Startér 8. díl

4. duben 2014
02546027.jpeg

Poslední klasické kolo Startéru je tady. Tři postupující z minula musí naposledy obhájit své pozice proti pěti novinkám. Žánrově pestrá směsice dokazuje, že české klubové scéně nechybí osobnosti ani talent.

Když jsme začínali s tímto ročníkem Startéru, předsevzali jsme si, že budeme výrazně přísnější při rozhodování, co do éteru pustit a co ne. Říkali jsme si, že vzhledem k periodicitě, která se protáhla z kdysi týdeníku na měsíčník, si to můžeme dovolit. Chceme poděkovat všem kapelám za to, že nám dokázaly to, že skutečně můžeme. Jsme hrdí na to, co vám producenti, songwriteři a kapely letos předvedli. A je nám líto, že už jich během této sezóny nebude víc a že vám dáváme naposledy možnost rozhodnout, kdo z pěti nováčků má šanci obstát vedle ostřílených postupujících z minulých kol.

Níže naleznete průběžné výsledky Startéru za uplynulou sezónu, ty se naposledy změní za čtyři týdny. To uzavřeme hlasování v prvním kole a spustíme to nejzásadnější finálové. Během prázdnin budete moci ještě jednou podpořit svoje favority, aby se utkali o nejvyšší příčku a stali se šampióny Startéru.

Postupující

1. místo
The Linings – Will You Dance With Me
Kapela z Benešova se zatím do povědomí publika zapsala hlavně předskakováním domácí legendě Toyen v pražském Paláci Akropolis. Cit pro nenápadný hit, co se klene, vytříbený vkus, hudební rozhled a správně spratkovitá dikce by z nich mohly do budoucna udělat i jejich důstojné následovníky.
bandzone.cz/thelinings

2. místo
WIRE / Wasted Idiots Rock Everywhere – 215
DJ a producent, vystupující pod pseudonymem Wasted Idiots Rock Everywhere, je v zahraničí přijímán s nadšením a u nás se o něm zatím spíš než co jiného mlčí. Startér by to s radostí změnil, protože tohle ohlédnutí se za trash-electro-punkovým boomem minulých let prozrazuje mnoho o muzikantském talentu i nadšení benjamína naší klubové scény.
electronroll.bandcamp.com

3. místo
Sinuz – Just do beat
Producent s mnoha zářezy na pažbě, který se nad čudly sklání už od roku ’98, ponejprv obaloval hudbou verše pardubických raperů 5MCZ, teď se stává námezdnou přadlenou not, a jestli se do něj zaposloucháte, zjistíte, že Wichovi roste konkurence, která mu dost možná jednou zasedne trůn.
bandzone.cz/sinuz

Novinky

Les Fils – Museum
Chtěli se jmenovat The Royal Flush, pak jim ale učaroval syntezátor, který používal Lycee Francais. Že nevíte, kdo to byl? To je jedno, pražská pětka si naštěstí s názvem lámala hlavu méně než s tím, co a jak hrát. Zvuk je vycizelovaný, instrumentální výkony perfektní a nutno dodat, že u rock’n‘rollu je tohle všechno na nic, pokud se nehraje nadšeně, s názorem a nahlas. Což je ale přesně případ The Fils. Téhle kapele zkrátka nic nechybí, snad jen vaše hlasy ve Startéru.
bandzone.cz/lesfils

Sidelock – Catharsis
Jiří Nižník sedí doma v obýváku v Praze a produkuje, jako by se nechumelilo. Skoro nikdo ho nezná, přitom jeho produkci nechybí k dokonalosti mnoho. Ano, d‘n‘b je prý znovu živé jenom podle pár hipsterů a dubstep je prý taky už pasé. Sidelock sice z těchto žánrů vychází, ale překračuje jejich hranice, kam je mu libo. A my si říkáme, jak to, že ho ještě nikdo nevydal a nemá prodaných přinejmenším pár tisíc desek… To je na světě nějaká spravedlnost?
thesidelock.bandcamp.com

Peter Pan Complex – Unholy
Počátky kapely Peter Pan Complex se datují kolem léta 2007. To, co začalo jako akustická kapela, se brzy zvukově rozmáchlo. Stávající frontman Peter Pan Complex žil tehdy v Izraeli, což výrazně poznamenalo tvorbu kapely, která se tehdy jmenovala Fateful Revolution. Následující roky přinesly změny v sestavě i nový název Peter Pan Complex. Rockový kvartet z Prahy právě přišel s první ucelenější ukázkou toho, co dovede, na vlastním EP Unholy, kde zvuk kapely obohacují ještě hostující smyčce.
bandzone.cz/peterpancomplex

Gruzo – Peace is for Glitches
My nejsme pragocentrici, ale nemůžeme si pomoct: do posledních dvou Startérů dorazila ohromně mohutná vlna kvalitní elektroniky produkované právě v hlavním městě. Gruzo není jméno zcela neznámé, coby DJ obrazil už celou řadu míst, kam si možná někteří z vás chodí v sobotu večer vydechnout. Kromě roztáčení placek ale vytváří materiál, u něhož je hřích, že ještě nebyl na něco vylisován. Ještě že je tady Bandcamp, ze kterého si můžete stáhnout třeba jeho aktuální EP Peace is for Glitches.
gruzo.bandcamp.com

The Maggie's Marshmallows – Witch
Garážový punk v tom nejlepším slova smyslu. Nadčasový zvuk, syrový, přímý a originální. Superlativy se chce vrhat směrem k další pražské kapele opravdu plnými hrstmi. Koncertují v těch nejzakouřenějších klubech a dozrává v nich jakási velikost, která už jistě nezůstane dlouho nepovšimnuta.
bandzone.cz/themaggiesmarshmallows

Finále se blíží
V uplynulých měsících jste mohli hlasovat pro desítky písničkářů, producentů a kapel, kteří se do Startéru přihlásili, prošli rozstřelem a bojovali o vaši přízeň na vlnách Radia Wave a ČRo3 Vltava. Pokud se díváte o pár řádků níže na průběžné výsledky této sezóny a vidíte u každé z kapel nějaké bodové skóre, pak vězte, že jsme ho sestavili následovně: za první místo byly tři body, za druhé dva, za třetí jeden bod a kdo nepostoupil, tomu přejeme hodně štěstí, ale ve Startéru si alespoň tuto sezónu už nezahude. Suverénně vítězí zatím The Linnings, Vees a Thoola se dělí o druhé místo a neohrožený Sinuz prozatím třímá bronz.

Slovo prozatím je ale zásadní. Nebylo by fér uzavřít výsledky už za měsíc, kdy se sečtou hlasy i pro poslední osmé kolo Startéru. Zvýhodnili bychom tím kapely, které do soutěže přišly dříve, později nasazené kapely by měly dostat šanci srovnat skóre. Během prázdnin tedy budete moci zasílat hlasy těm kapelám, které se dostaly alespoň jednou na bronzovou příčku. My k nim pak přičteme hlasy, které jste jim naposílali i během jednotlivých kol. Ten s nejvyšším skóre pak vyhrává.

Průběžný žebříček nejúspěšnějších kapel uplynulého ročníku Startéru
The Linnings 12
Vees 6
Thoola 6
Sinuz 4
Solitudes 3
Frontline 2
Morgen Stern 2
WIRE 2
Hope Astronaut 1
Mickey The Kid 1