Studentka zničila smrtelně nebezpečné bakterie i bez antibiotik

Každý rok zabijí vysoce rezistentní bakterie, jako je například zlatý stafylokok, až 700 tisíc osob. Vědci odhadují, že do roku 2050 by počet obětí mohl dosáhnout až 10 milionů, protože antibiotika již na tyto druhy zabijáků nezabírají. S průlomovým objevem však nyní přišla pětadvacetiletá studentka Univerzity v Melbourne Shu Lam. Její studie uveřejněná v Nature Microbiology popisuje mechanizmus antimikrobiálních polymerů, které cíleně ničí buňky zákeřných mikroorganizmů, a zároveň nenarušují zdravé buňky těla tak, jak je tomu u běžně dostupných léků. Na základě pokusů na myších se ukázalo, že si bakterie nedokázaly vypěstovat proti polymerům odolnost, a to ani po opakované léčbě.

Spustit audio
 • Extrémní sucha ve střední Evropě mohou být až 7krát častější, na vině jsou skleníkové plyny

  7. srpen 2020
  Sucho - pole

  Na extrémní sucha si ve střední Evropě budeme asi muset začít zvykat. Výzkum ukázal, že pokud dojde k velkému nárůstu skleníkových plynů v atmosféře, mohla by být až sedmkrát častější.

  Zvětší se také plocha zasažené úrody. Pokud se bude hladina oxidu uhličitého i nadále prudce zvyšovat, bude v druhé polovině století suchem postiženo více než 40 milionů hektarů zemědělské půdy ve střední Evropě.

  Největší a nejničivější sucho zažila střední Evropa v letech 2018 a 2019, kdy kontinent poznamenala extrémně horká a suchá léta. Jediné podobně závažné sucho zasáhlo tuto část Evropy v letech 1949 a 1950, v té době ale sucho zasáhlo oblast o třetinu menší.

  Pomocí počítačových modelů změny klimatu dokázali vědci z Centra pro environmentální výzkum UFZ-Helmholtz v německém Lipsku předpovědět, že již mírným snížením úrovně skleníkových plynů v atmosféře by se pravděpodobnost takového extrémního sucha zmenšila na polovinu a stejně tak by se až o 40 % zmenšila zasažená oblast.

  Podívejte se také na Až naprší, uschne. Po pár týdnech dešťů pětileté sucho nezmizí, přišel ale správný čas s ním bojovat.

 • Poslankyně přišly na inauguraci Andrzeje Dudy v duhových šatech, vyjádřily tak podporu LGBTQ+

  7. srpen 2020
  LGBT v Polsku

  Na inauguraci staronového polského prezidenta Andrzeje Dudy přišly poslankyně levicových stran v nestandardním oděvu. Političky se oblékly do šatů v barvách duhy, chtěly tak vyjádřit podporu LGBTQ+ komunitě v zemi.

  Duda byl znovuzvolen prezidentem minulý měsíc po prezidentské kampani, ve které se vymezoval proti stejnopohlavním manželstvím a adopci dětí stejnopohlavními páry. Jeho volební vítězství tak zničilo naděje LGBTQ+ komunity po celém Polsku na lepší budoucnost. Levicové poslankyně se proto rozhodly projevit sexuálním menšinám podporu.

  Deset poslankyň se na inauguraci prezidenta objevilo v šatech v barevném spektru duhy, od červené, žluté, zelené, modré a růžové až po fialovou, tedy v barvách objevujících se na vlajce LGBTQ+ komunity.

  „Polský prezident by měl hájit práva všech občanů,“ napsala na Twitteru Magdalena Biejat, jedna ze zúčastněných poslankyň ze strany Lewica Razem. Gesto se setkalo s velmi pozitivním přijetím od zástupců LGBTQ+ komunity v zemi. „Pro mě to byla silná zpráva, že za námi někdo stojí,“ řekla pro web PinkNews krakovská aktivistka Magda Dropek. „Vím, že příštích několik let bude pro naši komunitu obtížných, ale nevzdáme se,“ dodala.

  Přečtěte si taky Polské samosprávy přijímají rezoluce proti „LGBT propagandě“. Prý tím brání křesťanské hodnoty.

