Švédské podniky musejí mít povolení na to, aby se v nich mohlo tančit. Normu se nepodařilo zrušit

13. srpen 2020

Restaurace ve švédském Härjedalenu dostala pokutu za to, že se v ní tancovalo. Podniky v tomto severském království totiž musejí mít speciální povolení na to, aby v nich lidé mohli tančit. Zákon je už dlouho kritizován, dosud ale nebyl zrušen.

Uvnitř se tancovalo od loňského prosince do letošního února. Kvůli chybějícímu povolení však majitel dostal pokutu, píše švédská mutace magazínu The Local.

Kontroverzní zákon platí od třicátých let. Autoři jím chtěli ochránit švédskou mládež před špatnými vlivy alkoholu, dekadence a samotného tancování. Už od jeho přijetí se ale zároveň mluví o tom, že by se měl zrušit.

Jen mezi lety 2011 a 2014 se v parlamentu objevilo celkem 20 pokusů s tím něco dělat. A jak informuje švédský veřejnoprávní rozhlas Sverige Radio, nepovedlo se to ani před pěti lety. V dubnu 2016 se to však už podařilo, vláda nicméně zákon stále nenaplnila.

Policie proto musí dodržování normy nadále vymáhat, což frustruje dotčené restaurace, bary, kavárny i kluby. Ministr vnitra Mikael Damberg letos na začátku března uvedl, že to zdržují důležitější věci. Myslel tím například zákony proti organizovanému zločinu nebo pouličním gangům.

Přečtěte si taky Tanec jako otisk prstu? Podle finských vědců má každý člověk unikátní taneční projev.

autor: Ondřej Hanko
Spustit audio
 • Wikipedie bude poprvé za posledních deset let měnit design webové stránky

  25. září 2020
  Wikipedie, jak ji známe
  „Zatímco po obsahové stránce se Wikipedie posunovala kupředu, naše rozhraní nestíhalo držet krok,“ napsala na svém blogu organizace Wikimedia Foundation, která web provozuje. Jednou ze změn, které organizace plánuje, bude skládací postranní panel, který umožní uživatelům zmenšit menu s nabídkou na levé straně každé Wikipedie.

  Druhou změnou bude zvětšení šířky u článků i diskuzí. Ukázalo se totiž, že větší prostor pomáhá snazšímu zapamatování či uložení informací a snižuje námahu očí. Nakonec se postupně vylepší vyhledávací lišta a přístup k obsahu v různých jazycích.

  Organizace Wikimedia tvrdí, že díky změnám bude stránka pro uživatele přehlednější a bude klást větší důraz na obsah. „Aby uživatele náš web lákal a chtěli se sem vrátit, musíme jim poskytnout vynikající obsah, ale také dobrý pocit z moderního, uživatelsky přívětivého a důvěryhodného webu,“ napsala Olga Vasileva, vedoucí produktová manažerka Wikipedie. Zároveň si ale přejeme zachovat jádro naší identity, web se vyvine a zmodernizuje, ale výsledný produkt musí stále vypadat jako Wikipedie, na kterou jsou všichni zvyklí,“ dodává.

  Všechny plánované změny můžete vidět na webu MediaWiki, v příspěvku jsou animované GIFy, které ukazují, jak bude nový web fungovat. Wikipedie projde proměnou a procesy úprav postupně, změny se budou dít pomalu, aby bylo možné je důkladně otestovat a získat zpětnou vazbu uživatelů.

  Organizace plánuje dokončit veškeré úpravy do konce roku 2021, v tomtéž roce bude slavit i své 20. narozeniny. Zatím ale neuvedla, zda se aktualizace budou týkat také mobilní verze webu. Na Wikipedii v současné době naleznete přes 53 milionů článků ve více než 300 jazycích.

 • Papoušek z britské rezervace divoké zvěře napodobí hity Beyoncé i Lady Gaga. Stojí se na něj fronty

  25. září 2020
  Beyoncé a papoušek

  Zpívající papoušek z rezervace divoké zvěře a safari v anglickém Bostonu ohromil návštěvníky, když místo klasického papouščího zpěvu rozbalil hity z repertoáru Beyoncé.

  Chico je devítiletý Amazoňan, středně velký papoušek se žlutou korunkou. Tento druh pochází z tropické Jižní Ameriky, je schopný skvěle napodobit lidskou řeč a dožívá se až sta let. Do rezervace Lincolnshire Wildlife Park se Chico dostal před 18 měsíci a od té doby každého ohromuje svými úžasnými pěveckými výkony.

