Top 30 nových českých staveb podle Pavla Nasadila. Co vybral do ročenky architektury?

19. červen 2024

Architekt Pavel Nasadil objížděl minulý rok Česko a hledal nejlepší stavby do ročenky Česká architektura 2022 – 2023. Viděl kvalitní byty i supermarket a slyšel jejich příběhy – i dojemné.

Do ročenky Pavel Nasadil vybral například tři mosty, dvě sokolovny, park. Hledal kvalitu třeba i v developerské výstavbě, o níž nepanuje moc dobré mínění. „Opravdu jsem chtěl jsem najít příklady dobrého hromadného bydlení, protože development je obecně ve společnosti vnímán jako jakési zlo,“ říká. Jako kvalitní vyhodnotil bytové domy Belárie II a Pergamenka. V čem jsou výjimečné? A jak je našel?

Navštívil také dům pro seniory v Kateřinicích, kde ho provázely dvě obyvatelky a povídaly mu o svém novém životě v novém domě: „Dámy cestují, koupily si auto a jezdí na výlety. Užívají si sousedství a společenského života,“ popisuje tenhle příběh z „domova důchodců“, kde se dobře žije. Na budovy, které se do ročenky Česká architektura dostaly, se můžete podívat zde: 

Kromě ročenky jsme mluvili také o vlastních projektech Pavla Nasadila. Navrhuje budovu Vysokého učení technického v Brně, kde bude fakulta umění a architektury, na níž se můžete podívat níže. Jak bude vypadat? A proč ho tam po střední škole nevzali?

Mluvili jsme také o projektu rodinných domů v Ďáblicích. I o dalším oboru, který ho fascinuje stejně jako architektura. A to je fotografie. 

Pavel Nasadil má dvě tváře. Projektuje a také se věnuje dokumentární fotografii. Fotil třeba dětské vězně v Sierra Leone. Jak to spolu souvisí?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.