. století naslouchá globální síť senzorů nepovoleným jaderným výbuchům. Jak se ale ukázalo, její vytvoření vedlo k nečekaným přínosům pro vědu. Posloužila například k identifikaci dosud neznámého hejna modrých velryb trpasličích, jak píše BBC Future.

  Po celé generace plavaly oceánem, aniž by se setkaly s lidmi. Některé z nich dorůstaly délky 24 m a dosahovali hmotnosti 90 tun. Donedávna jsme o hejnu modrých velryb trpasličích v Indickém oceánu nic nevěděli. Jejich objev v roce 2021 je o to pozoruhodnější, že byly nalezeny právě díky detektorům výbuchů. Paradoxně nebýt jaderných zbraní, nebyly by pozorovány.

  Mezinárodní monitorovací systém (IMS), který provozuje vídeňská organizace CTBT od 90. let, funguje díky čidlům po celém světě a rozrostl se na více než 300 zařízení, která mohou detekovat zvuk, tlakové vlny a další projevy jaderných výbuchů. Patří sem více než 120 seismických stanic, 11 hydroakustických mikrofonů v oceánech, 60 infrazvukových stanic, které zachycují velmi nízkofrekvenční neslyšitelný hluk, a 80 detektorů radioaktivních částic nebo plynů.

  V posledních zhruba deseti letech, kdy se otevřel vědecký přístup k datům, se vědci obrátili na IMS, aby zjistili více o událostech, ke kterým data chyběla. V červnu se stovky těchto vědců sešly na konferenci ve Vídni, aby se podělily o své poznatky. Výzkumníci z Německa ukázali, jak mohou hydroakustické senzory sítě monitorovat hluk způsobený lodní dopravou, tým z Japonska představil výsledky, jak využil IMS ke studiu podmořské sopečné činnosti, a brazilský výzkumník hovořil o infrazvuku generovaném polární září a aurorou australis. Další účastníci popsali snahy o detekci pádů lavinových ledovců na dálku - v návaznosti na předchozí výzkum, při němž byla síť nasazena ke sledování tání ledovců v Antarktidě.

  Pokud jde o modré velryby pygmejské, byly objeveny, když se australští vědci rozhodli poslouchat zvuky oceánu trochu jinak právě s pomocí hydroakustické sítě IMS. Nález nového podrodu velryb byl dobrou zprávou proto, že modré velryby trpasličí jsou velmi vzácné. Ve 20. století byly modré velryby vyloveny téměř na pokraj vyhynutí.

  Když architekti IMS budovali svou detekční síť, chtěli nejspíš o něco bezpečnější svět. Ale ani při této prozíravosti zakladatelé sítě pravděpodobně nepředpokládali všechna dnešní využití IMS.

 • Lasvit zdobí michellinskou restauraci v Londýně. Stropní instalace obsahuje sušené rostliny zalité křišťálem

  21. září 2023
  Interiér londýnské restaurace The Sketch v podání Lasvit

  Česká značka s designovým sklem Lasvit nově zdobí i londýnskou restauraci The Sketch, která má tři michellinské hvězdy. Šest metrů dlouhá a čtyři metry široká instalace s názvem Herbarium se skládá z 240 křišťálových komponentů, v nichž jsou zalité například sušené rostliny, píše server Designmag.

  Interiér londýnské restaurace The Sketch v podání Lasvit

  Komponenty obsahující sušené rostliny museli skláři české firmy vyrábět specifickou technikou. „Instalace Herbarium byla vytvořena speciální sklářskou technikou, která umožňuje sklářům vdechnout přírodě věčný život. Ke kouzlu dochází, když se roztavené sklo nalije na sušené květiny, rostliny nebo drobné větvičky stromů. Tehdy se zeleň promění v popel, ale zanechá na povrchu skla svůj otisk. Vznikne tak jedinečný herbář,“ popisuje Lasvit.

  Interiér londýnské restaurace The Sketch v podání Lasvit

  V londýnské restauraci je instalace ještě dobarvená zlatem. Koncept Herbarium reflektuje především tradici českého sklářství a snaží se esenci lužickohorské sklárny přenést do působivé interiérové dekorace. „Naše sklárna je obklopena divokou přírodou Lužických hor. V této krajině můžeme najít kořeny sklářství, ale i značky Lasvit. V Herbariu jsme chtěli tuto divokost zachytit, aby si každý mohl domů odnést kousek krajiny, kousek české louky i kousek přírody zamrzlé ve skle,“ řekla designérka Mária Čulenová, která je spolu s Petrou Dickovou a Štěpánem Gudevem autorkou konceptu.