  Záběry, na kterých Chico zpívá píseň If I Were A Boy od zpěvačky Beyoncé, se od chvíle, co byly nahrány na Facebook, staly virálními. Video má už přes 100 000 zhlédnutí. Žádná nota není falešně, Chico má zkrátka stejný rozsah jako americká diva.

  Talentovaný pták dokáže napodobit i další popové sklady, zvládá třeba Poker Face od Lady Gaga, Firework od Katy Perry nebo Crazy od skupiny Gnarls Barkley. „Kdo by to byl řekl, že největší problém s udržováním rozestupů budou mít návštěvníci před klecí jednoho malého papouška,“ vtipkoval generální ředitel rezervace Lincolnshire Wildlife Park Steve Nichols.

  „Lidé se ho nemohou nabažit, pokaždé se na něj stojí fronta, občas to budí dojem, jako by byl opravdu slavnou popovou hvězdou. Prostě náhodně začne zpívat nějaký hit a lidi šílí,“ popsal situaci pravidelný návštěvník Graham Gardner. Má vážně skvělý hlas. Možná se mu ozve producent a porotce X Factoru Simon Cowell, člověk nikdy neví,“ dodává se smíchem Gardner.

 • Michael Kiwanuka vyhrál britskou hudební cenu Mercury Prize za nejlepší album uplynulého roku

  25. září 2020
  Michael Kiwanuka

  Britský soulový zpěvák a kytarista Michael Kiwanuka získal ocenění za nejlepší album uplynulého roku na třetí pokus, nominován byl za každé ze svých předchozích alb Home Again (2012) a Love & Hate (2016), vyhrál ale až se svým posledním albem Kiwanuka. Společně s oceněním získal také 25 000 liber.

  „Jsem v sedmém nebi, naprosto nadšený. Tahle cena je za umění, za hudbu, za alba, je to jediná věc, které jsem kdy chtěl dosáhnout. Mercury Prize je mým splněným snem. Vyrazilo mi to dech,“ řekl zpěvák při převzetí ceny.  

  Album s názvem Kiwanuka vyšlo v listopadu 2019. Deska byla v recenzi časopisu Guardian označena za „odvážnou, srdečnou a nádhernou“. Dosáhla druhého místa na hudebních žebříčcích a v britských hitparádách se udržela 18 týdnů. Na otázku, proč album pojmenoval svým jménem, odpověděl, že na této desce chtěl být „stoprocentně sám sebou, užívat si to, nedržet se zpátky a ukázat se publiku v pravém světle“.

 • V Tasmánii uhynulo v posledních dnech skoro 400 kulohlavců, uvízli na mělčině

  24. září 2020
  uhynulý kulohlavec
  Asi 270 kulohlavců, savců příbuzných delfínům, bylo objeveno na plážích na západním pobřeží Austrálie, ve středu pak byla z vrtulníku spatřena 10 km od nich další skupina čítající zhruba 200 kusů. Zvířata uvízla na mělčině. 

  V úterý bylo zachráněno padesát zvířat a podle Nica Deky, správce organizace The Tasmania Parks and Wildlife, se bezpečně vrátila na otevřený oceán. Zároveň však ve středu odpoledne potvrdil, že všechna zvířata z druhé skupiny bohužel uhynula. Zatím je tedy bilance 380 mrtvých kulohlavců. „Budeme pokračovat v záchraně, chceme osvobodit co nejvíce zvířat. Dokud budou někteří jedinci jevit známky života, tak se záchrannými akcemi nepřestaneme,“ uvedl Deka.

  Biolog Kris Carlyon uvedl, že skupina 470 kulohlavců, která na mělčině uvízla, představuje největší počet hromadného uvíznutí, které kdy bylo na Tasmánii zaznamenáno. Ohledně záchrany byl však optimistický. „Myslím, že se nám jich z pláží podaří zachránit ještě mnoho,“ řekl.

  Proč kulohlavci uvízli na mělčině, zatím není známo, vědkyně Vanessa Pirotta se ale domnívá, že by to mohlo být kvůli navigačním chybám živočichů. Zároveň dodala, že velký počet kulohlavců na jednom místě je naprosto normální, tito savci jsou totiž velmi sociální a běžně se pohybují v hejnech o třiceti i více kusech.

  Je to poprvé od roku 2009, kdy v Tasmánii uvízlo na mělčině u pláží více než 50 kulohlavců. V roce 1996 bylo na pláži v západní Austrálii vyplaveno 320 kulohlavců, na Jižním ostrově Nového Zélandu bylo ale celkem nedávno, v roce 2017, nalezeno 600 kusů téhož druhu.

