Třetina zemské půdy je znehodnocena. Především kvůli industriálnímu zemědělství

13. září 2017
Zhruba třetina zemské půdy je vážně znehodnocena a celosvětově ročně přicházíme o čtyřiadvacet miliard tun zemské úrodné zeminy

Zhruba třetina zemské půdy je vážně znehodnocena a celosvětově ročně přicházíme o čtyřiadvacet miliard tun zemské úrodné zeminy, tvrdí nová zpráva OSN. Studie zároveň vybízí k odklonu od destruktivních zemědělských praktik. Podle komplexní zprávy Global Land Outlook, zveřejněné teď v září, která je v celém znění k dispozici přímo na webu projektu, může za úpadek půdy hlavně expanze industriálního farmaření. „Industriální zemědělství má za cíl, aby se nasytily populace, ale není to udržitelné. Je to jako těžební průmysl,“ cituje vedoucí oblasti externích věcí OSN Louise Baker deník The Guardian. Dalšími činiteli jsou také například klimatické změny, urbanizace, úbytek pralesů nebo eroze. „Ve chvíli, kdy zásoby zdravé a produktivní zeminy vysychají a populace zároveň vzrůstá, zintenzivňuje se soupeření mezi zeměmi i globálně,“ upozorňuje na hrozící konflikty výkonná tajemnice OSN Monique Barbut. Deník The Guardian dále uvádí, že nejvíc zasažená je oblast subsaharské Afriky, ale i hospodářství v Evropě přichází ročně o přibližně 970 milionů tun zeminy kvůli erozi, což má vliv nejen na produkci v potravinářství. Negativně to ohrožuje biodiverzitu, v půdě následkem ztráty uhlíku dochází k úbytku organické hmoty a snižuje se schopnost odolat náhlým událostem. 

 • Svátek konzumu. Mladý Nor na svém e-shopu s pletenými čelenkami zdvojnásobil na Black Friday ceny

  24. listopad 2017
  Black friday – sleva – konzum

  Black Friday, den následující po americkém Dnu díkuvzdání, je od roku 1952 vnímán jako moment, kdy Američané začínají nakupovat dárky na Vánoce. Na černý pátek se proto ceny zboží v kamenných i internetových obchodech snižují o desítky procent.

  Svátek nakupování se v posledních letech rozšířil do celého světa, včetně států severní Evropy. Torbjørn Selseng, který vede e-shop s pletenými čelenkami, se rozhodl nejít slevám naproti. „Je zřejmé, že pokud se chceme dožít konce příštího století, musíme udělat pár změn, a to zejména v nejbohatších částech světa a se zaměřením na konzumerismus,“ vysvětluje norské veřejnoprávní stanici NRK student, kterému se nelíbí tendence nakupovat a hromadit. Jeho obchod se tak nebude účastnit hlavního nákupního eventu Norska, ceny v jeho online obchodě na černý pátek naopak porostou. „Black Friday podporuje nakupování, které není udržitelné. Maloobchodníci musí převzít zodpovědnost a zajistit, aby lidé nekupovali věci, které nepotřebují. Černý pátek je svátkem vyhýbání se odpovědnosti,“ myslí si Selseng, který není v zemi jediný, komu se nákupní horečka nezdá v pořádku. Nábytkový gigant IKEA se podle serveru Local.no v Norsku slevového dne také neúčastní. „Dříve jsme se na Black Friday podíleli. Myslím, že se to trošku vymklo kontrole,“ říká norskému ekonomickému serveru E24 vedoucí udržitelnosti severské pobočky IKEA. Obchodní dům se nízkých tržeb bát nejspíš nemusí, u mladého studenta je riziko o dost vyšší. „Asi to není dobrý business plán, ale doufám, že moje myšlenka je jasná,“ věří Torbjørn Selseng.

 • Kava do celého světa. Na ostrově Vanuatu chtějí z narkotického nápoje zvaného kava udělat druhou kolu

  23. listopad 2017
  Kava do celého světa. Na ostrově Vanuatu chtějí z narkotického nápoje zvaného kava udělat druhou kolu

  Vanuatu se snaží standardizovat produkci pepřovníku opojného neboli kavy-kavy. Už dnes na prodeji rostliny obsahující omamné látky vydělává asi 7 a půl milionu dolarů ročně a od nedávna se snaží její kvalitu zvýšit natolik, aby byla atraktivní pro celý svět.

  Souostroví přišlo s novým typem prověřování kvality pepřovníku a snaží se toto testování nabídnout i dalším tichomořským národům, píše o tom Guardian. Kořen kavy se umele na prášek, ze kterého se následně vaří hořký nápoj připomínající bahnitou vodu. I přes poněkud neatraktivní chuť a vzezření je kava v Tichomoří oblíbeným nápojem pro její narkotické účinky, v řadě kultur je její pití spojeno s náboženskými rituály. Rostlina je v několika státech světa ilegální, například v Polsku. „Poptávka po kavě převyšuje nabídku, takže se často prodávají i nekvalitní typy rostliny. Musíme dávat pozor na to, které z nich exportujeme a které ne,“ říká vanuatský ředitel Řízení biologické bezpečnosti Tim Tumukon.