 • Procesované potraviny s umělými sladidly můžou souviset s depresemi u žen, vyplývá ze studie

  21. září 2023
  Fast food hamburger hranolky junk food nezdravé jídlo

  Procesované potraviny nebo nápoje, které ještě navíc obsahují umělá sladidla, mohou mimo různých zdravotních rizik zvyšovat i pravděpodobnost rozvoje deprese. Podle nového výzkumu je u žen s nevhodným jídelníčkem riziko rozvinutí tohoto onemocnění až o 50 % vyšší. Píše o tom server CNN.

  Mezi procesované potraviny patří třeba balené polévky, mražená pizza a různá hotová jídla, ale třeba i uzeniny, hranolky, sladkosti, zmrzlina nebo různé limonády. V těchto potravinách bývá často obsaženo vysoké procento umělých sladidel. Dřívější výzkumy již potvrdily, že pravidelná konzumace těchto zpracovaných potravin může souviset s rozvojem zánětu v těle nebo s rakovinou tlustého střeva u mužů a srdečními chorobami a předčasnou smrtí u mužů i žen.

  Novou studií, která spojila procesované potraviny s depresí, se zabýval tým vědců pod vedením Andrewa T. Chana a Daniela K. Podolskyho z Harvard Medical School a Harvard T. H. Chan School of Public Health v Bostonu. Výzkumníci v ní zkoumali stravu zhruba 32 tisíc žen ve středním věku a zaměřovali se právě na to, zda se u žen, které ve vyšší míře konzumují zpracované potraviny a umělá sladidla, častěji objevují deprese.

  „Studie naznačuje souvislost mezi konzumací ultrazpracovaných potravin s umělými sladidly a depresí, přičemž u žen, které konzumují zhruba 9 porcí těchto potravin denně, je riziko depresí až o 50 % vyšší oproti těm, které snědí denně 4 a méně porcí zpracovaných potravin,“ řekl ke studii Gunter Kuhnle, profesor potravinářství a výživy na univerzitě v Readingu ve Velké Británii.

  Podle dalších výsledků je u osob s chronickou depresí při vysoké konzumaci zpracovaných potravin také riziko toho, že se jejich stav může ještě zhoršit. Hlavní faktor související s vyšším rizikem rozvoje tohoto onemocnění přitom mohou představovat právě umělá sladidla. Je však třeba brát v potaz, že se jednalo o observační studii, a je ještě v tomto směru potřeba provést další výzkumy.

 • Hudebníci se zasazují o stanovení pravidel pro používání AI. Budou o tom jednat s americkým Kongresem

  21. září 2023
  AI music hudba umělá inteligence robot piano syntezátor keyboard

  Významní autoři a autorky hudby budou v americkém Kongresu jednat o používání umělé inteligence. Požadují, aby byla přijatá legislativa týkající se AI v hudbě a jejího spravedlivého omezení. Hudebníci chtějí se zástupci Kongresu řešit třeba problematiku autorských práv, spravedlivých odměn nebo transparentnost při používání uměle generované hudby. Píše o tom server Pitchfork.

  Mezi hlavní iniciátory setkání se zástupci Kongresu k tématu AI v hudbě patří třeba Jimmy Jam, Terry Lewis, Paul Williams, Madison Love, Cirkut, Benj Pasek, Justin Paul nebo Matthew West. Ti se v rámci propagačního dne Stand With Songwriters od Americké společnosti skladatelů, autorů a vydavatelů budou snažit prosadit přijetí právních předpisů zahrnujících šest hlavních zásad pro používání umělé inteligence.

  Zásady se týkají ochrany lidských tvůrců a tvůrkyň, dále nutnosti jejich souhlasu o používání vlastních děl pro vzdělávání v oblasti AI a ochrany autorských práv. Zásady se týkají i spravedlivých odměn, transparentnosti při identifikaci děl vytvořených umělou inteligencí a člověkem a v neposlední řadě i rovných podmínek pro autory a autorky v hudebním průmyslu.

  „Skutečná hudba vychází z hloubi našich duší. Jsou to především písně o lidech, o srdci, které odhalují a často léčí náš psychický stav. Nyní potřebujeme, aby Kongres postavil člověka na první místo, postavil se na stranu autorů písní a chránil naše práva na vlastní hudební díla. Neodevzdávejte je umělé inteligenci,“ řekl v prohlášení Paul Williams, předseda představenstva a prezident Americké společnosti skladatelů, autorů a vydavatelů.