Tři billboardy kousek od Grenfellu: Oscarový kandidát inspiroval aktivistickou kampaň

16. únor 2018
Tři billboardy kousek od Grenfellu: Oscarový kandidát inspiroval aktivistickou kampaň

„71 mrtvých“ „a stále nebyl nikdo zatčen“. „Jak to?“ Tři texty napsané na červených billboardech cestují centrem Londýna, umístěné na dodávkách. Mají upozornit na to, že dosud nepadla žádná obvinění v souvislosti s požárem bytové věže Grenfell Tower v západním Londýně, ke kterému došlo loni v březnu.

Kampaň se inspirovala novým filmem Tři billboardy kousek za Ebbingem, který byl nominován na letošního Oscara v hlavní kategorii. Aktivistická skupina Justice 4 Grenfell, která billboardovou kampaň vytvořila, ji na svých webových stránkách komentuje slovy: „Po osmi měsících od tragédie v Grenfell Tower se zdá, jako by se nic nestalo. A stále nebyl nikdo zatčen.“ Dále upozorňuje na to, že stovky přeživších byly ponechány bez domova a že v Londýně se nachází 297 dalších podobně zkonstruovaných bytových věží. Akce byla ukončená ve čtvrtek odpoledne setkáním u trosek samotné věže. Podle stanoviska policie je vyšetřování tak komplikované, že se protáhne nejméně do roku 2019. Snímek Martina McDonagha Tři billboardy kousek za Ebbingem je o ženě, která nechá za městem vylepit trojici billboardů, aby popohnala místní polici ve vyšetřování znásilnění a vraždy její dcery. McDonagha prý k napsání scénáře inspirovala jeho cesta po Spojených státech, kde skutečně podobné billboardy vyzývající policii k vyšetření konkrétního zločinu viděl. Samotný film má ale trpké vyznění – hrdinčino rozhodnutí rozpoutá spirálu zbrklých a přehnaných rozhodnutí dalších postav, která nakonec neprospějí nikomu. Film se aktivismem nezabývá. Jde mu spíš o vyhrocené vztahy v maloměstské komunitě a vyzývá k rozvážnějšímu a promyšlenějšímu řešení problémů, kterým čelíme.

 • Umíte žít normálně? Přihlaste se do nového projektu Kateřiny Šedé, dostanete za to zaplaceno

  21. březen 2018
  Kateřina Šedá ve Slavutyči

  „Máte rádi výzvy? Nebojíte se zkoušet nové věci? Ničí Vás stereotyp? Pak hledáme právě Vás!“ vyzývá na svém facebooku Kateřina Šedá.

  Umělkyně hledá rodiny i jednotlivce, kteří zvládnou žít normální život ve vylidněném turistickém centru Českého Krumlova. Chce tak upozornit na problémy, které masový turismus způsobuje v atraktivních lokalitách. „Domy, ve kterých nikdo nežije. Obchody, které nikdo nepotřebuje. Ulice, kde se lidé nepotkávají, ale vzájemně vyhýbají. Taková může být charakteristika sociálně vyloučených lokalit, ale i nejkrásnějších měst světa zapsaných na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Podobnost na první pohled diametrálně odlišných míst mě inspirovala k projektu, který upozorňuje na růst turismu a s tím související problémy,“ vysvětluje Šedá. Ve svém novém projektu tak hodlá aspoň na tři měsíce znovu oživit krumlovské centrum, kde budou vybraní jedinci a rodiny žít a vykonávat běžné činnosti. Tito „normální lidé“ budou ubytováni zadarmo a navíc za své žití dostanou mzdu. Zájemci se mohou hlásit do 20. dubna na adrese www.unes-co.cz. Projekt UNES-CO je součástí 16. mezinárodního bienále architektury v Benátkách 2018, kde budou mít návštěvníci českého pavilonu možnost sledovat přímý přenos z normálního života v Českém Krumlově.

 • Z králíka viceprezidenta USA je gay. Parodická kniha Johna Olivera se prodává líp než originál

  21. březen 2018
  Z přebalu knihy A Day in the Life of Marlon Bundo

  Rodina amerického viceprezidenta Mikea Pence vydává knihu o svém králíkovi, který se jmenuje Marlon Bundo. Knihu o Bundovi napsala Penceova dcera Charlotte a ilustrovala jeho manželka Karen.

