Tradičně dobrá alternativa, nebo festival béčkových reggae skupin?

30. červenec 2002

Nedělní jam session zakončil jubilejní 10. ročník alternativního festivalu mezi Ostravou a Opavou - festivalu Music Art Horní Lhota 2002. Slunečné počasí, dobrá dostupnost z okolí a samozřejmě zajímavý program přilákal o víkendu do Horní Lhoty slušnou diváckou návštěvu. Tak by mohl vypadat jeden z pohledů na tradičně dobrý, "stále alternativní" festival. Je však třeba dodat, že letos dostál určitých změn, které někteří návštěvníci nehodnotili až tak pozitivně...

Pořadatelé letos nabídli návštěvníkům zatím nejpestřejší program. Vedle hudební produkce, která zůstala hlavní náplní festivalu, byla připravena také scéna divadelní a nově také taneční stan. Pestrosti programu odpovídalo složení publika. Jádro tvořili alternativně - rockoví posluchači, velkou skupinu příznivci jihoafrických rytmů (kteří si přišli na své asi nejvíce), vyskytly se také rodiny s malými dětmi (děti do 12 let měly vstup zdarma), nechyběly samozřejmě skupinky pankáčů, dotvářející podobu většiny festivalů. Díky produkci v tanečním stanu se pak letos okruh návštěvníků festivalu rozrostl také o vyznavače hudebních stylů jako DńB nebo Jungle.

Kolem půl jedenácté zahájila v sobotu festival sympatickým vystoupením frýdecká skupina RK 130 a po ní už následoval jeden z hlavních taháků - Mňága a Žďorp, kteří, jako při svých třech předešlých koncertech na Horní Lhotě, roztančili publikum pod pódiem. Svým vystoupením - jak písničkami, tak četbou svých povídek - diváky zaujal na harmoniku se doprovázející Vašek Koubek, stejně jako další harmonikář, poněkud neuhlazenější Jim Čert.

Mezi skupiny, které také sklidily výrazný úspěch, patřila Stará dobrá ruční práce (letos "nejtvrdší" skupina Horní Lhoty) především díky charismatickému zpěvákovi, stejně jako Ty syčáci s Petrem Vášou. Křest svého nového alba Sám si to nevychutnám pak kolem půlnoci oslavila reggae skupina Švihadlo.

Dolní scéna v sobotu odpoledne patřila divadelním souborům. Svou novou hru Sázka předvedli havířovští Crepácy, dále vystoupil divadelní objev sezóny mezi malými divadly - Ježek a Čižek - soubor složený z pražských bezdomovců, divadla Tom a Jeff nebo XXXHX XOXOXX.

V průběhu trvání celého festivalu pak měli návštěvníci možnost zatančit si v obřím stanu, kde byly k slyšení rytmy Ragga, Dub, D'n'B nebo Jungle.

Bohužel na celkovém hodnocení letošního ročníku se podepsala neúčast několika avizovaných hvězd. Návštěvníci byli zklamaní především neúčastí polských Akurat, loni možná vrcholu celého festivalu. Ti se již před začátkem festivalu z rodinných důvodů omluvili a zajistili dokonce náhradu v podobě wroclawské reggae skupiny Tumbao, ale - také z důvodu výpadků proudu v průběhu její produkce - působilo vystoupení rozpačitě. Nedostavila se také teplická legenda Už jsme doma, opavská Luza vystoupila bez svého frontmana, a tedy s omezeným repertoárem.

Přestože změny v programu se týkají téměř každého festivalu, alespoň informovanost návštěvníků ze strany pořadatelů by mohla (měla) být větší. Hodnocení návštěvníků byla tedy rozdílná. Vyskytly se jak nadšené ohlasy, tak také názory kritické. Široké spektrum publika pak rozdílně hodnotilo absence těch kterých skupin. Zatímco "tanečníkům" ve stanu sotva vadila neúčast UJD nebo Akurat, část návštěvníků odcházela domů s hodnocením letošní Horní Lhoty jako "propadáku a festivalu béčkových reggae skupin". K pozitivnějšímu hodnocení určitě nepřidalo ani dvou a půl hodinové čekání na kyvadlovou dopravu. Návštěvnost příštího ročníku napoví, nakolik návštěvníky absence hlavních hvězd zklamala.

autor: jookie
Spustit audio