Tribuna: Super Bowl? Šachy a brutální síla. Jaké je být Čechem v univerzitním týmu amerického fotbalu?

8. únor 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Super Bowl

Tribuna tentokrát zavítala do zámoří, kde se před pár dny odehrálo jedno z nejsledovanějších sportovních klání světa – Super Bowl. Role průvodce v exotickém světě amerického fotbalu se zhostil bývalý hráč St. Norbert College a třetí nejlepší český hráč roku 2012 Petr Boháček. Kromě zvláštností a krásy specifického sportu made in USA se ale zavzpomínalo i na legendárního finského skokana Mattiho Nykänena.

„Jako člověk, který dlouho hrál v obraně, jsem si ten zápas velice užil,“ komentuje Boháček finálový souboj americké fotbalové ligy NFL, známý jako Super Bowl. „Samozřejmě mě baví ta show, letos ale byla dost kontroverzní,“ prohlásil o umístění zápasu do jižanské Atlanty.

O historicky šestém vítězství týmu New England Patriots podle něj rozhodly detaily. „Vždycky sledujeme vlastně dva zápasy, mezi obranou a útokem jednotlivých týmů. Los Angeles Rams vynulovali ofenzivní sílu soupeře a Patriots kompletně změnili herní plán. Nakonec ale stačilo málo a jako vítězové mohli vzejít také Rams,“ říká.

Tým New England Patriots

Klub New England Patriots je ale kromě kontroverzní pověsti na hřišti známý i svou náklonností k osobě amerického prezidenta. „Dlouhodobý trenér vítězů Bill Belichick ho veřejně podpořil jako jedna z mála veřejných osobností,“ připomíná politické souvislosti Boháček.

Americký fotbal navíc dlouhodobě řeší problém hráčských protestů proti rasismu a diskriminaci. „V přístupu NFL se ale nic nezměnilo a myslím, že k tomu dlouho nedojde,“ říká o prostředí v soutěži. „A to z jednoduchého důvodu – kromě jedné výjimky jsou majitelé všech týmů americké NFL staří bílí muži. A sedm z nich darovalo více než milion dolarů na kampaň Donalda Trumpa,“ vysvětluje Boháček politickou spřízněnost vlastníků klubů, která je v přímém rozporu s hráčským složením týmů. Sedmdesát procent z nich totiž tvoří Afroameričané.

Tribuna: Když skokan letí vzduchem, je to nepopsatelně krásný, říká skokan na lyžích Roman Koudelka

Roman Koudelka

Začátek roku patří bílým sportům, a proto se Tribuna nemohla vyhnout rozboru českých úspěchů a neúspěchů na dvou prestižních akcích v klasickém lyžování. Zatímco v seriálu v běhu na lyžích Tour de Ski Češi pohořeli, na tradičním Turné čtyř můstků naopak zářil skokan na lyžích Roman Koudelka.

Poraženého finalistu LA Rams zase provází nechvalná pověst franšízy, protože před sezonou se klub z čistě komerčních důvodů přesunul ze St. Louis do Kalifornie. „Což dost rozlítilo fanoušky v Missouri. A také fanoušky Arsenalu, protože se zdá, že výdělky z Premier League slouží majiteli obou klubů Stanemu Kroenkemu k tomu, aby si financoval sportovní úspěchy ve Spojených státech,“ připomíná dopady i na evropský fotbal Martin Vait.

A co americký fotbal v Česku a v Evropě? „Udělal velký pokrok, ale pořád je to jako porovnávat okresní přebor a Manchester United,“ myslí si Boháček.

Jaké bylo letošní finále v americkém fotbale a proč je Super Bowl více show než sportovní klání? Jak na chudých afroamerických fotbalistech vydělávají univerzity? A co má Česká asociace amerického fotbalu společného s nedávno zesnulou rockovou hvězdou skoků na lyžích Mattim Nykänenem? I tomu se věnoval nový díl Tribuny s hostem, bývalým hráčem univerzitního amerického fotbalu Petrem Boháčkem.

Spustit audio