Štístko Šmicer? Nová kniha nabourává vnímání legendy. Ukazuje ostatním cestu po konci kariéry

1. prosinec 2023
Tribuna

Štístko a good guy českého fotbalu, bývalý vynikající hráč, stříbrný a bronzový medailista z Eura a vítěz Ligy mistrů. Fotbalová kariéra Vladimíra Šmicera je ověnčena nádhernými úspěchy, které dosáhl svým umem, láskou k fotbalu, ale taky vždy pozitivním a vítězným přístupem. A i ona pověstná kariéra po kariéře rozhodně stojí za řeč.

„Zajímalo mě, jak se snaží hledat dál své místo v českém fotbale. A je to cesta velmi trnitá,“ říká o hlavní motivaci, proč se sportovní novinář a spisovatel Štěpán Filípek rozhodl dát dohromady knihu o pofotbalové kariéře Vladimíra Šmicera.

Podnikatel, funkcionář na malém klubu, kde bydlí a kterému pomáhá i finančně, manažer reprezentace, asistent trenéra ve Slavii, revolucionář či spíše fevolucionář, který pomohl vyhnat berbrovské kádry, i kandidát na svazového předsedu, šéf Sportovní rady. To vše za posledních čtrnáct let od konce hráčské kariéry stihl Šmicer. A s rozdílnými úspěchy, což sama fotbalová legenda přiznává.

„Jsou tam nesmírně zajímavé etapy  ať už v roli manažera reprezentace, asistenta ve Slavii nebo ve fotbalových volbách, myslí si Filípek. Kniha je trochu i polemika s tím, že je Vladimír Šmicer štístko. Protože člověk zjistí, že ve skutečnosti byl i u nějakých neúspěchů, prožíval je, a i jeho samotného to motivovalo k napsání této knihy,“ říká.

V čem Šmicer nebyl takové štístko, jak zní jeho přezdívka? V čem může jeho příklad ukázat cestu jiným sportovcům, kteří se hledají po „polosmrti“, jak nazývá konec kariér třeba Tomáš Řepka? A jaký je jeden z fotbalistů s nejkrásnější kariérou v historii českého fotbalu jako člověk? Poslechněte si novou Tribunu.

autoři: Martin Vait , Vojtěch Jírovec
Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.