Startér krouhá trubky s projektem P/\st, dalším rapovým zářezem z pražské DAMU

18. březen 2019

Pamatujete si časy, kdy nejlepší hudba přicházela z brněnských uměleckých škol? Poslední dobou rodí hudební projekty i pražská divadelní akademie. A jde hlavně o rap. Dvojice P/\st doplňuje hereckou osu Mutanti hledaj východisko a M A T K A.

I kdybyste nevěděli, že P/\st se potkali na DAMU, v projevu Dana Kranicha je něco divadelního. Hlas, co se hezky poslouchá, má naučený přednes, ale hlavně umí dobře frázovat. S minimem prostředků buduje napětí, které vydrží celou stopáž přesahující pět minut. Většinou u dlouhých tracků remcáme. Tentokrát jsme jenom chválili.

To producent Placeholder to měl těžší. „Na synťáku si nahrávám takovýhle věci, zajímá mě, jestli by to někoho bavilo poslouchat,“ napsal nám do mailu. Tak jsme mu dali šanci. Je ale fakt, že Markův projekt zatím moc nevybočuje z řady elektronických projektů, které Startérem spíš proběhnou, chybí jim něco zapamatovatelného. Fool Around se inspiruje Jonem Hopkinsem, slyšet je to hlavně v kodrcavé rytmice, ale i ve vzletné náladě synthů, které se motají v arpeggiích a ztrácí v dlouhých reverbech. Ambivalentní nálada vytváří skvělou tenzi, ale tahle skladba je zatím někde na půl cesty. Největším nedostatkem tracku je chybějící mix, kvůli kterému se na Fool Around nedá tančit, spíš se člověk kvůli řezavým výškám svíjí v křečích. To se ale dá opravit během chvilky. Trochu víc času by to chtělo strávit nad kompozicí samotnou. Zkusit to těžkotonážní arpeggio trochu odlepit od země, nebát se jít proti linearitě taneční hudby. Potenciál tam ale rozhodně je!

Které z novinek dáte šanci vyskočit až na první příčky a třeba se dostat až mezi semifinálovou dvacítku Startéru? Zahlasujte pod textem, nebo pošlete vlastní track do nejprotivnější hitparády české hudební scény!

autoři: Jakub Kaifosz , Jonáš Zbořil
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka