Třetina zemské půdy je znehodnocena. Především kvůli industriálnímu zemědělství

13. září 2017
Zhruba třetina zemské půdy je vážně znehodnocena a celosvětově ročně přicházíme o čtyřiadvacet miliard tun zemské úrodné zeminy

Zhruba třetina zemské půdy je vážně znehodnocena a celosvětově ročně přicházíme o čtyřiadvacet miliard tun zemské úrodné zeminy, tvrdí nová zpráva OSN. Studie zároveň vybízí k odklonu od destruktivních zemědělských praktik. Podle komplexní zprávy Global Land Outlook, zveřejněné teď v září, která je v celém znění k dispozici přímo na webu projektu, může za úpadek půdy hlavně expanze industriálního farmaření. „Industriální zemědělství má za cíl, aby se nasytily populace, ale není to udržitelné. Je to jako těžební průmysl,“ cituje vedoucí oblasti externích věcí OSN Louise Baker deník The Guardian. Dalšími činiteli jsou také například klimatické změny, urbanizace, úbytek pralesů nebo eroze. „Ve chvíli, kdy zásoby zdravé a produktivní zeminy vysychají a populace zároveň vzrůstá, zintenzivňuje se soupeření mezi zeměmi i globálně,“ upozorňuje na hrozící konflikty výkonná tajemnice OSN Monique Barbut. Deník The Guardian dále uvádí, že nejvíc zasažená je oblast subsaharské Afriky, ale i hospodářství v Evropě přichází ročně o přibližně 970 milionů tun zeminy kvůli erozi, což má vliv nejen na produkci v potravinářství. Negativně to ohrožuje biodiverzitu, v půdě následkem ztráty uhlíku dochází k úbytku organické hmoty a snižuje se schopnost odolat náhlým událostem. 

 • Astronaut si vytvořil na popud svých dětí na vesmírné stanici domácí mazlíčky

  19. září 2017
  Astronaut si vytvořil na popud svých dětí na vesmírné stanici domácí mazlíčky

  „Tati, máš ve vesmíru i zvířátka?“ zeptaly se děti astronauta NASA Randolpha Bresnika, který je aktuálně na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) jako velitel Expedice 53. Vyrobil si proto dvě zvířata z nafukovacích balonků a fotografii žirafy a druhého růžového stvoření sdílel na svém twitterovém účtu. Pod příspěvkem se ihned objevily otázky, čím vlastně mohl na stanici balonky nafouknout. Život podporující systémy, které jsou v ISS umístěné, poskytují totiž kyslík, absorbují oxid uhličitý a dokáží také odsát emise a výpary ze samotných astronautů. Podle NASA se tak na Mezinárodní vesmírné stanici dýchá stejně dobře jako doma. Astronaut na svém profilu kromě zážitků ze života ve vesmíru zveřejňuje záběry míst na Zemi, které fotí přes satelit, nedávno zatweetoval satelitní snímek Prahy. Expedice, jejíž je právě součástí, začala před několika týdny a potrvá až do listopadu. Bresnik strávil ve vesmíru už víc než šest tisíc hodin, celkem v 81 typech letadel a dalších strojů.

 • Letecká společnost připravila pro cestující několikahodinový divadelní zážitek

  19. září 2017
  Letecká společnost připravila pro cestující několikahodinový divadelní zážitek

