Svázat si pas, sníst chilli, škrtit sám sebe do bezvědomí. Online výzvy hledají slabé stránky dětí

19. červenec 2023

„Věk uživatelů sociálních sítí se stále posouvá. Účty, které by měly být dostupné od třinácti let, mají založené děti, kterým je sedm nebo šest,“ upozorňuje psycholožka Šárka Kučerová, která se specializuje na duševní zdraví teenagerů. „Obsah sociálních sítí a jeho algoritmy jsou ale často příliš i pro třináctileté děti. Nemají ještě vyvinuté mechanismy, jak se se sdělením poprat, jak ho zpracovat.“

„Sociální sítě mají skrytou schopnost mířit na slabé stránky. A ty má každé dítě někde trochu jinde. Pak může přijít nějaká rada nebo výzva, která vypadá úplně nevinně, ale zrovna naše dítě se na ni upne, protože rezonuje s něčím, co má zaseto někde hluboko v sobě,“ vysvětluje v podcastu Houpačky psycholožka, která zaštiťuje Projekt sebedůvěry Dove.

Upozorňuje taky, že mezi výzvami a radami na sociálních sítích se objevují i takové, které jsou zdraví nebo životu nebezpečné. „Obrousit si zuby, aby byly rovné, svázat si provázkem pas, aby byl štíhlý, nejíst. Sníst lžičku skořice, chilli, škrtit sám sebe, dokud neomdlím,“ vyjmenovává Kučerová rady a výzvy, se kterými se ve své praxi setkává.

„Naší reakcí ale nemusí být hned to soudit a hodnotit, protože to srdce dítěte zavře. Můžeme se prostě jen zajímat, jak se dítě u sledování takového obsahu cítí,“ nabízí cestu.

„Mluvte o sobě, nebojte se říct, že máte strach nebo že tuhle situaci z dospívání znáte taky.“ Poslechněte si Houpačky s psycholožkou Šárkou Kučerovou.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.