Tip Karolíny Vránkové: Co dnes pro náš život znamenají továrny? Přečtěte si knihu o jejich vývoji

27. říjen 2020
Tip

Jak vznikaly věci, kterými se obklopujeme? Moderátorka a redaktorka Karolína Vránková vám doporučuje ke čtení knihu Behemot: Dějiny továrny a utváření moderního světa, která vám na tuto otázku odpoví. Americký historik Joshua B. Freeman v ní nahlíží na moderní svět a průmyslovou revoluci z pohledu výrobních továren. V českém překladu ji v loňském roce vydalo nakladatelství Host.

Ačkoliv je Freeman profesorem historie na Queen's College na City University of New York, sám pochází z dělnické rodiny. A jeho původ se podepisuje i na obsahu aktuální knihy. Těžiště publikace se drží období vzniku velkých světových továren, poukazuje ale také na aktuální pracovní podmínky dělníků nebo problematiku dětské práce.

Jak vypadá život dělníků ve velkých továrnách? A proč páchali někteří dělníci sebevraždy přímo na pracovišti? Poslechněte si celý tip moderátorky Karolíny Vránkové a začtěte se do knihy Behemot: Dějiny továrny a utváření moderního světa.

Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.