Toulavé boty neumím vyzout, říká fotograf Pavel Svoboda o cestování před covidem i během něj

22. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pavel Svoboda

Fotograf a cestovatel Pavel Svoboda se nenechal zastavit covidem. V roce 2020 cestoval hlavně po Česku, ale na Vánoce unikl na Madeiru. V cestovatelském magazínu Radia Wave se ohlíží také za měsíci strávenými v Íránu a Kolumbii.

„Líbilo by se mi kdekoli, protože jsem byl vyhladovělý po cestování, ale Madeira byl krásný vánoční únik,“ říká Pavel Svoboda. A říká, že ostrovy nabízí navzdory tomu, že nejsou velké, množství šancí k dobrodružství anebo pohodovému pobytu.

„Hodně jsem fotil, trochu rybařil a chodili jsme po výživných a zdánlivě nekonečných horských stezkách. Když po týdnu na treku chytneš svojí partnerce třeba pstruha a uděláš ho na ohni, je to prostě dokonalé,“ dodává s pyšným úsměvem.

V Kolumbii po stopách klejovek a levicových guerill

V Kolumbii, kde byl na dva měsíce těsně před covidovou pandemií na začátku roku 2020, vyhledával podle svého zvyku zapadlá místa. Zavedlo ho to nejen do národního parku Los Nevados, ale také do oblastí, kterých se teprve nedávno vzdaly povstalecké jednotky FARC. „Ale jsem vždycky spíš opatrný,“ tvrdí a vysvětluje, jak postupuje při sbírání informací.

Pavel Svoboda: Kolumbie, El Cocoy

V Česku si potom doplňoval to, co málo znal, i když to měl blízko. Podyjí, Verneřické středohoří nebo Českosaské Švýcarsko. „Fotit doma je ale častokrát těžší,“ přiznává Pavel Svoboda.

Proslulá íránská pohostinnost na vlastní kůži

V Íránu ho během návštěvy ještě v roce 2019 víc než starobylé památky zajímala setkání s místními lidmi, treky a horská dobrodružství. Přešel pohoří Alborz, vystoupil na vulkán Sabalan i na nejvyšší asijskou sopku Damávand (5610 m), tyčící se nad Teheránem. „Místní lidé děkovali, že jsme přijeli, a sami chtěli, abych je fotografoval,“ říká Pavel Svoboda, když vypráví o své cestě.

Výběr z cestovatelských zážitků ze tří kontinentů Pavla Svobody nabízí nová epizoda cestovatelského magazínu Casablanca. Poslechněte si kompletní záznam rozhovoru!

Pavel Svoboda: Irán, Kurdové
Pavel Svoboda: České Švýcarsko
Pavel Svoboda: Kolumbie, kovboj a horal
autor: Pavel Sladký
Spustit audio

Související