Startér představuje kytarovku z Kokpitu, retro z Prostějova a nuselskou temnou vlnu

1. březen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jonáš Zbořil a Jakub Johánek, moderátoři pořadu Startér

Letošní sezóna prostě fandí kytarám. K pěti stálicím hitparády neobjevených talentů přidáváme další dvě. Pražskou kytarovku Old Folks House, prostějovské rock’n’rollové retro The Sculptures a pak jednoho temného solitéra, který si z pražských Nuslí udělal Solaris.

Old Folks House se narodili v klubu Kokpit, kolébce veškeré garáže v Praze, jak Kokpitu sami říkají. Klub už neexistuje, oni ale šíří jeho poselství na koncertech doma i v zahraničí. V říjnu 2016 vydali desku Kids of Kokpit, na které se míchá surf a psych, garage a punk. Ve svém CVčku se pyšní koncerty s The Sonics, Dead Ghosts nebo The Satelliters.

Prostějovští The Sculptures za sebou tak bohatou biografii nemají, ale s jejich členy se známe už dlouho. Zpěvák Kamil Pravec je výjimečně šikovný producent WIERDSKY, kterého jsme loni v létě pozvali do studia i na Startér Showcase v klubu FAMU. Jeho kolega Jan Zatloukal se ve Startéru objevil minulý týden s původně recesistickým projektem Gambini. Mimochodem, právě vesmírnou baladu Ztracené kameny považujeme za jednu z nejlepších věcí posledních týdnů.

Pornwatcher přichází jako jediný zástupce elektronické scény. In Now je ukázka z únorového EP Solaris, které nabízí tři rozsáhlé skladby. Každá z nich přitom působí jako hudební triptych, příběh o třech dějstvích. Duní to v nich hlubokými basy, tepou beaty, občas se někde výš vynoří hrozivé synťákové melodie. Ještě by to ale chtělo dodělat dramaturgii – ne všechny části Pornwatcherova příběhu jsou stejně zábavné. Někdy jako by Tomáš Graulich v záchvatu temné mysli nad skladbou prostě mávl rukou. Ale kdo má rád pomalá tempa, hutné basy a vůbec hudbu, která vás uzavře do svého vlastního světa, Pornwatchera si zamiluje.

Kids of Kokpit

Pošlete vlastní tracky na starter@rozhlas.cz nebo dejte hlas svým favoritům na wave.cz/starter.

autoři: Jakub Johánek , Jonáš Zbořil
Spustit audio