TMBK: „Naposledy jsem uvěřil, že umřel Gott.“ Známý satirik bude pomáhat ČT vyvracet fake news

Karel Gott zVrací Slavíky
Karel Gott zVrací Slavíky

Česká televize uvede na podzim zábavnou show To se ví, která chce s pomocí humoru odhalovat falešné zprávy. Známé „televizní“ tváře Halinu Pawlowskou, Aleše Hámu a Tomáše Měcháčka doplní internetový satirik Tomáš Břínek alias TMBK nebo studenti politologie Masarykovy univerzity v Brně. V čem vidí Břínek svůj největší přínos, si poslechněte v rozhovoru pořadu Kompot.

Fake news, hoaxy, urban legendy, „řetězovky“ – falešné zprávy a dezinformace nejsou žádnou novinkou. Internet a sociální sítě fungují jako jejich akcelerátor, lidé nestíhají všechny informace a data ověřovat a často je šíří dál. „Může to mít velké následky,“ upozorňuje dramaturgyně ČT Petra Fujdlová v rozhovoru pořadu Kompot Radia Wave.

„Vycházíme ze zahraničního formátu The Fake News Show, který se vysílal v roce 2017 na (britském kanálu) Channel 4 a má zajímavou historii. Měl to být jen speciál v rámci týdne věnujícího se fake news, v době, kdy termín zpopularizoval Donald Trump. Ten pořad měl tak velkou sledovanost, že nakonec vznikla celá série,“ vysvětluje Fujdlová.

Soutěžní show To se ví chce cílit hlavně na věkovou skupinu 50+, její tvůrčí tým se ovšem skládá z odborníků a scenáristů mladší generace. Vedle Zuzany Fuksové, kterou znáte z pořadu Radia Wave Buchty, sociologa a autora Stanislava Billera nebo zmíněného TMBK to budou také studenti politologie na Masarykově univerzitě v Brně. „Spolupracujeme s týmem politologa a známého odborníka na fake news Miloše Gregora. Se studenty vytvořil například únikovou hru Fakescape nebo Nejlepší knihu o fake news, dezinformacích a manipulacích!!!.“ Proč si Česká televize do týmu vybrala také kontroverzního internetového satirika TMBK a jak jejich spolupráce bude vypadat? Poslechněte si celý rozhovor!

Ověřování informací je základ, a proto Hanka se Šimonem zavolali také Tomáši Břínkovi na dovolenou do Itálie, který jim své angažmá ve veřejnoprávním médiu potvrdil. V čem vidí svůj hlavní přínos novému pořadu? Jak se tváří na to, že bude pracovat se svou tchyní Halinou Pawlowskou? Kdo koho do pořadu přivedl? Jak fact-checkuje informace, které používá pro svoje koláže, a co kromě pořadu To se ví ještě chystá? Poslechněte si celý díl pořadu Kompot!

Spustit audio

Související