 • Vygenerujte si v aplikaci svou vlastní mapu středověké vesnice. Třeba pro hru Dračáku

  23. listopad 2017
  Aplikace The Medieval Fantasy City Generator vytváří nekonečné množství map středověkých měst

  Aplikace The Medieval Fantasy City Generator vytváří nekonečné množství map středověkých měst. Konkrétní část města pak popíše podle toho, kdo v každé z nich bydlí.

  Můžete si nastavit různé parametry, jako velikost města nebo jeho polohu. Aplikace časem nabídne i funkce jako řeky, tvar domů nebo pobřeží. Funkce Toy Town navíc město ukáže ve 3D. Města nejsou vytvářena podle skutečných středověkých osídlení, ale mapa vám může posloužit k řadě geek aktivit, třeba při hře Dračího doupěte. Velká města mají hradby, brány, chudinské čtvrti, chrámy, hrad a trh, malá jen to nejpotřebnější – tržiště, domy a cestu. Pokud preferujete spíše fantazijní světy, podobným generátorem map je donjon, který kromě nich také generuje fantasy jména, prostředí a události, které se dají rovněž použít ke hře Dračáku.

 • Protestující postavili před domem krajně pravicového politika repliku památníku holocaustu

  23. listopad 2017
  Památník holocaustu v Berlíně

  Před domem člena německé krajně pravicové strany Alternative für Deutchland Björna Höckeho vyrostla zmenšená kopie památníku holocaustu. Za stavbou stojí německé umělecké hnutí Centrum pro politickou krásu.

  Miniatura památníku ve vesnici Borhagen je složena z 24 betonových desek a napodobuje známý berlínský památník, píše o tom Guardian. Hnutí se rozhodlo postavit kopii památníku před domem Höckeho proto, že je údajně tajným obdivovatelem berlínského monumentu. „Může si teď užít ten pohled každé ráno, když se podívá z okna,“ řekl jeden z aktivistů Philipp Ruch. Hnutí si tak dělá legraci z Höckeho lednového projevu v Drážďanech, ve kterém památník označil za „monument hanby“ a doplnil, že německý výklad válečných zločinů z 2. světové války si žádá obrat o 180 stupňů. Aktivisté i proto památník postavili otočený, aby více vyhovoval Höckeho vkusu. Podle Washington Post členové hnutí zmenšeninu památníku odstraní pouze až Höcke odprosí na kolenou za odpuštění, nikde jinde než před originálem Památníku zavražděných evropských Židů v Berlíně. Höcke zatím neprozradil, zda na podmínku přistoupí. Předseda AfD Jörg Meuthen zmenšený památník označil za nechutný a jeho strana prý podnikne nezbytné kroky k tomu, aby za něj „takzvaní umělci“ nesli zodpovědnost. 

 • V Německu se draží vesnice. V Alwine mají náves, 6 domů, 15 obyvatel, několik psů a koček

  23. listopad 2017
  vesnice - střechy - budovy

  Na jihu Braniborska leží na samotě uprostřed lesa osada Alwine. Žije v ní se svými kočkami a psy patnáct nájemníků. Nyní je celá na prodej.

  Začátkem prosince se mikrovesnice, kde se v minulosti zpracovávalo hnědé uhlí, bude dražit v Berlíně. Pokud někdo nepřihodí víc, můžete si už za 125 tisíc eur pořídit celkem šest obytných budov včetně několika dvojdomků, pět ulic, náves, 16 tisíc metrů čtverečních půdy a také obecní kadibudku. Inzerát zaujal na sociálních sítích tisíce Němců. Ne každý se do aukce asi aktivně zapojí, ale mnoho internetových uživatelů ji okomentovalo s různými náměty, co s potenciálním majetkem udělat. Někdo by chtěl místo přejmenovat podle své fantazie, padaly návrhy na komunitní bydlení, venkovní laser centrum nebo party osadu. Mikrovesnička patří k městu Uebigau-Wahrenbrück v okrese Elbe-Elster. Tamní starosta Andreas Claus v aukci nevidí problém. Po znovusjednocení Německa totiž prodal Fond národního majetku pozemky dvěma bratrům. Jeden z majitelů zemřel, ale jeho dědicové dali aukci zelenou. Nového vlastníka čeká oprava zchátralých domů, zavedení kanalizace i moderního topení. Ve vesnici Alwine, poeticky pojmenované po dceři nebo manželce dávného majitele místního dolu, se totiž stále topí uhlím.

 • Pomůžou newyorským bezdomovcům přístřešky v plástvích pověšených na domech?

