Tranzice, ženy ve válce i tíseň z účtů za plyn. Cena Jindřicha Chalupeckého reflektuje témata dneška

21. září 2022

Letošní společnou výstavu laureátu a laureátek Ceny Jindřicha Chalupeckého doprovodí i prezentace těch, kteří pozitivně zareagovali na výzvu kurátorského týmu, ale do finálního výběru se nedostali. Do malé dvorany a mezaninu Veletržního paláce v Praze se za vystavujícími byla podívat Tereza Havlínková.

Témat tato instalace nabízí opět širokou škálu. Zabývám se prožíváním války na Ukrajině z pozice ženy a také jejím sledováním online,“ uvádí svou instalaci Pomněnky umělkyně Olga Krykun. Na projektu spolupracovala se studentkami, které sem a do Polska přijely právě na útěku před válkou. Součástí vernisáže 22. září je i její performance.

Aktuální otázky genderové nerovnosti, společenské hierarchie nebo emoce z obávané budoucnosti zpracovává ve svých obrazech Martina Drozd Smutná. Závěr mé instalace je takový tísnivější, ty obrazy jsem malovala na začátku tohoto roku, kdy jsme byli všichni ovlivněni tím, co se děje. Zachycují emoce z představ, jak zaplatíme účty za plyn, jak dlouho bude trvat válka, jak dlouho vydrží naše solidarita,“ přibližuje Martina své obrazy a kresby.

Ezra Šimek -  Veselý Žďár

Nově postavený koridor mezaninu nás také provede nesnadnou a magickou tranzicí kovboje v režii Ezry Šimek. Na pole fikce se vydal David Přílučík, který ve svém filmu zkoumá tajemné pokusy o vylepšení psího plemene československého vlčáka a do nefunkční rakouské jaderné elektrárny se podíváme díky instalaci Vojtěcha Radakulana. Výstava ve Veletržním paláci v Praze bude přístupná 23. září 2022 - 8. ledna 2023.

Jaká témata se letos na Ceně Jindřicha Chalupeckého objevují? S jakými médii laureáti pracují? Poslechněte si celý příspěvek.

Spustit audio