 • Vědci přejmenovávají geny, Microsoft Excel je totiž formátoval jako data

  7. srpen 2020
  Lidský gen

  Automatické formátování aplikace Microsoft Excel může být velmi užitečným nástrojem při tvorbě tabulek, to ale neplatí vždy. Pro genetiky se tato funkce ukázala být velkým zdrojem zmatku. Výbor pro nomenklaturu genů proto vydal pokyny na přejmenování některých genů, aby nedocházelo k nechtěnému automatickému formátování.

  Gen MARCH1 se tak například nově bude jmenovat MARCHF1, neboť Excel takto zapsanou informaci přepisoval jako datum 1. března. Podobným způsobem byly v posledním roce změněny názvy 27 genů. Chyby vzniklé automatickým formátováním totiž nejsou vůbec vzácné. Podle studie vydané v roce 2016 Excel takto ovlivnil okolo pětiny všech genetických studií.

  Vědecká komunita již dříve měnila jména genů, obvykle však kvůli minimalizaci falešně pozitivních výsledků při hledání nebo proto, aby nevzbuzovaly zbytečné obavy u pacientů. Nyní je to poprvé, co se tak děje kvůli počítačovému softwaru.

  Web The Verge, který informaci přinesl, zároveň poznamenal, že nelze očekávat, že by Microsoft vyšel vědcům vstříc a umožnil deaktivaci těchto automatických změn. Zápis genetických dat je totiž pouze okrajový způsob použití softwaru a týká se jen velmi malé části uživatelů.

 • Nigerijská babička jela do Kalifornie k lékaři a obsadili ji do alba zpěvačky Beyoncé Black Is King

  7. srpen 2020
  Nigerijská babička z klipu Beyoncé

  Devětašedesátiletá nigerijská babička Mojisola Odegbami se objevila ve dvou videoklipech k dlouho očekávanému vizuálnímu albu Black Is King od Beyoncé, které mělo v pátek premiéru na Disney+.

  Cílem projektu bylo podle Beyoncé ukázat, že být černý znamená být vznešený a nádherný a mít bohatou historii. Na albu se podílelo také několik afrických umělců, například nigerijská zpěvačka Yemi Alade. Odegbami se objevila v klipu k písni Bigger, kde ztvárnila africkou královnu, a v písni Mood 4 Eva. A jak se k rolím dostala? Vše začalo cestou do Kalifornie v červenci 2019, kam se vydala kvůli návštěvě lékaře. „Během pobytu v Kalifornii jsem bydlela u kamarádky své dcery. Její sedmiletý syn FJ hraje v Black Is King hlavní roli, kdykoliv šel na zkoušku, vezla jsem ho tam, protože jeho máma byla v práci. Celý tým Beyoncé mě už znal jako babičku Moji,“ vysvětlila Odegbami CNN.

  Dceřina kamarádka ji pak zaregistrovala do agentury, která všechny klipy obsazovala. „Byla jsem zrovna na nákupu a ona mi najednou volá, ať hned přijedu domů. Měla jsem strach, jestli se něco neděje. Přiznala se mi, že mě zapsala do agentury. Pak už jsem jela do Los Angeles na konkurz, nejdřív jsem nechtěla, ale přemluvila mě,“ vypráví Odegbami. Mojisola Odegbami byla po krátkém konkurzu do klipu obsazena. „Vybrali mi outfit, nalíčili mě a pak mi ukázali, kde na pódiu mám stát,“ popisuje Odegbami. Potkat se s Beyoncé prý pro ni byl zážitek.

  „Musím přiznat, že před natáčením jsem sice věděla, že nějaká Beyoncé existuje, ale moc jsem ji neznala. Moje děti jsou ale velcí fanoušci,“ řekla Odegbami. Pak ale dodala, že dnes už je fanynkou zpěvačky i ona. Odegbami žije v jihozápadní Nigérii. CNN se svěřila, že je šťastná, že mohla v albu Nigérii zastupovat. Byla to pro ni příležitost ukázat světu nigerijskou kulturu prostřednictvím svého vzhledu.

