Stáhněte si z webu pražské knihovny zdarma e-knihy. Najdete tu Joyce, Urbana nebo Hůlovou

E-knihy zdarma ke stažení nabízí Městská knihovna v Praze už více než 10 let. Každý měsíc ale nabídku rozšiřuje o nové tituly.

Od letošního května si tak můžete z jejího webu stáhnout třeba Dubliňany nebo Portrét umělce v jinošských letech od Jamese Joyce v překladu Aloyse Skoumala. Vyplatí se ale zapátrat i ve starší nabídce. Samozřejmostí jsou klasiky jako kompletní dílo bratří Čapků. Najdete tu celou řadu titulů například od Miloše Urbana nebo Petry Hůlové. Jenom za letošní rok na webu knihovny přibylo 169 e-knih zdarma ke stažení. To by vám na léto mohlo stačit. Začít můžete Utrpením mladého Werthera od Goetheho nebo nastartujte svůj vzestup k moci podle Machiavelliho Vladaře.

Spustit audio
 • Černá Hora zavedla registrované partnerství. Je to znak toho, že dospíváme, tvrdí prezident

  3. červenec 2020
  LGBT, registrované partnerství

  Černohorský parlament schválil zákon o registrovaném partnerství pro stejnopohlavní páry. Je tak první neunijní zemí na Balkáně, která se k tomu odhodlala. Podle kritiků se vláda snaží zavést nový hodnotový systém.

  Poslanci zákon schválili velmi těsnou většinou. Hlasovali pro něj jak vládní, tak opoziční zástupci, píše server Balkan Insight. „Ode dneška jsme o jeden krok blíže k úplné svobodě a rovnoprávnosti. Jak nikdy předtím jsme blíže k důstojnému životu, ode dneška jsme přestali žít jako druhořadí občané,“ uvedla nezisková organizace Queer Montenegro.

  Premiér Duško Marković zdůraznil, že se Černá Hora jako kandidátská země Evropské unie přihlásila k evropským hodnotám. Prezident Milo Đukanović na Twitteru uvedl, že „Černá Hora je zase blíže k tomu, aby se začlenila mezi nejrozvinutější světové demokracie“. Přijetí zákona bere jako potvrzení toho, že černohorská společnost dospívá a že akceptuje rozdílnosti.

  Podle kritiků, a to jak z vládní koalice, tak z opozice, je přijetí zákona chybou. Největší opoziční strana Demokratická fronta, která má blízko k Rusku, se k tomu vyjádřila, že většina obyvatel země byla proti. Zároveň vládu obvinila z podkopávání tradičních hodnot. „Hlavním cílem tohoto zákona je zavést nový hodnotový systém. Po tom všem, co nám vzali, teď chtějí naše rodiny,“ uvedl jeden z lídrů Demokratické fronty Nebojša Medojević.

 • Do Alžírska se vrátí ostatky lidí, kteří bojovali proti Francouzům. Jsou mezi nimi i lebky z muzea

  3. červenec 2020
  Alžírsko

  Francie vrátí Alžírsku pozůstatky 24 partyzánů, kteří v 19. století bojovali proti francouzským koloniálním jednotkám. Uvedl to alžírský prezident Abdal Madžíd Tabbúni. Po více než 170 letech se tak dočkají důstojného pohřbu.

  Jak píše britská veřejnoprávní BBC, lebky některých z bojovníků byly dokonce k vidění v muzeu v Paříži, kam byly přivezeny jako vítězné trofeje. Jsou svědectvím boje obyvatel severoafrické země proti Francouzům – Alžířané nesouhlasili s více než sto let trvající kolonizací své země. Nezávislost získali zpět až v roce 1962 po krvavé sedmileté válce s evropksou mocností. Podle alžírského prezidenta Tabbúniho „byli bojovníci na více než 170 let zbaveni svého přirozeného i lidského práva na důstojný pohřeb“.