  Piloti, letušky, zaměstnanci islandské letecké společnosti, pozemní personál i profesionální herci se zapojili do několikahodinového představení na trase Londýn – Reykjavík – New York. Na vystoupení s názvem Ahead in Time se připravovali ve speciálním kurzu. Jedenáct hodin trvající program pomáhala sestavit londýnská divadelní společnost Gideon Reeling. „Hráli jsme už na mnoha neobvyklých místech. Zatím jsme ale neměli žádné představení, které by začalo v jedné zemi, přeskočilo do další a skončilo v úplně jiné, a to v jednom dni,“ řekla NBC News zakladatelka společnosti Kate Hargreaves. Cestující mohli postupně vidět herce ztvárňující filmové hvězdy, letušky z různých historických období, současnosti i budoucnosti, ale taky vulkanologa nebo třeba farmáře. Někteří herci vystřídali hned několik rolí a pasažéry vtáhli do hry společným zpíváním, popisuje server Metro. Cestu lidem zpestřil třeba příběh Marie, paničky z 50. let, nebo vyprávění hipíků Richieho a Cynthie, kteří přenesli diváky do 60. let. Tehdy se poznali na cestě a doufali, že se dostanou na Woodstock. Aerolinky se rozhodli pro událost na základě výsledků průzkumu, podle kterého se většina cestujících při letu nudí. 75 % dotázaných pak uvedlo, že lidé na palubě, zejména personál, by mohli dělat víc proto, aby si pasažéři cestování více užili. Není to poprvé, co chce letecká společnost zpříjemnit let svým zákazníkům zážitkem na palubě. Už v 70. letech několik aerolinek na palubách zřizovalo salonky s klavírem. Zpěvák James Blunt v roce 2010 vytvořil rekord v živém koncertu odehraném v nejvyšší nadmořské výšce. Podívejte se taky na Tyjátr na kolejích: České divadlo dělané ve vlaku je oslavou šotoušství.

 • Vědcům se poprvé podařilo propojit lidský mozek a internet v reálném čase

  19. září 2017
  03415540.png

  Otevřít si prohlížeč a dívat se na aktivitu mozku online? Díky vědcům z University of the Witwatersrand v jihoafrickém Johannesburgu je to možné. Jak píše server Medicalxpress, projekt s názvem Brainternet spočívá v živém přenosu mozkových vln na internet. Mozek se tak v podstatě přemění na internetový uzel na celosvětové síti. „Obecně je nedostatek lehce pochopitelných a srozumitelných dat popisujících, jak lidský mozek pracuje a zpracovává informace. Brainternet se snaží o to, aby lidem jeho fungování pomohl pochopit. Informace se snažíme zprostředkovat cestou kontinuálního monitorování aktivity mozku a taky tím, že umožňujeme určitou interaktivitu,“ popsal výzkumník Pantanowitz. Jeho tým proměňuje EEG signály, tedy mozkové vlny, v otevřený živý přenos. Výzkumníci potřebují osobu, které oblečou speciální zařízení přenášející signály na malý počítač o velikosti kreditní karty. Drobný přístroj pak živě přenáší signály na aplikační programovací rozhraní a zobrazuje data na webové stránce, která se chová jako portál. „Naším cílem je vytvořit interaktivitu mezi uživatelem a jeho mozkem tak, aby mohl člověk dát v reálném čase mozku podnět a ihned by viděl odpověď. Brainternet budeme dál vylepšovat do té míry, aby v budoucnu bylo možné přenášet informace třeba i obousměrně, sledovat tedy výstupy, ale také vstupy do mozku,“ informuje server Futurism o záměru vědce.

 • Londýnská muzea se hádala na Twitteru. Lidé se díky tomu dozvěděli o kuriozitách z jejich archivů

  19. září 2017
  Danionella dracula

  „Máme dinosaury, nemáte šanci,“ napsalo na svém twitterovém účtu Natural History Museum a odstartovalo tak dva dny trvající přestřelku. „NHM London je plné fosilií a zkamenělin, my máme roboty, Spitfire a starověké jedy. Boom!“ reagovalo na komentář Science Museum.  Souboj, při kterém se muzea předháněla v tom, kdo má jaké exponáty, spustila minulý týden nevinná výzva. Natural History Museum zahájilo na sociální síti akci s názvem „Zeptej se kurátora“, díky které mohli lidé pokládat otázky odborníkům. Uživatel Bednarz byl trochu odvážnější: „Schválně, kdo by vyhrál bitvu – Science Museum, nebo Natural History Museum? Které exponáty by z vás udělaly vítěze?“  Proto se muzea začala chlubit tím, jaké unikáty a skvosty skrývají v archivech. Souboj byl chvílemi plný bizarností a vtipných exemplářů, kterými muzea pohotově reagovala na útok svého protivníka. Jen pro představu – kromě vycpaných zvířat a zbraní vytáhli i obří naloženou oliheň a přelomové vynálezy. Na přehled se můžete podívat třeba na serveru NewStatesman. Kdo nakonec bitvu vyhrál, není jasné, souboj bude možná ještě pokračovat.