  Moderátor populárního late night pořadu Last Week Tonight John Oliver se rozhodl si z viceprezidenta vystřelit a napsal vlastní parodickou verzi knihy, ve které udělal z titulního králíka gaye. Konzervativní Mike Pence je totiž známý svými kontroverzními postoji k homosexuálům – například údajnou podporou terapie pro změnu sexuální orientace vyjádřenou při kandidatuře do Kongresu v roce 2000 (Pence v současnosti tehdejší aktivity popírá). John Oliver svou parodickou knihu ohlásil v neděli v aktuálním díle svého pořadu a ta okamžitě vystřelila na první místo seznamu bestsellerů na Amazonu, zatímco originál za ní pokulhává na místě čtvrtém. Není to poprvé, kdy se John Oliver vydal za hranice obrazovek a spáchal obdobný PR kousek. V minulosti v rámci pořadu založil a u amerických úřadů registroval svou parodickou církev Our Lady of Perpetual Exemption, aby poukázal na daňové praktiky amerických církví, nebo vytvořil maskota Jeffa „Nemocná Plíce“, namířeného proti tabákovému průmyslu.

 • Natočte si dokument. Začíná další ročník workshopů My Street Films

  21. březen 2018
  Z dokumentu Černý most

  Začíná pátý ročník filmových workshopů My Street Films. Do 22. dubna může kdokoliv zaslat námět na krátký dokumentární film.

  Osm vybraných bude během celého roku navštěvovat workshopy s českými dokumentaristy a společně budou pracovat na tvorbě dokumentárního filmu, který účastníci v září představí porotě. Vítězný snímek bude promítán na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Loňský ročník vyhrál film Černý most filmařky Širín Nafariehové, ve kterém se čtyři dívky, které mají alespoň jednoho rodiče cizince, vydávají na demonstraci za obranu národa. Na demonstraci se seznámí s mladým českým nacionalistou a v dokumentu s ním diskutují o tom, jak by měla vypadat společnost, proč by chtěl zrušit vietnamské večerky a nahradit je českými obchody, nebo o tom, že cizinci se podle něj přetvařují. Svůj původ mu dívky prozradí až později a konfrontují ho s jeho předchozími výroky o tom, že by se s cizinci nebavil. Na pivo s nimi pak už nejde, napíše jim ale dopis, ve kterém se za své názory omlouvá a slibuje, že se nad nimi zamyslí.
  My Street Films pořádá také semináře pro veřejnost, 14. května v kině Světozor například workshop s Apolenou Rychlíkovou, další s Lukášem Kokešem a Jakubem Hejnou. Program workshopů, vítězné snímky minulých ročníků a přihlášení do soutěže najdete na stránkách projektu.

 • Styl a trest. Inga Copeland vydala jako Lolina nové album, svůj experimentální pop předvede v Praze

  21. březen 2018
  Inga Copeland

  Estonská hudebnice Inga Copeland zveřejnila pod pseudonymem Lolina nové album, jmenuje se The Smoke a naživo ho předvede už 24. března v pražském prostoru Punctum.

  Jak je u Ingy Copeland zvykem, nahrávka má mluvit sama za sebe a nedoprovází ji žádné doplňující informace – na The Smoke najdeme 8 tracků, mezi nimi skladby Style And Punishment nebo Fake City, Real City. Jde o hybridní písničkářství, experimentální pop, ale jakékoliv žánrové nálepky se zdají být při poslechu liché. Po textové stránce je The Smoke možná nejotevřenější a nejvíc znepokojující výpovědí Copeland. Umělkyně se v kruzích experimentální hudby prosadila jako polovina dvojice Hype Williams, kterou tvořila s britským hudebníkem a performerem Deanem Bluntem. Vystoupila také na předloňském ročníku audiovizuálního festivalu PAF v Olomouci a v sobotu 24. března přijede do Prahy v rámci festivalu Žižkovská noc

 • Finové by mohli od vlády dostat dotaci na nákup elektrokola, plán počítá s 400 eury pro zájemce

  21. březen 2018
  Cyklistika - kolo

  Finská vláda přišla s nápadem, jak podpořit ekologičtější dopravu v zemi. Lidem chce přispívat na nákup elektrického jízdního kola.