  Nyní se tak naplňuje to, po čem roky volali alžírští i francouzští historici a intelektuálové. Francouzský prezident Emmanuel Macron označil ovládnutí země za „zločin proti lidskosti“ a kolonialismus obecně za „velkou chybu“, jak informuje francouzská veřejnoprávní televize France 24. Zároveň si přeje, aby se vztahy obou zemí zaměřily na společnou budoucnost, předchozím nevraživostem a tragédiím navzdory.

 • Cena bePROUD letos putuje do Radia Wave. Porota ocenila kvalitu zpracování LGBTQ+ témat

  3. červenec 2020
  Radio Wave získalo ocenění bePROUD za „citlivě a kvalitně zpracované reportáže a rozhovory na rozmanitá LGBT+ témata“. Cenu za RW převzala Bára Votíková

  Radio Wave získalo cenu bePROUD za reportáže a příspěvky o LGBTQ+ tématech. Porota mimo jiné ocenila příspěvky o transsexuálech nebo o toleranci sexuálních menšin. Cenu uděluje Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu.

  Redakce si podle pořadatelů ocenění zasloužila za „fakticky a citlivě zpracované pořady na různá témata LGBTQ+ života“. Mezi ně patří třeba rozhovor redaktorky Veroniky Ruppert s hercem Janem Cinou. „Jsem moc ráda, že je na Radiu Wave prostor pro témata jako otevřenost a tolerance. Předsudky a stereotypy se nezmění, když se o nich nebude otevřeně mluvit. Díky za to, že můžeme!“ říká Ruppert. Porotu zaujal i příspěvek Alžběty Medkové o pohlaví, genderu či povinných sterilizacích pro transsexuály. Ocenění rovněž putuje vedoucí programu Radia Wave Báře Šichanové a dnes již bývalému redaktorovi Filipu Titlbachovi. Oba se tématu věnovali hlavně v pořadu Kvér, Šichanová aktuálně ve své podcastové sérii Šeptem.

  „Jsem moc ráda, že práce Radia Wave byla oceněna a že je na ni vidět. Obzvlášť v dnešní době, kdy česká mediální scéna k LGBT+ tématům často přistupuje jako k senzaci, exotickému obsahu, případně se žene za clickbaity,“ komentuje cenu Šichanová a dodává, že je „důležité udržet si citlivost a respekt k druhým a přispívat k tolerantní společnosti, což je ostatně z titulu média veřejné služby i naše povinnost“. Podobně mluví i Titlbach. „Je to pro mě především utvrzení v tom, že je můj přístup ke zpracovaní těchto témat správný a že nenabíhá na stereotypizaci, exotizaci LGBT+ lidí a clickbaitové titulky,“ říká Titlbach, který za svou reportáž o homosexualitě obdržel před časem cenu Report.

 • Finové se potichu rozloučili se svastikou. Letectvo ji vyřadilo z označení svých jednotek

  2. červenec 2020
  Finské letadlo Gloster Gladiator Mk II J 8A z druhé světové války

  Finské letectvo v tichosti odstranilo svastiku ze znaků svých jednotek. Vzdušné síly ji začaly používat roku 1918, krátce po získání finské nezávislosti a dlouho předtím, než symbol zprofanovali nacisti.

  Do roku 1945 byla modrá svastika na všech válečných letadlech Finské republiky. Po druhé světové válce se na letounech už nepoužívá, píše veřejnoprávní BBC. A zatímco ze strojů hákový kříž zmizel, některé jednotky jej stále měly na svých uniformách, vlajkách, znacích a ozdobách. Před třemi lety se však změnil znak leteckých sil na zlatého orla na modrém pozadí a nahradil svastiku i na zmíněných vlajkách a dalších proprietách.

  Na změnu upozornil, jak informuje německá veřejnoprávní Deutsche Welle, akademik z Helsinské univerzity Teivo Teivainen. Už v minulosti poukazoval na to, že by svastiku letectvo mělo vypustit úplně. Někdo by totiž symbol, který ve finském případě nesouvisí s nacismem, mohl podle jeho názoru použít v propagandě, například Rusko. Minimálně letecká akademie si to asi nemyslí, ve svém znaku jej má i nadále.