 • Rolling Stone je na prodej. Legendární časopis přichází o dobrou pověst i peníze

  18. září 2017
  Obálka časopisu Rolling Stone

  Padesát let starý kulturní magazín má před sebou nejistou budoucnost. „Máme ambice, které nemůžeme zvládnout sami. Tak se snažíme být proaktivní a napřed,“ vysvětluje Gus Wenner, jehož otec Jann začal s publikováním Rolling Stonu v roce 1967 jako hippie student v kalifornském Berkeley. Píše o tom britský Guardian. Jeden z nejvlivnějších hudebních časopisů, který byl také působištěm experimentálních novinářů, například Huntera S. Thompsona, vychází každých čtrnáct dní v mnoha jazykových mutacích po celém světě. Pověst a finance Rolling Stonu utrpěly velké ztráty, když se v roce 2014 ukázalo, že při publikování článku o gangu násilníků na University of Virginia nedodržel magazín základní novinářské postupy jako ověřování informací. Časopis prodal minulý rok 49% podíl singapurskému start-upu BandLab Technologies, který vede Kuok Meng Ru, člen jedné z nejbohatších asijských rodin. Jednasedmdesátiletý Jann Wenner, který je také klíčovou postavou muzea Rock and Roll Hall of Fame v Ohiu, by si rád ponechal editorskou pozici. „Rozhodnutí ale bude na novém majiteli,“ říká.

 • Kurtizány a japonská krajina. Webový archiv obsahuje přes 213 tisíc dřevotisků

  18. září 2017
  hokusaiuv_tisk_fuji_.jpg

  Americká Kongresová knihovna nabízí ke stažení více než 2 a půl tisíce obrazů z éry Edo nebo Meidži, včetně slavného obrazu Velká vlna u pobřeží Kanagawy, jak jste se mohli nedávno dočíst na webu Radia Wave. Pokud nemáte dost, máme pro vás ještě lepší zprávu. Programátor a inženýr John Resig založil v roce 2012 projekt Ukiyo-e. Nyní se na jeho stránce nachází přes 213 tisíc děl japonských umělců zaměřených na tradiční barevné dřevořezy a tisky. Dřevěné desky zachycující převážně slavné kurtizány, známé herce a lechtivé výjevy se staly populární v 17. století. Ve 2. polovině 18. století se zdokonalila technika, když byli tiskaři schopni dostat na jeden list celou barevnou škálu bez dodatečného kolorování, píše server Open Culture. Výjevy z japonské krajiny nebo obrázky dívek s tradičními deštníky můžete ve webovém archivu vyhledávat podle textu nebo obrázku, pokud chcete identifikovat autora ukiyo-e, které vlastníte.

 • V Octlantis, městě na dně oceánu, spolu žijí chobotnice dlouho považované za samotáře

  18. září 2017
  Octopus tetricus – chobotnice sydneyská

  Octopus tetricus je samotář. Donedávna se věřilo, že se chobotnice, která se běžně vyskytuje v Austrálii, setkává se svými druhy jen jednou ročně kvůli páření. Mezinárodní tým mořských biologů ale přichází s novými informacemi, které značně mění naše představy o životě těchto hlavonožců. V Jervis Bay totiž našli vědci město patnácti chobotnic, které tam spolu tráví čas, komunikují a žijí. Podmořské město jménem Octlantis natočili výzkumníci pod vedením Davida Scheela z Alaska Pacific University, podle kterého byl objev velkým překvapením. „Takové chování je výsledkem přirozeného výběru a může být pozoruhodně podobné sociálnímu chování obratlovců. Naznačuje to, že při vhodných podmínkách může evoluce produkovat velice podobné výsledky u odlišných druhů organismů,“ vysvětluje vědec serveru Quartz. Vědce překvapila velká míra agresivity, kterou zaznamenali u samců Octopus tetricus a nedokážou si ji vysvětlit. Mužské chobotnice tráví spoustu času vyháněním svých spoluobčanů z dun. „Pořád to ještě zkoumáme,“ říká Scheel. Výzkumníci a výzkumnice z University of Chicago přišli zase v roce 2015 s informací, že chobotnice nejsou z naší planety, píše server Geek. Respektive jejich schopnost vylepšit si v závislosti na situaci svůj DNA kód nebo změnit svoji podobu během sekundy působí tak nějak ufonsky. Tak uvidíme, třeba nás nakonec neovládnou delfíni, mimozemšťani, ale chobotnice, které máme celou dobu nablízku.

