Tom Brady je úspěšnější americký Jágr. Příklad snu, který už je iluzí, říká politolog a bývalý hráč amerického fotbalu Boháček

12. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tom Brady vyhrál po sedmé Super Bowl

Pětapadesátý Super Bowl, finálový zápas NFL, nejprestižnější soutěže v americkém fotbale, ovládla Tampa Bay v čele s třiačtyřicetiletým veteránem Tomem Bradym. Ten ziskem sedmého titulu překonal dosavadní rekordy i samotných klubů. Nejen Bradyho výjimečnost, ale i jeho vztah s republikánskou politikou a Donaldem Trumpem vysvětluje politolog a bývalý univerzitní hráč amerického fotbalu Petr Boháček.

„Je to takový Jarda Jágr, který je úspěšnější, má jako z amerického filmu příkladnou rodinu, manželku modelku, tři nádherné děti, úspěch, kam se jenom podívá. Myslím, že nyní je na úrovni LeBrona Jamese, a dělá to ve sportu, který je pro Američany možná komplikovanější než basketbal, kde podobným způsobem exceluje LeBron,“ popisuje Boháček.

Bradyho cesta ke sportovní nesmrtelnosti přitom začala paradoxně nezájmem ze strany klubů, když byl draftován v roce 2000 až v šestém kole a celkově jako sto devětadevadesátý v pořadí. Americká sportovní média jej proto označují jako „the biggest steal“, tedy největší krádež v historii draftu v NFL. Brady na pozici quarterbacka v následujících letech dokázal s New England Patriots a trenérem Billem Belichickem soutěž šestkrát vyhrát.

„Tom Brady je představitelem bílého amerického snu, ne toho, který dělá NFL takovou, jaká je. V americké fotbalové lize je více než tři čtvrtiny Afroameričanů, přesto kromě jednoho týmu všechny vlastní staří bílí muži, kteří věnovali několik milionů dolarů na kampaň Donalda Trumpa,“ líčí Boháček.

„Spojení je čistě mocenské. I sport ve Spojených státech je ovládán velkým kapitálem, který samozřejmě tíhne k republikánům s cílem, aby jejich zisky byly méně daněny. Ale je zajímavé, na jakém systému liga amerického fotbalu funguje – jde paradoxně o určitý socialistický model,“ popisuje bývalý hráč amerického fotbalu a politolog se zaměřením na mezinárodní bezpečnostní vztahy.

V čem ztělesňuje Tom Brady americký sen? Proč má americký fotbal blízko ke konzervativní politice a Donaldu Trumpovi? A v čem se letos změnil vztah ligy k menšinám? Poslechněte si novou Tribunu s Petrem Boháčkem.

Spustit audio