Terapie ze mě udělala lepší křesťanku, říká lektorka, supervizorka a psychoterapeutka Ráchel Bícová

19. květen 2024

Ráchel Bícová není v křesťanských kruzích žádné neznámé jméno. Se svým mužem vedla semináře a kurzy pro pracovníky s dětmi a dlouhodobě se věnovala otázkám katecheze. Po pětileté pauze o sobě dala vědět znovu, tentokrát jako bloggerka a později terapeutka. Její zamyšlení a krátká psychologická cvičení pod hlavičkou Mezi řečí sdílejí stovky lidí na Instagramu a Facebooku.

V rozhovoru pro Hergot! došla řeč na osobní spirituální cestu i cestu k terapeutické, lektorské a supervizorské praxi. Přestože je Ráchel členkou církve patřící do evangelikálního proudu křesťanství, vidí jako nespornou výhodu, že práce kolem katecheze byla ekumenicky otevřená. To jí pomohlo i v pozdější práci s klienty.

V terapii zastává směr orientovaný na řešení. „V církvi se často obracíme do minulosti s představou, že objevíme kořeny problému, pomodlíme se a bude hotovo,“ vysvětluje a doplňuje, že analyzování minulosti je postup zastávaný často v terapii. „Stálým přebíráním minulosti se ale nikam nedostaneme. Neříkám, že to nemá svoje místo, ale já se soustředím na budoucnost. Tu vidím jako nadějnou a naděje je vždycky Boží,“ říká Ráchel.

Redaktory Hergot!u zaujalo i to, že se terapeutka definuje jako konzervativec, jakkoliv se zdá, že z jejích názorů konzervativismus není příliš patrný. „Mám na to odpověď, že jsem konzervativní v teologickém slova smyslu. Že jsem teologicky konzervativní ještě neznamená, že se k lidem budu chovat, s prominutím, jako kráva,“ vysvětluje Ráchel své postoje. „Pro opravdové konzervativce budu možná moc liberální, pro liberály příliš konzervativní. Občas slyším –⁠⁠⁠⁠⁠ tak už si konečně vyber! Ale já si nechci vybírat. Nebylo by to ode mě poctivé,“ tvrdí.

Přinášejí křesťané do terapií svoje specifické duchovně podložené problémy? Proč jsou pro Ráchel kromě sociálních sítí důležité i věci na papíře? Poslechněte si Hergot! ze záznamu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.