 • Emmy: Handmaid’s Tale porazilo Stranger Things i This Is Us, nejlepší minisérie je Big Little Lies

  18. září 2017
  Ze seriálu Sedmilhářky

  „Tohleto držel v ruce Walter White? A Dick Whitman?“ zahájil svoji řeč vítěz ceny za nejlepší mužský herecký výkon Sterling K. Brown z rodinného seriálu This Is Us. „Před 19 lety ji držel taky Andre Braugher za roli detektiva Franka Pembertona,“ připomněl Sterling posledního vítěze Emmy tmavé pleti. „Milo, Mandy, Justine, Chrissy – vy jste nejlepší bílá rodina, jakou si člověk mohl přát,“ zavolal Brown na své kolegy z This Is Us, které v hlavní kategorii nevyhrálo, přestože patří k absolutně nejsledovanějším televizním pořadům – v několika časových rovinách vypráví příběh americké rodiny, do které patří i adoptovaný Afroameričan Randall, Brown hraje jeho dospělou verzi. Vítězem kategorie „dramatický seriál“ se stal Příběh služebnice (Handmaid’s Tale) v hlavní roli s Elisabeth Moss, kterému se podařilo vystihnout aktuální atmosféru strachu z možného omezování demokracie ve Spojených státech. Seriál získal celkem osm Emmy včetně sošek za herecký výkon pro Elisabeth Moss, Ann Dowd i Alexis Bledel, cenu za nejlepší režii i scénář. V kategorii minisérie vyhrály Sedmilhářky (Big Little Lies), kromě hlavní ceny si svoje vlastní ocenění odnesli herečky a herci Laura Dern, Nicole Kidman, Alexander Skarsgård i režisér Jean-Marc Vallée. Soutěž byla letos o něco zajímavější díky tomu, že v nominacích chyběla Hra o trůny, která se zase objeví příští rok. Naprázdno vyšlo Stranger Things, které nevyhrálo dokonce ani sošku za herecký výkon pro třináctiletou Millie Bobby Brown. Ocenění za nejlepší komedii si už tradičně odneslo u nás nepříliš známé Veep s Julií Louis-Dreyfus, která hraje fiktivní americkou prezidentku. Cenu za nejlepší režii komediálního seriálu a nejlepšího herce má však multitalent Donald Glover aka Childish Gambino za seriál Atlanta. Nejlepší komediální scénář, epizodu seriálu Master of None o Dni díkuvzdání, napsali Azis Ansari a Lena Waithe. Předávací ceremoniál moderoval Stephen Colbert, kterého američtí publicisté tradičně chválí, kritizují jen překvapivý „komediální“ výstup bývalého mluvčího Bílého domu Seana Spicera. 

 • V Rusku chtějí zvýšit poplatek za promítání zahraničních filmů, do země by se jich dostalo až o 72 % méně

  17. září 2017
  Kino

  Ruské ministerstvo kultury chce zdražit licence pro promítání filmů velkých zahraničních společností. Návrh zákona předpokládá zdražení ze tří tisíc rublů na 5 milionů, zákon by se měl týkat filmů promítaných ve více než stech ruských kinech. Vztahuje se na všechny filmy kromě ruských, za ty poplatek uhradí ruská Kinematografická nadace, uvádí Hollywood Reporter.  Podle analytiků by tento zákon v nejhorším případě mohl způsobit úbytek zahraničních filmů v Rusku až o 72 procent. Podle ruského Afisha Daily má tento poplatek očistit trh od nekvalitních zahraničních filmů. A přinést až 38 milionů dolarů na podporu domácí ruské filmové produkce, jak píše Calvert Journal. „Pokud ministerstvo plán realizuje, už nebudou na ruském trhu žádní nezávislí distributoři,“ cituje Hollywood Reporter Sergeje Spiridonova, ředitele společnosti, která distribuovala Café Society Woodyho Allena. „Někteří to vzdají hned, jiní vydrží déle, ale nakonec budou muset také skončit.“ Café Society loni v Rusku vydělalo nejvíc ze všech Allenových filmů, mezi další úspěšné snímky, které v Rusku distribuují „nezávislé společnosti“, patřily loni Almodovarova Julieta a Elle Paula Verhoevena.