Steinbachová: Česká města stále nepovažují kvalitní architekturu za svou prioritu

Marcela Steinbachová
Marcela Steinbachová

Od pátku až do 4. října bude u nás probíhat Den architektury. Festival si připomíná výročí 100 let od založení Československa. Zaměří se na typické architektonické styly první republiky, jako jsou kubismus, národní styl, purismus či funkcionalismus, ale neopomene ani dnešní podobu staveb či jejich transformace.

„Když jsme pořádali první ročníky Dne architektury, veřejnost absolvovala naše procházky a přednášky, a aktivně se příliš nezapojovala,“ říká zakladatelka festivalu, architektka Marcela Steinbachová. „V tomto směru jsme zaznamenali obrovský pozitivní vývoj. Lidé mají kritický názor.“

Stav současné architektury by však podle Steinbachové, nositelky titulu Architekt roku 2016, mohl být mnohem lepší. Klíčovou roli zde hrají média. „Například ve Švýcarsku nebo Německu přinášejí hlavní noviny denně reportáž o současné architektuře,“ říká. „Referují nejen o tuzemské scéně, ale třeba i o tom, co zajímavého vzniklo v zahraničí. Velmi bych si přála, aby to podobně fungovalo u nás.“

Bourání s Mikulášem Hulcem: Z Česka se stávají omalovánky, dotyky historie bychom měli zachovat

Šlechtova restaurace v Praze

Na nový památkový zákon se u nás stále čeká. Odborníci jsou dlouhodobě frustrovaní mimo jiné kvůli tomu, že  řada budov jimi považovaných za unikátní, se bourá. Architekti Mikuláš Hulec a Daniel Špička proto založili Centrum pro ochranu a restaurování architektury, zachraňují chrámy, památníky, ale třeba i lidová obydlí z románů národních obroditelů.

Steinbachová oceňuje řadu staveb, které u nás v poslední době vznikly. „Za malý zázrak považuji realizace ateliéru Projektil,“ říká. „Konkrétně například pražskou Národní technickou knihovnu, kterou bude možné v rámci Dne architektury také navštívit. Velmi povedená je též jejich knihovna v Hradci Králové.“ Kromě toho patří podle ní ke špičce realizace Petra Hájka, který navrhl dostavbu galerie DOX. I tam se můžete v rámci Dne architektury zajít podívat. Prostudujte si bohatý program.

Kam by se vypravila Steinbachová, kdyby nemusela během Dne architektury zůstat v Praze? Proč je v naší společnosti tak těžké se dohodnout na tom, že stavby jako karlovarský Hotel Thermal je třeba chránit? Poslechněte si celý rozhovor!