Temnota i ironie. Fantasy po Hře o trůny řeší náboženství i život po globální katastrofě

19. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ze seriálu Hra o trůny

Románová série Hra o trůny změnila nejen quality tv, ale fantasy jako takovou. Žánr, který byl dřív považovaný za únikovou zábavu, se v posledních letech proměnil v komplexní literaturu, ve které vystupují nejednoznačné postavy a řeší se komplikované společenské problémy. Poslechněte si sadu doporučení, kterými knihami si zkrátit čekání na další román George R. R. Martina.

Jak důležitá je vlastně série George R. R. Martina Píseň ledu a ohně pro současnou fantasy? „Předloha Hry o trůny je spíš vyvrcholení tendencí, které byly ve fantasy už na sklonku 80. a 90. let,“ myslí si literární kritik Boris Hokr. Stejně tak současná fantasy se podle něj inspiruje v Martinovi jen částečně a ti nejlepší autoři si hledají vlastní témata.

Čtěte také

V sérii doporučení, co ze současné fantasy stojí nejvíc za to, dojde na umělé bytosti sloužící jako zbraně hromadného ničení, zdolávání armád pomocí bankovních úvěrů, protiválečné vyprávění analyzující jedinou bitvu pohledem desítek postav i na ságu o tom, co se stane, když nějaká společnost přijde o své bohy.

O tom, jak vypadá zdivočelá fantasy verze filmu Kill Bill, co se stane s mrtvými po zániku podsvětí a kde si nastavit etické hranice ve vztahu ke kanibalismu, si poslechněte v příspěvku o nejlepších fantasy knihách poslední doby.

Spustit audio