 • Italská studie hodnotící atraktivitu žen s endometriózou byla po sedmi letech stažena

  6. srpen 2020
  Žena

  Italská studie Atraktivita žen s rektovaginální endometriózou: případová kontrolní studie byla v časopise Fertility and Sterility publikována v roce 2013. V následujících letech pak byla neustále obhajována nejen autory, ale i lékařským časopisem, který ji zveřejnil, a to i přes značnou kritiku lékařů, výzkumníků a lidí s endometriózou. Napadána byla hlavně etická stránka studie a pochybná odůvodnění jejího vytvoření jako takového.

  „Ženy s rektovaginální endometriózou byly hodnoceny jako atraktivnější než ženy ve dvou zbylých kontrolních skupinách. Měly štíhlejší postavu, větší prsa a dříve přišly o panenství,“ zněl závěr studie. Rektovaginální endometrióza je závažné onemocnění, při kterém tkáň podobná výstelce dělohy roste mimo dělohu, často se váže na jiné orgány a způsobuje bolest, zjizvení a někdy i neplodnost. Onemocnění má jedna z 10 žen v reprodukčním věku.

  Ženy účastnící se studie nedaly souhlas k posuzování své atraktivity a nevěděly, že k něčemu takovému během jejich lékařských konzultací dochází. Autoři se žen ptali na jejich sexuální anamnézu, měřili jim index tělesné hmotnosti a poměr prsou a hrudníku a pasu a boků. Tvůrci se hájili tím, že je užitečné vědět, zda je určitý fenotyp náchylnější k těžké endometrióze. „Někteří vědci se domnívají, že existuje obecný fenotyp spojený s touto chorobou,“ řekl vedoucí výzkumu Dr. Paolo Vercellini. Kritici ale poukázali na to, že charakteristiky, jako je index tělesné hmotnosti, které mohou být relevantní pro závažnost endometriózy, rozhodně nebyly hlavním zaměřením studie.

  „Nechápu, jak by mohlo posouzení atraktivity žen s různými stadii endometriózy přispět vědě. Objektifikace žen nemá v medicíně místo,“ řekla americká gynekoložka Jennifer Gunter. Časopis nezveřejnil omluvu, ale v úterý otiskl dopis autorů, ve kterém požadují stažení článku. „Studii jsme provedli v dobré víře a podle správné metodiky. Naše zjištění byla zřejmě nesprávně vyložena, ale zároveň si uvědomujeme, že se článek mohl některých lidí dotknout. Respektování žen je pro nás prioritou,“ uvedli autoři.

 • Cena bez vítěze. Letošní finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého nechtějí soutěž, ale spolupráci

  6. srpen 2020
  Finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého 2020

  Na současné české výtvarné scéně se dějí zajímavé věci, jejichž hybatelem je sdružení kulturních subjektů pod hlavičkou Feministická instituce. Tyto spolky a kolektivy se zavázaly řídit kodexem, který podporuje širší inkluzi, solidaritu a princip péče nad soutěží. K Feministické instituci se hlásí i Společnost Jindřicha Chalupeckého. Letošní finalisté stejnojmenné ceny přišli s přelomovým požadavkem. Do finální výstavy se nejdou poprat o první místo.

  Něco podobného se stalo na loňské Turner Prize. Běžný chod předávání britských cen narušil požadavek čtyř finalistů vystoupit jako kolektiv. Cenu si odnesli všichni. Stejně tak slovenská obdoba Chalupeckého – Cena Oskára Čepana – v roce 2017 dopadla „plichtou“. Umělci vytvořili kolektivní výstavu a cenu převzali dohromady. Kritika principu soutěže se objevuje v uměleckých kruzích už delší dobu. Před rokem se laureát CJCH Andreas Gajdošík o výhru s kolegy rozdělil. Současné finalistky a finalisté ceny za výtvarné umění do pětatřiceti let jsou důslednější a princip soutěžení obchází hned na začátku. „V našich očích není Cena Jindřicha Chalupeckého trofejí jediného laureáta či laureátky, jediného pomyslného vítěze, nýbrž společným oceněním pestré směsice umělkyň a umělců a jejich odlišných uměleckých východisek, jejichž porovnávání nemá smysl,“ píší ve společném prohlášení finalisté.