 • Podle nové studie může návrat k sexuální aktivitě lidem, kteří prodělali infarkt, prodloužit život

  24. září 2020
  pár

  Nový výzkum odhalil, že i po prodělání infarktu se můžete věnovat plnohodnotnému sexuálnímu životu. Dokonce se to i doporučuje, může vám to prodloužit život.

  Mnoho lidí po infarktu přestane mít sex, protože se domnívají, že by to mohlo vyvolat další mozkovou příhodu. Výzkum zveřejněný ve středu v časopise European Journal of Preventive Cardiology však říká pravý opak – sex je pro návrat k běžnému život prospěšný.

  Výzkumníci sledovali 495 párů po dobu přibližně 20 let a zjistili, že ti, kteří si udrželi nebo zvýšili frekvenci sexuální aktivity v prvních šesti měsících po infarktu, měli o 35 % nižší riziko úmrtí než ti, kteří sex mít přestali nebo snížili jeho frekvenci.

  „Sexualita a sexuální aktivita jsou ukazatelem duševní pohody. Návrat k sexuálnímu životu brzy po infarktu může být součástí vnímání sebe sama jako zdravého a energického člověka, což může celkově vést ke zdravějšímu životnímu stylu,“ uvedl v tiskové zprávě autor studie profesor Yariv Gerber z izraelské univerzity v Tel Avivu.

  Ukázalo se, že izolované epizody sexuální aktivity v některých případech způsobují problémy se srdcem, pokud se jim ale lidé věnují pravidelně, jsou vystaveni menšímu riziku. Gerber říká, že pacienti, kteří jsou schopni chodit po schodech a na procházky, se mohou bezpečně vrátit k sexu. Dokonce by jim to doporučoval.

  „Být opět sexuálně aktivní by měli co nejdříve, ideálně pár dní po propuštění z nemocnice,“ tvrdí profesor. Závažnost srdečního infarktu, stejně jako jeho komplikace, jako je srdeční selhání nebo fibrilace síní, však mohou ovlivnit ideální časový rámec a každý pacient by se měl poradit o své konkrétní situaci s lékařem.

  Podle Gerbera je sexuální aktivita známkou lepšího zotavení a silnější vazba mezi partnery pak vede k lepšímu mentálnímu stavu a schopnosti oprostit se od počátečního šoku z infarktu. Zároveň ale zdůraznil, že studie nepředpokládá, že sexuální aktivita je jediným faktorem, který ovlivňuje délku kvalitního života po infarktu.

 • Užívání marihuany v těhotenství může u dětí vést k psychotickému chování, ukázal výzkum

  24. září 2020
  Kouření marihuany (ilustrační foto)

  Studie publikovaná v časopise JAMA Psychiatry analyzovala údaje o 11 489 dětech, které byly sledovány v rámci studie. Kognitivní vzorce a chování byly hodnoceny u dětí ve věku přibližně 9 let.

  Podle toho, co uvedly matky, se zjistilo, že 655 dětí ze zkoumané skupiny bylo před narozením vystaveno působení konopí. Ve srovnání s 10 834 dětmi, u nichž k tomu nedošlo, se objevila u dětí, jejichž matky marihuanu v těhotenství užívaly, větší pravděpodobnost, že jejich chování bude vykazovat psychotické znaky a budou mít častěji poruchy pozornosti, spánku a sociální problémy.

  Během výzkumu se zjistilo, že převážná většina žen užívala marihuanu hlavně během prvních tří měsíců těhotenství. První trimestr je přitom jedním z nejcitlivějších období, vyvíjí se mozek plodu a je nejnáchylnější k poškození. THC se skrze krev matky dostane do mozku plodu a může zásadně ovlivnit jeho vývoj.

  Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí už minulé studie ukázaly, že užívání marihuany během těhotenství je spojeno s nízkou porodní hmotností, impulzivitou, hyperaktivitou, problémy s pozorností a dalšími kognitivními a behaviorálními problémy u dětí. Existuje dokonce souvislost s autismem. Předchozí výzkum odhalil, že u žen, které během těhotenství kouřily marihuanu, byla 1,5krát větší pravděpodobnost, že budou mít dítě trpící autismem.

  Užívání marihuany těhotnými ženami v posledních desetiletích ve Spojených státech i dalších zemích roste, v letech 2002 až 2017 se v Americe více než zdvojnásobilo. V reakci na rostoucí procento žen kouřících v těhotenství marihuanu vydal minulý rok šéf americké zdravotnické služby Jerome Adams prohlášení, ve kterém tuto látku v těhotenství nedoporučuje.