  22. listopad 2017
  Projekt Framlab navrhuje newyorským bezdomovcům přístřešky v plástvích pověšených na domech

  Bezdomovců v New Yorku každým rokem přibývá a řada sociálních pracovníků, ale i architektů se snaží nalézt způsob, jak je alespoň krátkodobě ubytovat. Kreativní agentura Framlab navrhla přístřešky, které připomínají včelí plástve.

  Šestiúhelníkové buňky by se zčásti vytiskly ve 3D tiskárně a visely by přimontované k newyorským mrakodrapům, píše o tom Inhabitat. Podle odhadu Koalice pro lidi bez domova v New Yorku spí každou noc na ulici přibližně 61 tisíc lidí. Přístřešky ve tvaru pláství pro bezdomovce se jmenují Homed a na stránkách Framlabu se můžeme dočíst, že každá buňka obsahuje základní potřebné vybavení pro pohodlnou a teplou noc. Kromě elektrické zásuvky, osvětlení a ventilace buňka také umí monitorovat zdraví nocležníka. Je zamykatelná a člověk se do ní dostane jak po schodech, tak i výtahem. Podobné projekty jsou často kritizovány za to, že jsou jen krátkodobou pomocí a nárůst bezdomovectví nijak neřeší, nezvyšují ani kvalitu života lidí bez domova. Plástve na domech jsou především zajímavým designovým projektem. 

 • Hvězdný prach přenáší život z planety na planetu, tvrdí vědci

  22. listopad 2017
  03659785.jpeg

  Živé organismy putují mezi planetami díky vesmírnému hvězdnému prachu, tvrdí v nové studii astrobiologové.

  Oblaka hvězdného prachu se pohybují vesmírem rychlostí až 70 kilometrů za sekundu, během svého cestování naráží i do atmosfér, které obklopují jednotlivé planety. Pokud se v takové atmosféře vyskytují mikroorganismy, může je hvězdný prach odtransportovat nejen na jinou planetu, ale možná i do jiné sluneční soustavy. Je možné, že díky životadárnému prachu vznikl život i na naší planetě. Podle odborníků z University of Edinburgh se podobně může ve vesmíru transportovat i voda. Už předchozí studie dokázaly, že v kosmu dokáže přežít množství nejrůznějších mikroorganismů. Mnoho se jich nachází například na vesmírných stanicích kroužících kolem Země.

 • Čínsko-americká umělkyně založila vlastní aerolinku, cestující chce brát za kulturou

  22. listopad 2017
  Čínsko-americká umělkyně založila vlastní aerolinku, cestující chce brát za kulturou

  Qinmin Liu chce prostřednictvím svých služeb lidem od prosince nabídnout umělecké zážitky po celém světě. Svou aerolinku zakládá na štěstí a spokojenosti.

  Jak řekla serveru Artnet News, takové pocity totiž jí samotné při létání chybí. „Nesnáším cestování. Pokaždé když letím domů, strávím v letadle 14 hodin a vždycky přemýšlím o poskytovaných službách. Vždycky si říkám: můžu s tím něco udělat?“ Čínsko-americká umělkyně naplánovala první let na 6. prosince, kdy se poletí z New Yorku do Miami. Cílem cesty je akce Art Basel Miami Beach. Jak píše server The Guardian, první let bude luxusní – soukromým letadlem s kapacitou devět pasažérů. Cena jednosměrné letenky se pohybuje v přepočtu mezi 59 000 a 76 000 korunami. Postupně chce nabízet výlety za kulturními akcemi v Hongkongu, Benátkách, Berlíně nebo Paříži. Později chce umělkyně začít pro zájezdy využívat větší letadlo. Díky tomu by se mohla cena letenek snížit. Zájemce o kulturně zaměřenou cestovní kancelář ujišťuje, že svůj nový podnikatelský záměr myslí vážně. Qinmin Liu se zhostila role výkonné ředitelky, zástupce společnosti i vedoucí palubního personálu. Své umělecké cítění a osobnost se prý chystá zahrnout i do poskytovaného palubního servisu, bude totiž vybírat vše, od jídla přes vodu až po vůni v kabině.

 • Na Valentýna hlavně „easy easy“. Do Prahy přijede King Krule

  22. listopad 2017
  King Krule

  Charismatický písničkář Archy Marshall, známější jako King Krule, má k Česku poměrně blízký vztah.

  Narodila se zde jeho babička, v minulosti se objevil na festivalu Creepy Teepee a jednu z písní na svém druhém albu částečně věnoval Praze (Czech One). Díky fantastickému debutu 6 Feet Beneath the Moon a novince The Ooz si u nás vybudoval poměrně slušnou fanouškovskou základnu. A jeho příznivci se mají nač těšit – třiadvacetiletý zrzoun totiž představí svůj mix svérázného folku, jazzu a triphopu 14. února v pražském klubu Roxy. Pokud slavíte Valentýna, nemusíte už dál vymýšlet, co s večerem.

  Koukněte se na recenzi King Krule má nakročeno k tomu, stát se králem zenového rapu.