Startér vyrazil na Houby s Kapitánem Krabem a cestou narazil na zlověstnou Bránu Nových lidí

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kuba Kaifosz a Žofie Dařbujánová

Třetí díl hitparády neobjevených Startér se tentokrát musel obejít bez Jonáše Zbořila, nahradila ho ovšem ve své premiéře zpěvačka a porotkyně Žofie Dařbujánová. Co říkala na novinky od Járy Cimrmana vesnických diskoték Kpt. Kraba či post-punkové Nové lidi z jejího rodného Hradce Králové?

„Jsem překvapená, že se v Hradci opět něco hudebně děje,“ komentovala Žofie nadšeně track Brána od hradecké kapely Noví lidé, „jenom mě trápí, že jsem zpěvákovi moc nerozuměla. Není to ale nějak zásadní prohřešek.“ Kuba Kaifosz se Nových lidí obratem zastával s argumentem, že nesrozumitelnost k post-punku už tak nějak historicky patří: „U Joy Division si člověk musí texty taky často dohledat, aby rozuměl každému slovu. Já dávám všechny palce nahoru a jsem rád, že se k nám tenhle potemnělý osmdesátkový zvuk vrací!“

Druhá novinka, diskotékový hit Houby od tajemného Kpt. Kraba, v hitparádě neobjevených sice pobavila, ale v kontextu kvality ostatních tracků to bylo asi tak všechno. „Rozhodně nemůžeš říct, že by sis z písničky něco nezapamatoval. Připomnělo mi to písničku Šel pes do lesa a potkal dlažební kostku,“ směje se Žofie skromnému textu o houbaření, plnému absolutních rýmů, a následně se snaží přezpívat oblíbenou píseň, kterou pamatuje z doby navštěvování letních táborů. Kapitán Krab mezi své inspirace řadí Midi Lidi, Ventolina i plzeňskou internetovou legendu Chlapiksxichtemvlka, ovšem hudební kvalita Krabovy produkce je ve srovnání s jeho předchůdci podle Kaifosze nedostačující a stává se tak pouhým vtipem a výstřelkem.

„Jsem opravdu mile překvapená! Nečekala jsem, že většina těch nahrávek bude takhle dobrá,“ sumarizuje Žofie Dařbujánová na konci pořadu. Kubovi to ale nedalo, dostál své pověsti a neodpustil si rýpnutí do prozatímních favoritů hlasování The Valentines: „Na první dojem jsou to takoví The 1975 z Horní Dolní, ale jen co se zaposlouchám do kytar, musím se sám sebe ptát, jestli kytarista na hmatníku někdy najde i třetí tón.“

Jste připraveni snášet podobnou kritiku? Máte v šuplíku songy, které zlomí každého porotce letošního Startéru? Chcete letos natočit zlomový videosingl? Pošlete svůj track na starter@rozhlas.cz!