  Už od letošního července by měli mít zájemci nárok na 400eurový příspěvek, což je v přepočtu více než 10 100 korun. Jak se píše v tiskové zprávě finského ministerstva dopravy, do konce roku 2021 plánuje vláda rozdat celkem 16,3 milionu eur, tedy částku, která by měla podpořit pořízení více než 40 700 elektrokol. Pokud si někdo zakoupí kolo už teď na jaře, bude podle dostupných informací možné zažádat o příspěvek zpětně. Nejlevnější modely je možné pořídit i za cenu okolo 10 000 korun, většinou jsou ale elektrokola dražší. Podle vládní agentury pro bezpečnost dopravy, která je garantem projektu, je jedním ze záměrů kampaně zvýšit podíl cest realizovaných pěšky a na kole na 30 % do roku 2030. Vláda zdůvodňuje dotace také závěry studií, které prý prokázaly, že jízda na elektrokolech vede k delším cestám na jízdních kolech a zároveň snižuje počet cest realizovaných autem. Proti návrhu se podle serveru Helsinki Times postavil Juhana Brotherus – hlavní ekonom finské Mortgage Society, banky specializující se na hypoteční úvěry. „Jsem vášnivý cyklista, ale je potřeba se na to podívat s trochou zdravého rozumu. Pojďme se raději zbavit všech neefektivních podpor na pořízení vozidel. Dotace na nákup aut představují drahou cestu, jak dosáhnout stanoveného cíle. Nedělejme tu stejnou chybu i v případě elektrokol,“ napsal Brotherus v pondělí na svém twitterovém účtu.

 • LSD stírá hranice mezi vnímáním sebe sama a ostatních lidí, potvrzují švýcarští vědci

  20. březen 2018
  03432242.jpeg

  Vědci z curyšské Fakultní psychiatrické nemocnice (Psychiatrische Universitätsklinik Zürich) zjišťovali souvislost mezi změnami ve vnímání sebe sama a změnami v sociální interakci s druhými. Přišli na to, že serotonin 2A receptor lidského mozku hraje roli v psychologických mechanismech.

  Účastníci studie podstoupili magnetickou rezonanci, při které komunikovali se svou reprezentací ve virtuální realitě pomocí pohybu očí. Vědci jim ještě předtím podali placebo, LSD, nebo LSD v kombinaci s ketanserinem. „To nám umožnilo prokázat, že ty oblasti mozku, které jsou zodpovědné za rozlišování sebe a ostatních, byly méně aktivní, když byly pod vlivem LSD. A to také mění sociální interakce,“ cituje tisková zpráva k výzkumu vedoucí týmu Katrin Preller. Skupinu vědců vedla společně s profesorem Franzem Vollenweiderem, přičemž spolupracovali s mnichovským Institutem psychiatrie Maxe Plancka. Změny ve vnímání způsobené drogou ale podle závěrů z výzkumu blokoval právě ketanserin. Jak uvádí The Guardian, nová zjištění by mohla pomoct při vývoji nové farmakologické léčby. Blokace receptoru by u pacientů trpících schizofrenií mohla zlepšit jejich stav a také jejich sociální schopnosti. Naopak povzbuzení receptoru by mohlo být užitečné například pro lidi s depresemi, kteří se příliš soustředí na svůj stav.

  Čtěte také Dát si tripa, ale malýho! Příběhy lidí, kteří experimentují s mikrodávkami halucinogenů nebo Žába se nelíže, žába se kouří, žába otevírá cestu k bohu. Jaké je vzít si nejsilnější psychedelikum?.

 • Druhé Sicario bude totální drogová válka. Podívejte se na nejnovější trailer

  20. březen 2018
  Z filmu Sicario 2: Day of the Soldado

  Druhý trailer k pokračování filmu Sicario je venku. V sequelu s názvem Day of the Soldado se objeví staří známí z prvního dílu Benicio del Toro, Josh Brolin a Jeffrey Donovan.

  Postava agentky FBI, kterou ztvárnila Emily Blunt, se ale už na plátno nevrátí. Alejandro Gillick v podání del Tora by podle ukázek měl znovu bojovat s mexickými drogovými kartely, tentokrát ale nepůjde jen o drogy. Hranice nelegálně přecházejí i teroristé a z „pouhé“ drogové války se tak může stát válka totální. Gillick nejenže bojuje proti všem, ale musí navíc chránit malou dcerku muže, který mu zabil rodinu. Tahle zápletka připomněla Andrew Robertsovi z magazínu Uproxx děj loňského hitu Logan, ve kterém se ochranitelské role zhostil Hugh Jackman. Sicario 2: Day of the Soldado má premiéru 29. června, režie se po Denisu Villeneuvovi ujal italský režisér Stefano Solima.

