Třetina Čechů pojme letošní Vánoce úsporněji, říká sociolog Michal Straka

24. listopad 2022

Jaké budou letošní Vánoce v dobách inflační a energetické krize? Na čem se dá ušetřit a musí to mít nutně vliv na to, jak svátky prožijeme? Sociolog Michal Straka z výzkumné agentury Ipsos, kterého si do nového Finančáku pozvali Iva Hadj Moussa a Richard Vrdlovec, popisuje nadcházející Vánoce jako „klid před bouří“. Podle něj jsou pro Čechy Vánoce posvátné a šetří na nich pouze v případě, kdy už opravdu není zbytí.

„Část populace bezpochyby letos o Vánocích šetřit bude. Z našich dat vyplývá, že 25 % domácností už v této chvíli žije na dluh,“ upozorňuje sociolog. Dodává, že třetina lidí připouští, že k výdajům bude letos přistupovat obezřetněji. Kolem osmdesáti procent populace už teď šetří na věcech, které považuje za nadstandardní, jako je třeba nákup zahraniční dovolené nebo pořízení nového auta. Třetina lidí pak šetří na koníčcích a kroužcích pro děti.

Může mít současná krize nějaký pozitivní dopad, například v tom, že lidé budou méně plýtvat? Budou si letos Češi na vánoční dárky půjčovat? A proč mezi ty, které vysoké ceny ohrožují nejvíce, patří mladé rodiny? Dozvíte se v novém Finančáku.

autoři: Iva Hadj Moussa , Richard Vrdlovec
Spustit audio