Stručné dějiny lidstva, fantasy ságy i Anna Karenina. Knižní tipy Radia Wave na karanténové večery

kniha - čtení - číst si
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy kniha - čtení - číst si

Svět se na chvíli zastavil. Takže proč doporučovat čerstvé literární novinky, když se objevila časová kapsa, kdy máme chvíli na knihy i z těch nejzaprášenějších, nejvzdálenějších polic? Připravili jsme literární tipy pro čtenáře, které uklidňuje útěk do světa fantasy, ale i pro ty, které znepokojuje neznalost kontextu. A z doporučení, která se nevešla: nezapomeňte na e-knihy zdarma z katalogu Městské knihovny Prahy a rozhodně se neostýchejte stáhnout i sbírky poezie. 

Mária Ferenčuhová: Imunita
Doporučuje Jan Škrob, básník a moderátor pořadu Hergot!

Kniha, po které jsem v tom všem chaosu sáhl skoro automaticky. Je to silná poezie, ve které čtu jako hlavní téma zranitelnost člověka, ale zároveň i zranitelnost světa. Zdánlivě chladný a odosobněný jazyk kontrastuje s jádrem sdělení, které člověku může pomoci přijmout křehkost sebe i druhých, duševní i tělesnou... a nějak s ní pracovat, něco si z toho pro sebe vyvodit. Být vnímavější a citlivější k ostatním i k sobě samému. Myslím, že to naše společnost hodně potřebuje – i kdyby nebylo koronaviru.

Všechny příliš velké knihy
Doporučuje Jakub Pavlovský, instagramový influencer Book’s calling

Když jsem v kalendáři smazal poslední večerní akci, kterou jsem měl na březen naplánovanou, ukázalo se, že tolik volna jsem už dlouho neměl. A díky tomu nastal ideální čas na dočtení monografie mého oblíbence Jakuba Schikanedera, která mi leží na nočním stolku už víc než rok. A to je i moje doporučení, čtěte knihy, které jste si kdysi pořídili a měli jste z nich radost, ale nedočetli jste je kvůli jejich velikosti a váze.

Tad Williams a Antonín Tesař

Dlouhé večery = dlouhé fantasy ságy
Doporučuje Antonín Tesař, redaktor Radia Wave

Přebytek času se vyplatí investovat do dlouhých fantasy ság, ať už jsou od N. K. Jemisinové, Joea Abercrombieho nebo Daniela Abrahama. Poslední jmenovaný má na kontě hned dvě série, které patří k tomu nejlepšímu, co v žánru v posledních letech vzniklo. Cyklus Kvartet vysoké ceny je originální příběh ze světa, kde lidé mohou vytvořit mocné bytosti, které mají moc srovnatelnou se zbraněmi hromadného ničení, ale zároveň mají doslova „vlastní hlavu“. Série Mince a dýka je klasičtější a dobrodružnější, ale její téma je taky zajímavé. Kněží tajemné pavoučí bohyně v ní dokážou poznat, když někdo lže – ale jen v případě, když mluví a když lže vědomě. Kromě toho v knize hrají velkou roli banky a bankéři, což je vrstva, na kterou ve fantasy moc často nenarážíme. Pokud se ale chcete pustit do pravé epiky, tak nejlepší volbou z mého pohledu je trilogie Tada Williamse Trůn z dračích kostí – tři romány vydané ve čtyřech svazcích, z nichž každý má kolem 700 stran, kráčí ve stopách J. R. R. Tolkiena tak poctivě a zároveň inovativně, jak to jen jde.

Mark Fisher: K-punk
Doporučuje Klára Vlasáková, publicistka a spisovatelka

Pročítám se sebranými spisy -punk: The Collected and Unpublished Writings of Mark Fisher from 2004–2016 od kulturního teoretika Marka Fishera. Schopnost autora analyzovat společenské krize a jejich projevy se jeví zvlášť v současné situaci dost cenná. Fisher bohužel zemřel před třemi lety, takže k tomu, jak probíhající pandemie ovlivňuje společenský systém, už nic nenapíše. Jeho břitké uvažování nicméně ukazuje, že schopnost myslet je dobré neodkládat ani v časech, kdy je krize nejtužší.

02539504.jpeg

Vrátit se k Astrid Lindgren
Doporučuje Kateřina Čopjaková, literární publicistka

Inspirativní Válečné deníky Astrid Lindgren, které psala během II. světové války coby středostavovská žena v domácnosti. Neutrální Švédsko sice netrpělo nedostatkem potravin ani surovin, bombardováním ani odvody mužů, ale byla tu každodenní nejistota a strach. Lindgren se rozhodla konflikt zmapovat a porozumět mu v denních zápiscích, které jí pomohly utřídit si informace a především získat odstup. Mimochodem ve stejné době psala svůj asi největší bestseller Pipi Dlouhou punčochu a během následujících let přidala tolik skvělých knih pro děti, že teď po nich stačí jen sáhnout. Osvěžující může být společné rodinné čtení i objevení méně známých titulů. Znáte třeba Mio, můj Mio?!

