Startér vyrazil na Slovácko. Za Besedou u Bigbítu a éterickými songwritery MIMO

Mimo na stagei Radia Wave na United Islands of Prague
Mimo na stagei Radia Wave na United Islands of Prague
Česko má svůj Hobitín. Nachází se ve vesničce Tasov, kde se už pětadvacet let koná festival Beseda u Bigbítu. Letos na něm vystoupí Anna Von Hauswolf, K-X-P a taky spousta skvělých kapel z československé scény. Včetně songwriterů, kteří nás uhranuli ve Startéru, MIMO.

Martin a Bára to na Besedu mají kousek, do Tasova pojedou z Uherského Hradiště a možná budou platit za nejvíc lokální kapelu celého festivalu. Máloco bude sedět do vyhřáté meze u potoka s výhledem na zvlněnou krajinu se sady a vinicemi tak jako hudba MIMO. Dřevní, procítěné songy, které stojí na chemii dvou hlasů, které nepotřebují víc než kytaru a ukulele. Martin jde na vysokou, Bára míří do čtvrťáku, ale zpívají tak, jako by už prožili všechno. „Texty většinou píšu já,“ říká Bára, „inspiraci beru ve světě kolem, ale hlavně v přírodě.“ Když se jí ptáme, o čem píše nejraději, tajuplně dodává, že ji zajímá uvědomění. Život má hlubší smysl, o jeho pointu bychom se měli starat. Songy si MIMO píšou v lese, při cestě vlakem nebo při hodině dějepisu.

Pointa letošního léta připadne už na první srpnový víkend na festivalu Beseda u Bigbítu. Ve studiu jsme kromě MIMO mluvili i s organizátory nejmilejší hudební akce v Česku. Pavel, Tomáš a Kamila nám povykládali o raných zážitcích z festivalu. Náš porotce Pavel vykládal o tom, jak se při rozbřesku vracíval na kole domů, Kamila vzpomínala na budíčky v podobě ranních koncertů přímo před stanovým městečkem. Mluvilo se i o tom, jak vlastně Beseda začínala. „Zakladatel Staňa Valášek k nám pořád chodí. Je z vedlejší vesnice, místní zvukař,“ říká nynější šéf Tomáš Ševčík. „Všude v okolí se hrála zábavová muzika – Premiéři, Argema a podobně. Místní kapely ale neměly kde hrát. Chtěly akci, na kterou by konečně mohly vyrazit z garážových zkušeben. Kytarová muzika tu vždycky měla svoje místo, kapel bylo hodně, tak jim Staňa Valášek udělal Besedu.“

Poslechněte si poslední Startér o nejhezčím festivalu a o skvělých, nadějných songwriterech MIMO.