 • U delty Okavanga hromadně umírají sloni. Z neznámého důvodu jich zemřelo už víc než 350

  2. červenec 2020
  slon africký

  V Botswaně za záhadných okolností zemřelo více než 350 slonů. První úmrtí byla hlášena na začátku května. Něco nejspíš napadá sloní nervovou soustavu.

  Jak píše britský deník The Guardian, sloni umírají v deltě řeky Okavango. Na konci května zde evidovali 169 mrtvých zvířat, v polovině června už to bylo jednou tolik. Podle místních zdrojů, které si přály zůstat v anonymitě, je 70 % mrtvol blízko napajedel. Botswanské úřady ještě neotestovaly vzorky, tudíž není jisté, co za hromadným vymíráním zvířat vězí. Pravděpodobně to ale bude jed anebo neznámý patogen. Sněť už byla vyloučena.

  Někteří sloni podle svědků chodili dokolečka, což by mohlo naznačovat neurologické postižení. „Když se podíváte na mrtvoly, některé z nich leží přímo na tlamě, což znamená, že (sloni) zemřeli velmi rychle,“ říká ochránce Niall McCann z britské organizace National Park Rescue. Něco pravděpodobně napadá jejich nervovou soustavu, píše veřejnoprávní BBC. Jak už však stojí výše, úřady zatím (prý i kvůli pandemii) nemohly nechat otestovat vzorky z těl zvířat. Nyní už je však situace lepší a laboratoře se mohou pustit do práce, do několika týdnů by tak mělo být o něco jasněji.

 • Za volantem nadávají nejvíc Francouzi a Řekové. Britové jsou slušní

  2. červenec 2020
  naštvaná řidička

  Evropští řidiči jezdí bezpečněji a ohleduplněji než dřív. Neplatí to ale o Řecích a Francouzích, kteří drží dělenou první příčku v nadávkách na ostatní řidiče. Vyplývá to z výzkumu pro firmu Vinci Autoroutes.

  Podle informací magazínu The Local jsou šoféři obecně slušnější než před rokem. Méně nadávají, troubí nebo předjíždějí zprava. Zároveň si dávají pozor na to, aby nebyli příliš nalepení na další auto. Pozitivní zpráva však neplatí pro Řecko a Francii. Tamní řidičky a řidiči jezdí nebezpečně blízko ostatním (47 % Řeků) a rovněž hodně nadávají na ostatní (70 % Řeků a Francouzů). Pětina Francouzek a Francouzů navíc tvrdí, že když řídí, tak to „nejsou oni“. Za volantem jsou podle svých slov nervóznější, impulzivnější či agresivnější.

  Z výzkumu agentury Ipsos také vyplývá, že nejčastěji troubí Španělé (66 % řidičů). A zatímco Řekové jezdí nejhůře, nejlépe z šetření vychází Britové. Co však mají téměř všichni Evropané společné, je překračování povolené rychlosti  k takovému prohřešku se přiznalo 88 % dotázaných.

 • Nové album Sufjana Stevense vyjde už v září. V pátek bude první singl

  1. červenec 2020
  Sufjan Stevens

  Americký písničkář Sufjan Stevens na svém oficiálním webu oznámil vydání nového alba. Jedná se o pokračování jeho předešlé oceňované desky Carrie & Lowell, ve které se vyrovnával se smrtí své matky.

  Nové album pojmenoval The Ascension a bude složené z patnácti nových písní, doplněných o 16 stran s muzikantovými vlastními kresbami. Vyjde 25. září již tradičně na labelu Asthmatic Kitty, který Stevens založil spolu se svým nevlastním otcem. Jde tento rok o jeho už druhou desku. Na konci března totiž vydal elektronickou Aporii, kterou nahrál právě s nevlastním tátou Lowellem Bramsem.

