Startér konečně pochopil recesisty Gambini. Rapovou výzvu začínají Sekvoye

21. únor 2017

V novém dílu hledače hudebních talentů jsme dali šanci prostějovskému triu, které to s námi už párkrát zkoušelo. Třeba s trackem „Ho*no je kamarád“. Dlouho jsme nerozuměli, co že to Gambini vlastně dělá. V novém tracku ale kapela zahodila vtipkování a je z toho vesmírná hymna.

Rozvážné tempo, lakonicky nahozené synťáky, všudypřítomný reverb a zpěv až ve třetím plánu, to je nový track Ztracené kameny kapely Gambini. Dlouhou dobu jsme je pozorovali s povytaženým obočím, po včerejšku je vzýváme. Třeba za sotva slyšitelný text, který oprašuje starou básnickou školu Vrchlického, opěvuje stíny stromů, mechy a kapradí, zároveň si prstem ukazuje na konec vesmíru a všehomíra: „A jak noc polyká nebe / vím, že všechno odchází / na hladině plave listí / starou břízu objímám.“ Ztracené kameny kombinují romantiku s dystopií. Pod přírodní lyrikou probleskují syntetické pazvuky jak z klubových dojezdů, občas je ale přepere klarinet s klavírem.

Máme dojem, že tenhle track se povedl i proto, že Gambini jsou neúnavní recesisti. V kontextu jejich dosavadní tvorby pak tracky, jako jsou Ztracené kameny, působí ještě silněji, přidává jim i určitá sympatická neučesanost. Jako když sígr začne sekat dobrotu. Trochu doufáme, že Ztracené kameny jednou otevřou fantasmagorickou desku, ve které zkombinují recesi s melancholií.

U dua Sekvoye zase doufáme, že na tom ještě zamakají. Mikuláš rapuje, Štěpán (kterého už jsme ve Startéru vítali s projektem Creaticity) dělá beaty. Baví nás, že Mikuláš nepotřebuje macho fráze ani sprosťárny, aby se vyjádřil. Líbí se nám, že Štěpán zůstává u svého rukopisu klidných ploch, místo aby se pustil do tučných trapových beatů. Ale štve nás Mikulášova podivná manýra a text, který asi vznikl na první dobrou. A taky nám vadí, že track Garáže zní jako bezzubý pokus. Startér nehledá hotové kapely, ale u Sekvoyů máme pocit, že jsme ještě hluboko ve fázi krušných začátků. Těšíme se, kam to kluci dotáhnou! A vás, ostatní ambiciózní rappery, vyzýváme, abyste poslali svoje vlastní tracky – na starter@rozhlas.cz.

Nezapomeňte, že se teď můžete přihlásit na Klubovou noc United Islands of Prague na adrese www.unitedislands.cz. A nemělo by vám uniknout ani video ze živého vystoupení nositele Divoké karty, Francoise Svalise, na Radiu Wave.

autoři: Jakub Johánek , Jonáš Zbořil
Spustit audio