  Gesto není namířeno proti organizaci ceny samé, spíš zapadá do logiky dílčích proměn, kterými svět umění bojuje proti zajetým pořádkům, jako je patriarchát, ekonomická soutěž nebo nerovnost ve společnosti. Vedení ceny rozhodnutí respektuje a přijímá jako výzvu k reflexi pozice Ceny Jindřicha Chalupeckého na scéně a jejího smyslu do budoucna.

  Podívejte se taky na rozhovory s letošními finalisty - „Netvořím angažované umění, má práce nabízí reflexi a interpretaci,“ říká finalista CJCH Žák a Pohyb na hraně iracionality. Pracovní skupina pro výzkum mimosmyslové estetiky je ve finále CJCH.

 • Méně světel v noci. Německo chce kvůli ochraně hmyzu zavést regulaci osvětlení i užívání insekticidů

  6. srpen 2020
  Hmyz v noci

  Ministerstvo životního prostředí vypracovalo návrh zákona, který zahrnuje řadu nových opatření na ochranu hmyzu. Jedním z nich je částečný zákaz bodových světel, např. reflektorů, které nasvěcují budovy, aby nedocházelo k narušování přirozených míst výskytu různých druhů hmyzu.

  „Hmyz hraje důležitou roli v ekosystému, ale v Německu se v posledních letech jeho počet a různorodost výrazně snížily,“ stojí v návrhu zákona. Ministerstvo doufá, že do října přesvědčí vládu o schválení zákona. Změny uvedené v zákoně zahrnují přísnější kontroly osvětlení i používání insekticidů. Světelné pasti na hmyz by měly být venku zcela zakázány a hledací reflektory zase vypnuty od soumraku do svítání deset měsíců v roce. Návrh rovněž požaduje, aby se všechna nová pouliční světla a další venkovní osvětlení instalovaly tak, aby se minimalizoval jejich vliv na rostliny, hmyz a jiná zvířata. Používání herbicidů a insekticidů by se zcela zakázalo v národních parcích a do pěti až deseti metrů od velkých vodních ploch. Sady a přírodní kamenné zídky by byly chráněny jako přirozená místa výskytu hmyzu. Navrhované reformy jsou součástí obecnějšího „plánu ochrany hmyzu“ německé vlády, který byl představen loni v září vzhledem k rostoucímu tlaku ze strany ochránců přírody. Pozornost se nyní obrátí na ministerstvo zemědělství, které musí splnit sliby týkající se snížení používání pesticidů. Německá asociace na ochranu přírody (DNR) oslovila ministryni zemědělství Julii Klöckner, aby „splnila své domácí úkoly“ a dodržela slib, že do roku 2023 bude postupně ukončeno užívání glyfosátu (širokospektrálního herbicidu na hubení plevele). Téma ochrany hmyzu je v Německu velmi aktuální již více než rok, minulý rok v dubnu se prostřednictvím petice požadovala větší ochrana včel, na počátku tohoto roku zase výrobce elektrických automobilů Tesla musel zpozdit výstavbu nové továrny na okraji Berlína, protože docházelo k přesouvání mravenčích kolonií z místa stavby.

  Přečtěte si taky Ze světa zmizela za uplynulých 30 let skoro čtvrtina hmyzu. Pro přírodu je přitom nepostradatelný a Ve světě nezadržitelně ubývá hmyzu, může to vést ke katastrofickému kolapsu ekosystémů.

 • Novináři seřadili 35 zemí podle toho, jestli jsou vhodné pro výchovu dětí, Česko skončilo desáté

  5. srpen 2020
  Výchova dítěte

  Na novinářském webu manželského páru byl zveřejněn nový průzkum seřazující 35 zemí podle toho, které jsou nejlepší a nejhorší pro založení rodiny a výchovu dětí. Nejhůře skončilo Mexiko a předposlední jsou Spojené státy americké. Nejlepším místem pro založení rodiny je Island. Česká republika skončila desátá.

  „Studie mi otevřela oči. Snažila jsem se nedostatky své země přehlížet, ignorovala jsem osobní zkušenost a chtěla se nechat ukolébat hezkými řečmi, které se o naší zemi tvrdí,“ říká novinářka Lyric Fergusson, matka dvou dětí a autorka webu, jako reakci na umístění Spojených států v žebříčku.