 • Dobrovolníci staví v Mexiku po zemětřesení náhradní domy z PET lahví

  20. březen 2018
  Dobrovolníci z organizace VIEM staví v Mexiku po zemětřesení náhradní domy z PET lahví

  Mexická nezisková organizace Viviendas Emergentes (VIEM) pomáhá lidem, kteří při zemětřesení ve městě Tetela ve státu Morelos přišli loni v září o své domovy. Dobrovolníci zatím vybudovali tři domy a stejný počet aktuálně staví. Budovy, k jejichž výstavbě používají PET láhve, by měly být hotové do poloviny dubna.

  Nový domov staví třeba pro Maríu Guadalupe „Lupitu“ Jiménez a její dva syny. Měl by mít dva pokoje a jednu koupelnu, přičemž celková rozloha je 40 m2. Podle dobrovolníků je na takový dům potřeba zhruba 15 000 plastových lahví a zhruba 60 až 80 tisíc pesos, což je v přepočtu přibližně 66 až 88 tisíc korun. „Viděla jsem dvoupatrové domy se sloupky, které tehdy spadly při zemětřesení, a říkala jsem si, že to s plastovými láhvemi zkrátka nemůže držet,“ cituje ženu anglická verze serveru El País. Za projektem stojí architekti Vanessa Rendón a David García. „Dívala jsem se na zprávy a úplně jsem při tom zuřila, když prezident Enrique Peña Nieto zmínil tři fáze postupu po zemětřesení: nejdříve hledání zraněných a jejich záchrana, pak sčítání obyvatelstva a nakonec rekonstrukce domů,“ popsala mladá architektka Vanessa Rendón své pocity po tragédii, při které přišlo o život 74 lidí. 862 domů bylo zničeno přímo ve městě Tetela, dalších 1 200 v přilehlých oblastech. 
  Architektka se rozhodla nechat práce ve městě Querétaro, opustila své rodiče a přestěhovala se do hlavního města Mexico City, kde za méně než dva týdny založila organizaci VIEM. Podle stavitelů jsou navržené domy pevné a potvrzuje to i jedna z obyvatelek Josefina Guzman. „Když mi na začátku řekli, že to bude postavené z PET láhví, vůbec jsem nevěděla, co si pod tím mám představit. Ta výsledná stavba je ale opravdu hodně pevná. Loni v listopadu přišlo další zemětřesení, já jsem byla zrovna uvnitř domu a ani jsem si ty otřesy neuvědomila,“ říká Guzman. 
  Organizace sice aktuálně má dostatek PET lahví, které darovali lidé z různých částí Mexika, ale chybí jí peníze a další dobrovolníci, kteří by se stavbou pomáhali.

 • V pop-up restauraci v New Orleans platí běloši 2,5krát více. Dobrovolně

  20. březen 2018
  Saláty – salátový bar – jídlo

  V nigerijské pop-up restauraci v americkém New Orleans někomu za oběd účtují 12 dolarů (tedy okolo 250 korun), někomu nabídnou zaplatit celých 30 dolarů (přes 600 Kč). Více peněz žádá majitel restaurace Tunde Wey po běloších, a ti mohou vyšší sazbu odmítnut.

  Informuje o tom britský deník The Guardian. Wey tak chce upozornit na rozevírající se socio-ekonomické nůžky ve městě: mediánový příjem bílých rodin v New Orleans je ročně asi 63 tisíc dolarů, u černošských rodin je to pouze 26 tisíc. Téměř 80 % bělochů s navýšením ceny souhlasilo. Bílé ženy byly přitom daleko ochotnější zaplatit vyšší cenu než bílí muži (91 % vs. 55 %). Wey nabízel, že výdělek z vyšší ceny obědů redistribuuje mezi černošské zákazníky své restaurace, ale většina jeho nabídku odmítla. Naopak někteří chtěli také platit vyšší cenu. Pravděpodobně to bude i tím, že zákazníci Weyovy restaurace nejsou dobrým reprezentativním vzorkem obyvatelstva New Orleans. 44 % zákazníků spadá do kategorii s ročními příjmy 65 tisíc a výše. Rozhovor s Weyem si můžete přečíst v GQ.