Tréma a stres z veřejného vystupování jsou v pořádku. S přípravou vám pomůže nová učebnice
Youtuber z kanálu Debatní deník, influencer a politolog Timofej Kožuchov vydal novou učebnici Umění debatovat. „Přijde mi, že většina z nás má potřebu a zájem se v debatování zlepšovat. Chtějí se naučit přesvědčovat druhé lidi, kteří si pak řeknou ‚wow, ten člověk tomu rozumí‘. Ne vždy k tomu ale mají dostatečné techniky a schopnosti. Právě toho bych chtěl docílit s novou učebnicí,” popisuje důvod vzniku knihy Kožuchov.
S debatou se všichni potkáváme už od dětství. Ne všichni ale ví, jak na to. Učebnice Umění debatovat vás na ploše šesti kapitol naučí správně postavit i vyvrátit argument. Dozvíte se, jak si stanovit cíl. Tedy jestli chcete přesvědčit publikum, protistranu a nebo jestli jste otevřeni i změně vlastního názoru.
Výrazným tématem učebnice je také práce se stresem. „Pokud někoho čeká nějaká velmi napjatá debata, tak si zkuste své argumenty říct před zrcadlem nebo na kameru. Podívejte se na to, jak to říkáte. Hodně lidí si všimne, že má nějaké nepříjemné tiky nebo pohyby rukama,” popisuje domácí přípravu před veřejným vystupováním Kožuchov. „Je v pořádku, že cítíte trému a stres z veřejného vystupování. Nicméně jde ale o to, jak s tím stresem pracujete,” uzavírá odborník na debatování.
Jaké jsou nejčastější mýty spojené s debatováním? Mohou spolu klidně diskutovat i lidé s odlišnými hodnotovými základy? A jak správně vyvrátit argument? Poslechněte si rozhovor s autorem nové učebnice Umění debatovat Timem Kožuchovem.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.