 • Jak pomoci tělu i hlavě? Norové mají další hygge, tentokrát pro koronavirovou dobu

  23. září 2020
  friluftsliv - fjord

  Hlavně v Evropě se opět utahují šrouby kvůli koronaviru. Řešením, jak utéct před starostmi i nákazou, je být co nejvíc venku. Mnoho přeborníků v této disciplíně žije v Norsku.

  V nejzápadněji položené skandinávské zemi mají na takovou činnost i speciální slovo friluftsliv, což doslova znamená „život pod širým nebem“. Mezi typické činnosti, které pod to spadají, patří rybaření, výšlapy, odpočinek, přespávání v hamace a sbírání ostružiníku, píše britský deník The Guardian. Symbolem friluftslivu je ohýnek a jeho mantra je, že lidé mají právo na toulání se. Nikoho tedy nepřekvapilo, že se mu Norové začali s nástupem koronaviru věnovat ještě víc než kdy dřív.

  Podle šéfa tamního turistického klubu Lasse Heimdala se navíc během pobytu v přírodě zatím ještě nikdo nenakazil. „Nechceme o těch korona věcech moc přemýšlet,“ říká o sobě a svých kolezích a kolegyních Heimdal. A friluftsliv má podle něj ještě jedno pozitivum: dobře působí i na duševní zdraví.

 • Ve velšské vesnici nefungoval více než rok dobře internet. Mohla za to stará televize

  23. září 2020
  stará televize

  Stará televize byla příčinou potíží mnoha obyvatel velšského Aberhosanu. Připojení vypadlo každý den brzy ráno. Operátor kvůli tomu povolal tým elitních techniků.

  Rok a půl se každý den přesně v sedm ráno ve velšské vesnici Aberhosan přerušilo širokopásmové internetové připojení. Nikdo nevěděl proč. Operátor Openreach proto na místo vyslal tým svých nejlepších techniků. Dny testovali připojení a vyměňovali kabely, píše britský deník The Guardian. Až nakonec přišli na to, že za to může jedna stará televize.

  Majitel bazarového kousku, který si nepřál být jmenován, jej každý den zapínal právě v sedm ráno. Tím vytvořil výbuch „elektronického šumu“, který přerušil zmíněné širokopásmové připojení v celé vesnici. „Asi si dokážete představit, že když jsme na to dotyčného upozornili, byl zahanben, že celý problém způsobila jeho televize, a okamžitě souhlasil s tím, že ji vypne a už nikdy nepoužije,“ vypráví technik Openreach Michael Jones.

  „Museli jsme povolat elitní skupinu techniků z ostatních částí Spojeného království,“ dodává Jones. Od šesti ráno chodili po vesnici a hledali šum, který by potvrdil jejich teorii. Přesně v sedm, jako kdyby to byly hodinky, ho zachytili speciálním zařízením. Pak už jenom zaklepali na dveře majitele – a problém byl vyřešen.

 • Na Sibiři zatkli samozvaného Ježíše. Třicet let vedl sektu čítající tisíce lidí

  23. září 2020
  Sergej Torop (Vissarion)

  Ruské úřady zatkly vůdce sibiřské sekty Sergeje Toropa. Po tři dekády vedl několik tisíc věrných v odlehlých oblastech Krasnojarského kraje. Nyní čelí obvinění z těžkého ublížení na zdraví a dalších zločinů.

  Jak píše britský deník The Guardian, „Ježíše“ zatkli policisté, agenti ruské tajné služby FSB i příslušníci dalších bezpečnostních složek. Kromě něj byli zadrženi jeho spolupracovníci.

  Torop, který před více než třiceti lety ztratil místo u dopravní policie, tvrdí, že při kolapsu Sovětského svazu zažil „probuzení“. V roce 1991 založil hnutí zvané Církev posledního svědectví. Spolu s několika tisíci svých věrných žil v odlehlých usedlostech Krasnojarského kraje. Vissarion, jak se mu přezdívalo, nejprve tvrdil, že Ježíš pozoruje lidi z orbity Země a že Panna Marie „řídí Rusko“. Poté se však za Ježíše prohlásil sám.

  Jeho sekta používá některé z ortodoxních rituálů a míchá je spolu s environmentalismem a dalšími směry, jako je třeba striktní veganství. Následovníci nosí prosté oblečení a počítají kalendář od roku 1961, kdy se Torop narodil. Vánoce zase nahradil hod konající se každoročně dne 14. ledna, na který připadají vůdcovy narozeniny.

  Podle britské veřejnoprávní BBC je Torop spolu s dalšími podezřelý z toho, že založil náboženskou organizaci, která páchá násilí na jednotlivcích, a z těžkého ublížení na zdraví vůči minimálně dvěma lidem.