  Novinářský pár na základě ověřených údajů většinou sestavuje žebříčky a dělá průzkumy související s cestováním, jako třeba nejnebezpečnější místa pro ženy cestovatelky. Nyní vytvořili Raising a Family Index a podle něj seřadili země, které jsou součástí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, mají totiž spolehlivá data z klíčových oblastí potřebných ke studii.

  Při seřazování se novináři zaměřili na 30 rozhodujících statistik z důvěryhodných mezinárodních zdrojů, které rozdělili do šesti kategorií určujících příznivé podmínky pro výchovu dětí – bezpečnost, štěstí, náklady, zdraví, vzdělání a čas.

  První příčku obsadil Island, který byl první v kategorii bezpečí a čtvrtý v kategorii nákladů. Země je také světovým lídrem v oblasti lidských práv. Mexiko, které skončilo poslední, mělo velmi špatné hodnocení v kategoriích bezpečnost, zdraví, vzdělání i štěstí.

  Novináře ale šokoval hlavně výsledek vlastní země. Ta má špatný bezpečnostní index a čtvrtá nejhorší skončila i v kategorii lidských práv. V kategorii čas je pak úplně poslední. „Pracujeme mnoho hodin ročně a nemáme placenou ani mateřskou, ani běžnou dovolenou. Žádná jiná země ve studii to tak nemá,“ komentuje Fergusson výsledky.

  Česká republika je desátá, což je vcelku dobré umístění. Ve většině kategorií má pozitivní výsledky, jen v kategorii štěstí se umístila podstatně níž než zbylé země, které jsou v první desítce, což stojí za zamyšlení.

  Podívejte se také na Hygge, lagom, sisu. Opravdu existuje recept na štěstí, nebo si Seveřany zase moc romantizujeme?.

 • Kočka ztracená na rodinné dovolené se po dvanácti letech našla

  5. srpen 2020
  Kočka

  Kočka Georgie trávila v říjnu roku 2008 se svými majiteli dovolenou ve skotském kempu Rowardennan, v den návratu do Velkého Manchesteru se však ztratila.

  Poté co rodina Daviesových prohledala kemp i přilehlé okolí, musela odjet i bez svého mazlíčka. Stále ale doufala, že se jejich tříletá očipovaná kočka najde. Následujících dvanáct let žila Georgie v blízkosti lesoparku Queen Elizabeth. Starali se o ni zaměstnanci kempu a turisté, kteří sem přijeli na dovolenou.

  V průběhu pandemie koronaviru byla všude zavedena restriktivní opatření a kemp se uzavřel. Jeden ze zaměstnanců se obával, že během nepřítomnosti pracovníků i návštěvníků kočka uhyne, vzal tedy Georgie do spolku pro ochranu zvířat, kde byl naskenován její čip a zjistilo se, že pochází z anglického města Rochdale.

  „Byli jsme zdrceni, když se tenkrát Georgie ztratila. Jsem šťastná, že se celou tu dobu měla dobře,“ řekla majitelka kočky Amy Davies. U Daviesových se však změnila v průběhu let situace a nemohou si ji vzít zpátky. Georgie zůstane v adopčním centru Cats Protection Glasgow, dokud se pro ni nenajde vhodný domov.

  „Když jsem se dozvěděla, že se Georgie našla, chtěla jsem skočit do auta a jet pro ni. Po poradě s lidmi z adopčního centra mi však bylo jasné, že Georgie by už život u nás nevyhovoval. Nemá ráda jiné mazlíčky a my máme devítiletou kočku, navíc potřebuje prostor, aby mohla kdykoliv svobodně odejít a zase se vrátit. Je mi líto, že se nemůžeme znovu shledat, ale musíme udělat to, co je nejlepší pro Georgie,“ řekla Davies.

  „Hledáme pro ni klidný domov, kde bude jedinou kočkou, s velkou zahradou k prozkoumávání. Má ráda lidskou společnost, je přítulná a určitě bude skvělou společnicí,“ řekla Lynsey Anderson, zaměstnankyně Cats Protection Glasgow. Zdůraznila také, jak je důležité aktualizovat kontaktní údaje v čipech domácích mazlíčků, aby mohl být majitel vždy kontaktován.