  Ochutnávku novinky dostaneme už tento pátek, kdy vyjde první singl, dvanáctiminutová skladba America. Níže si můžete pročíst seznam písní a prohlédnout dnes zveřejněný obal alba, který nakreslil sám zpěvák.

 • Islandská národní energetická firma si najala exorcistu, v novém sídle prý bydlel zlý duch

  1. červenec 2020
  Islandská národní energetická společnost Landsvirkjun si najala kněze Kristinna Ágústa Friðfinnssona k provedení exorcismu

  Na islandské farmě poblíž Hvolsvölluru vyháněl údajného ducha exorcista. Kněze Kristinna Ágústa Friðfinnssona najala k provedení ceremoniálu národní energetická společnost Landsvirkjun. Ani na Islandu není obvyklé, aby technologická firma povolávala do práce exorcisty. Daníela Magnússona, původního majitele farmy, kterou firma koupila, to ale nepřekvapuje.

  Vyhnat duchy podle něj bylo nezbytné, budova se totiž nachází hned vedle známého elfího kopce a elfy si zjevně nechce rozzlobit ani velká společnost. „Přišlo nám samozřejmé dát na Daníelovo doporučení, zná oblast nejlíp ze všech,“ řekl časopisu The Reykjavík Grapevine Ólöf Rós Káradóttir, projektový manažer Landsvirkjunu.

  Magnússon se s duchy, kteří na farmě žili, osobně setkal v roce 2002. Veřejnoprávní televizi RÚV popsal, jak se od země náhle zvedla hustá mlha, ve které se mu ztratil pes, což velmi rozrušilo Magnússonovy krávy. „Necítil jsem se dobře, a když jsem vešel do kravína, bylo to, jako by mi někdo do obličeje vychrstnul ledovou vodu. Šel jsem dál a měl jsem pocit, jako bych byl ponořen do vody, několik metrů hluboko. Musel jsem jít ven, nemohl jsem dýchat,“ vylíčil své zážitky Magnússon. Pak prý ucítil ruku na rameni a slyšel hlas, který mu řekl, aby byl klidný.

  Farmář později vyhledal věštkyni, která mu vysvětlila, že na farmě bydlí duch, který žárlí na Magnússonovy úspěchy při chovu dobytka. Jak ale časopis The Reykjavík Grapevine upozorňuje, k ověření příběhu se bohužel nepodařilo vyzpovídat ani jednoho ducha, ani jednu krávu.

 • Japonec získal magisterský titul v oboru ninja, umí bojovat i přežít

  1. červenec 2020
  ninja - nindža

  Pětačtyřicetiletý Geniči Macuhaši se stal prvním člověkem na světě, který vystudoval magisterský titul v oboru ninja. Japonec absolvoval postgraduální kurz, který zahrnuje studium bojových umění nebo dovednost se nepozorovaně pohybovat v horách.

  Macuhaši dva roky studoval historii, tradice a bojové techniky ninjů na univerzitě Mie. Ninjové byli proslulí svou tajemností a skvělými bojovými schopnostmi, ve feudálním Japonsku byli mistry špionáže a partyzánských válek, jejichž historie sahá až do 14. století. Macuhaši řekl zpravodajskému serveru CNN, že být ninja taky znamená nezávislost v obživě, proto se prý přestěhoval do hornaté provincie Iga, kde si pěstuje svou vlastní rýži a zeleninu, provozuje místní hospodu a zájemce učí bojová umění.

  Magisterský studijní program ninja existuje od roku 2018, kdy univerzita Mie zřídila Mezinárodní výzkumné středisko Ninja, první svého druhu na světě. Kromě historie se tady studenti učí tradiční bojové dovednosti, včetně základních bojových umění a umění „přežití“, jehož součástí je třeba nepozorovaný pohyb v těžkém terénu. Podle profesora studia ninja Júdži Jamady je Macuhaši „oddaný student“. Oddaný student se momentálně chystá na studium ninja doktorátu.