Továrny na zábavu. Tiktokové vily nejsou určené jen k večírkům

14. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Osazenstvo The Hype House

Představte si partu krásných teenagerů, kteří se sestěhují do jedné společné vily. Zní to jako začátek nějakého sitcomu, nebo snad hororového slasheru, ale tentokrát se jedná o něco jiného. Jsou to totiž teenageři, kteří se vzájemně natáčí na mobily a obsah posílají milionům svých fanoušků. Vítejte na prohlídce tiktokových domů.

TikTok se už dávno stal dominantním kanálem zábavy pro náctileté. Generuje vlastní megahvězdy a ty mají na dosah miliony dolarů třeba za propůjčování svých tváří reklamě. Z divokého světa sólistů, kteří umí zaujmout svět v patnáctivteřinových videích, se pomalu ale jistě stává velký byznys. A aktuálně to dokazuje nárůst důležitosti takzvaných houses – tiktokových firem, které v jedné budově shromáždí talentované tvůrce a koordinují jejich aktivity na síti. Život v těchto komunitách má ale do ráje daleko.

Tiktokové domy v něčem připomínají hiphopové klany, v nichž si členové vzájemně pomáhají ke slávě. Všechno začalo, když se vloni v prosinci sestěhovala skupina náctiletých hvězdiček na vzestupu do jednoho velkého domu v Los Angeles a vznikl The Hype House, první komunita tvůrců svého druhu. Byly mezi nimi i Charli D’Amelio a Addison Rae, dvě největší tiktokové hvězdy dnes s 84, respektive 58 miliony sledujících. Vzápětí vznikl konkurenční dům Sway a letos na jaře The Clubhouse. Další se pak vyrojily v průběhu posledních měsíců.

Talentovaní teenageři ve vilách žijí v naprostém komfortu, mají k dispozici podpůrný tým, od mediálních poradců až po trenéry, a ten se jim stará o veškerý servis. Že ve vilách kvetou romance nebo naopak řevnivost, vlastně jen pomáhá popularitě. Zase tak moc jim ale jejich život v luxusních vilách chráněných sekuriťáky závidět nemusíte. Úkolem tiktokových influencerů je chrlit obsah. Každý den, každou hodinu. Být neustále k dispozici svým fanouškům skrz kamery mobilních telefonů. A když začnou z vašeho účtu odcházet, pak to může skončit i vyhazovem z vily.

Kouzlo The Hype Housu a podobných je v tom, že vytvoří jednotnou zastřešující značku, skrze kterou roste popularita i jednotlivým tvůrcům. Funguje to na výbornou, jenže kde jsou peníze a úspěch, tam jsou i hádky. Idylka The Hype Housu skončila poměrně záhy, když se po několika měsících odstěhovaly Charli D’Amelio i Addison Rae, které nejspíš pomoc firmy přestaly potřebovat. Další problémy vypluly na povrch letos v létě, kdy se influencerka Daisy Keech rozhádala s majiteli The Hype Housu a založila si vlastní dům. V jejich sporech už létají i soudní obsílky. Neříkal jsem v úvodu, že parta teenagerů žijících ve vile může skončit jako sitcom nebo horor? Možná spíš tipuju to druhé.

Poslechněte si aktuální vydání rubriky Fenomem a zjistíte, proč se nejpopulárnější videa z TikToku poslední dobou odehrávají v losangeleských vilách. Zaslouží si The Hype House vůbec hype, který se na něj sesypal, a neskončí tiktokové domy nakonec jako místo děsivého hororu?

autor: Karel Veselý
Spustit audio

Související