Svět se řítí do zkázy a my se držíme hmoty. Ručním pracem se věnuje skoro každý, říká sociolog

14. duben 2025

„Lidé jsou tvořiví, ale musí jim to dávat smysl. Když pracujete v práci, která vám smysl nedává, tak ho hledáte někde jinde,“ říká sociolog Petr Gibas ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR. „Když jsme dělali výzkum o kutilství, tak nás překvapilo, na kolik je to všudypřítomný fenomén.“

Podle Gibase může být u určitých skupin populace větší zájem o ruční práce i proto, že v současnosti řada zaměstnání lidem přestává dávat smysl. Nějaké formě ruční práce ve svém volném čase se podle něho věnuje skoro každý. „Rukodělnost a napojení se na hmotu a to, že vám něco vzniká – a je jedno, jestli je to krásně upečený koláč, nebo něco upletete –, smysl je najednou okamžitě vidět,“ dodává.

To potvrzuje i zkušenost nadšenkyně do ručních prací a začínající designérky Emy Viačkové, pro kterou tvorba, jako je třeba pletení nebo šití, přináší nejen odpočinek, ale taky pocit naplnění. „Můžeme tvořit něco, co je jenom naše, něco se naučit a pak se z výsledku těšit a obohatit si tím život. Myslím, že radost nejenom z výsledku, ale i ze samotného procesu je úplně nesrovnatelná s čímkoliv, co bychom si mohli koupit,“ říká.

Někteří lidé tvorbou – třeba vlastního oblečení – můžou taky reagovat na současný konzumerismus. „U rukodělných činností, jako je pletení, šití nebo přešívání, bych nepodceňoval rovinu toho, že víme, že bychom měli být mnohem cirkulárnější v ekonomice. A tohle je způsob, jak to dělat. Ustavujeme se jako morální bytosti, které sice na velký systém nemají vliv, ale vytváříme nějaký postoj a zároveň utváříme něco pro sebe nebo pro ostatní. Svět se řítí do zkázy a my se držíme hmoty a tím utváříme malé ostrůvky, na kterých se chováme lépe, než po nás svět požaduje,“ dodává Petr Gibas.

Z čeho pramení uspokojení z vlastnoručně upleteného svetru nebo ušitého trička? A jakou roli hraje v ručních pracích virtuální svět a sociální sítě? Poslouchejte v nové Vlně s Emou Viačkovou a Petrem Gibasem.

Spustit audio

    Související