Talkshow Čelistí v zajetí smradu: Aromatický dýchánek s Viktorem Palákem, Adinou Šulcovou a Michalem Blaškem

4. září 2023

Letošní ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti byl věnovaný oblíbenému smyslu Aleše Stuchlého a Víta Schmarce, tedy čichu. Známí ctitelé všeho, co strašně smrdí, tak pozvali svoje hosty do hájemství camembertu, kanálů, veslařských šaten a veřejných záchodků, kde vedle rozvinuté filmové kultury bují i kultury méně vítané.

Večer zahájil Viktor Palák, hudební a filmový dramaturg, jehož čichové buňky jsou zocelené smradem ostravských kovohutí a propocenými dresy fanoušků Baníku Ostrava. Viktor poslušně hlásil nejen smrt některým týmům, které jako tvrdé jádro slezské fotbalové šlechty nemůže vystát, ale dotkl se i vážnějšího tématu. Jaké to je být jediný chlap s namalovanými nehty na kraji kotle, v němž se vyznává kult čistého machismu?

Zvýšenou toleranci prokázal tento milovník hudební alternativy i ve chvíli, kdy byl vystavený koncentrovanému teroru v podobě čpavých hudebních coverů Filipa Černého a stručné přednášce o českém Skrillexovi Milanu Buričinovi a především mistrovi volné improvizace a rytmických souhlásek Frantovi Kárském. Viktor na to prostě má, no má… má.

Filmařka Adina Šulcová vnesla do deštěm zkrápěného stanu jiný zápach. Nebyl to jen zápach dívčích fekálií, kterým složila poklonu ve svém již legendárním punkovém kraťasu Spiknutí holčičích hoven, ale i štiplavé pižmo fitcenter, které náruživě navštěvuje. Její nevymytý shaker s proteinovým nápojem skoro přivedl ke spontánní vomitaci fantóma restaurací a jídelen Lukáše Hejlíka, který se opět mihl v odvážném cameu na závěr večera. Jaké to je být rebelující filmařkou, kterou čerstvě přijali na FAMU? A jak přijme její spiknutí boomerská generace filmařů? Snad udělá v lehce zatuchající instituci Adina pořádné kuňky kuňky žbluňk… a žbluňk.

Role žolíka připadla na první pohled nenápadnému, ale o to pronikavějšímu slovenskému hostovi. Michal Blaško ustál vtipy o Slovensku a o Slovácích i to, že místo svých ceněných projektů jako Oběť nebo Podezření byl nucený zapáleně mluvit především o natáčení seriálu Slovania a mokrém nosku Komisaře Rexe, k němuž se bohudík také nachomýtl. Jeho tolerance na verbální zápach Víta a Aleše se dá vysvětlit jediným možným způsobem: filmově kritický camembert jménem Čelistí zamořuje jeho domácnost pravidelně a dobrovolně každý čtvrtek. Prostě Míša, Míša, to je člověk náš, Míša, Míša i ty ho znáš.

Poslechněte si celý záznam Čelistí z Letní filmové školy v Uherském Hradišti!

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.