Svět je krásný a žijí v něm úžasní lidé. Cestování změní vaši představu mediálního obrazu světa, říká organizátorka festivalu Diáky

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kateřina Krejčová a Radomír Čížek

Po loňské úspěšné premiéře se do letenského kina Bio Oko vrací cyklus cestovatelských přednášek Diáky festival. Letošní ročník se uskuteční od 11. do 14. února a nově dojde mimo jiné i na cestovatelské stand-upy. Hlavní organizátorkou je cestovatelka Kateřina Krejčová, která z téměř 500denní cesty kolem světa s Petrem Ptáčníkem sepsala i knihu. „Potřebovala jsem napsat o tom, že svět nevypadá jen tak, jak se o něm mluví v médiích, ale že je i krásný a žijí v něm úžasní lidé.“

„S cestovatelskými přednáškami přišel zhruba před dvaceti lety Karel Wolf se svým festivalem Kolem světa a v poslední době je hodně zpopularizoval Ladislav Zibura. Myslím, že to lidi baví víc než prokousávat se miliardou informací na netu, kde je potřeba selektovat z mnoha zdrojů,“ říká Kateřina Krejčová, podle které lidé často sledují několik oblíbených cestovatelů a na jejich přednášky následně chodí. „Pro mě byl velkou inspirací ve filozofii cestování právě Zibura, v navštěvování rozvojových koutů světa, bez jasného plánu,“ dodává Radomír Čížek, kdo ho přiměl změnit způsob cestování.

Zažitou představu, že na cestovatelské přednášky chodí hlavně mladí lidé, Radek vyvrací: „V mém publiku, možná i proto, že často vystupuju v knihovnách, převažují starší lidé, pro které jsou přednášky možností poznat místa, kam se už nevypraví. A mladí lidé si zase rádi poslechnou osobní příběhy, jak se tam lidem žije, informace od místních.“ Na letošních Diácích bude Radek mluvit o své cyklovýpravě po Maroku a nejvýše položených sedlech Atlasu, Kateřina Krejčová zase s Petrem Ptáčníkem představí nejlepší neznačené treky světa.

Z cyklovýpravy Radomíra Čížka

Kdy Radek přijde se svou první cestovatelskou knihou a jak náročné bylo napsat ji pro Kateřinu? Inspirovala ji nějaká cestovatelská přednáška k následné výpravě? A který cyklistický závod bez podpory je pro Radka tím vysněným? Poslechněte si celý rozhovor!

Spustit audio

Odebírat podcast

Související