Romány pro velkou fantazii i historie a budoucnost lidstva
Doporučuje Jonáš Zbořil, redaktor Radia Wave

S dobrými romány čas utíká nejrychleji a vůbec nejlépe se to dělá s knihami, které napínají fantazii. Za mě je to Kniha zvláštních nových věcí Michela Fabera, která se odehrává částečně na kolabující Zemi, částečně na nové, skromné planetce, ze které si pozemšťané chtějí udělat kolonii. Nejdřív bude ale třeba spřátelit si místní domorodce. Pomůže v tom Bůh, kterého si mimozemšťané z nejasných důvodů vážně zamilovali. Misionář, jeho nesmírně vzdálená žena, nová planeta jako absolutní verze exotiky. Kniha zvláštních nových věcí nabízí extra silnou dávku medicíny pro všechny, komu chybí příběhy s velkou představivostí. 

Michel Faber - Kniha zvláštních nových věcí

Osobně snad využiju volné večery čtením dlouhodobě rozečtených knih, těch, o kterých si sním, ale nikdy na ně není čas, i těm, kterých se odjakživa bojím, protože mám pocit, že vyžadují příliš pozorné čtení. Jsem zvědavý, jaký obraz se mi složí z dočtení knihy Sapiens aneb Stručné dějiny lidstva Yuvala Noaha Harariho spolu s Budoucností lidstva od Michio Kakua. Hodně se těším, až budu listovat unikátním cestopisem po podzemích světa v knize Roberta Macfarlanea Underland. Jestli máte taky doma poličku s knihami, ze kterých ještě trčí záložky nebo snad účtenky z knihkupectví, doporučuju začít u nich. 

Olga Tokarczuk: Běguni
Doporučuje Barbora Votavová, autorka podcastu Do slov

V téhle knize je ledacos, co teď dělat nemůžeme, a taky dost věcí, na které si naopak můžeme udělat čas. Tokarczuk tu napříč knihou postupně propojuje kapitolky o cestování, o lidech neustále v pohybu, o lidech posedlých zachováním sebe sama, o prostoru, ve kterém se pohybujeme, i o mapách v nás. Je to meditativní, vtipné, chytré a hodně přemýšlivé čtení plné podivínských postav a úžasných úvah, napsaných poetickým jazykem. Přemýšlela jsem tedy v intencích beletrie, jinak by to rozhodně chtělo doporučit Šokovou doktrínu Naomi Klein. Nebo autorku aspoň sledovat na Twitteru.

Lara Williams - Tajný spolek hladových žen

Bílá kniha a další útlé zážitky
Doporučuje Lucie Zelinková, instagramová influencerka 

Přestože se to nabízí, nevolila bych nutně tlusté knihy ani závažnější témata. Sáhla bych po něčem, co čtenáře či čtenářku vtáhne a nabídne odpoutání od aktuální reality a všudypřítomného napětí. Sama teď dočítám Tajný spolek hladových žen, román Britky Lary Williams. Je lehký a přitom nikoli banální, nabízí nepovrchní proplutí mileniálskými tématy, neboť hlavní protagonistka Roberta se nenapasovala ani do jedné ze společností načrtnutých forem – nemá muže, dítě, kariéru ani hypotéku. A do toho se se svými přítelkyněmi nezřízeně přejídá a odhaluje bolestná příkoří, která jí přezíravá společnost a někteří muži uštědřili. V neposlední řadě doporučuju sáhnout po subtilním poetickém textu Bílá kniha od Han Kang, jihokorejské prozaičky. Jde o meditativní a duši upokojující čtení, lehké jako pírko a přitom nepostrádající zásadní motiv, jde o mimořádně krásné čtivo.

Lev Nikolajevič Tolstoj: Anna Kareninová
Doporučuje Karolína Demelová, moderátorka pořadu Liberatura

Jsem ten typ čtenáře, který se ke knížkám rád vrací. Zvlášť když mi je smutno, úzko nebo jsem nemocná, to pak většinou ztrácím chuť objevovat a prozkoumávat, i když na mě čeká asi metr a půl novinek, které by měly mít přednost. Nechci nic jiného než se zanořit do stránek, které znám skoro nazpaměť, a vědět, že na mě na stejném místě jako minule čeká vlak ujíždějící sněhovou vánicí z Moskvy do Petrohradu, strašlivé Annino pokoření v divadle (vrcholící na stránce, která je natržená – zajímalo by mě, kdo a co s tím mým výtiskem z antikvariátu dělal), Levin pozorující brouka lezoucího po stéble trávy, statečná, utrápená Dolly... Pro mě je to zkrátka Anna Kareninová a doufám, že mi těch několik set stran vydatné ruské krásy vydrží aspoň na několik večerů.

Jaké bichle sebrat z polic knihovny a co si při čtení poslechnout za song? Pusťte si anketu o nejlepších knížkách do karantény!