Turban: Beatový dualismus

15. Turban zacílil na nejvýraznější úkazy ve světě beatových tandemů – neboli nových (a často také jednorázových) kolaborací dvou producentů, z nichž mají oba dva již zavedené jméno, respektovanou sólo dráhu a na hudebním tachometru již leccos najeto.

O to větší (a nejistější) pak bývají očekávání spjatá se syntézou jejich tvůrčího umu – do Turbanu vybraná descartovská dua však zcela v duchu zvolání „Moc bratřím!“ svými spojenými snahami zdvojené naděje do nich vkládané naplnila takřka bez beatového zbytku.

Snad největší hype na druhou letos sklízela spolupráce Hudsona Mohawka a Luniceho neboli killer duo TNGHT – oba pánové dle vlastních slov hodlali na svém eponymním EP a následné koncertní šňůře uštědřit hip hopu „pořádný kopanec do zadku“. A je bez diskuse, že jejich trapistická beatopalba kope pořádně – a Turban s nimi bude i nadále držet basu.

Velitelský post v karibských odnožích bass music zastává již od roku 2009 duo Major Lazer neboli Diplo a Switch. Switch je ovšem od loňského roku tzv. pryč – a majorské frčky tak dnes nosí především klubový etnolog a milovník apatosaurů Diplo. Rozhodně mu to však nezabránilo pozvat si na chystané druhé album svého laserového projektu za poslední dobu snad nejroztodivnější řadu hostí – a deska s názvem Major Lazer Free The Universe je po několika skvělých singlech z nedávné doby jednou z nejočekávanějších hudebních počinů příštího roku (a to nejen pro Turban).

02786319.jpeg

Brooklynský beatotepec Travis Stewart už dávno nevystupuje pouze pod svým nejznámějším sólo pseudonymem Machinedrum – a právě jemu se s v poslední době s producentskými kolaboracemi snad nejvíce roztrhl onen pomyslný pytel. Do jemnějších vod fluidní taneční hudby vstoupil spolu s kolegou Braillem coby Sepalcure; svoji lásku ke klasickému jungleu oživuje spolu s Om Unitem coby Dream Continuum – a nejčerstvěji také spojil síly s podobně lascivním knírem obdařeným detroitským hejskem Jimmy Edgarem coby duo párty tryskáčů JETS. A všude na výbornou.

Nekompromisní nálož striktně analogového techna obstarává na ostrovních parketech duo Karenn alias ostrovní kluboví ranhojiči Blawan a Pariah; spojení hutných beatů a zenové zvonkohry přišlo nedávno v podobě dvojice Kidsuke, za kterou stojí ostrovní producent Kidkanevil a jeho japonský kolega Daisuke Tanabe; a tribální magii rytmů černého kontinentu s nejnovější futuristickou beatovou technologií kloubí příznačně pojmenovaný projekt Africa Hitech neboli australský výhonek spolupráce veteránů Marka Pritcharda a Stevea Spaceka.

Doslova opačná situace než u předchozích spojení panuje u pionýrského dubstepového dua Vex’do, kteří své společné ostřelování klubů drtivými bassy před nějakou dobou rozpustili – každý však s cílem následovat své vlastní hudební cítění. A nyní tedy Roly Porter tvoří pod vlastním jménem ambientně apokalyptickou hlukomalbu, Jamie Teasdale coby Kuedo roubí trapové beaty a jukeové rytmy na syntetické vyhrávky upomínající nejčastěji na Vangelisův soundtrack k filmu Blade Runner.

02786325.jpeg

Co se týče světa ortodoxního dubstepu, jedním z nejunikátnějších hudebních spojení poslední doby bylo loňské album dvojice Pinch a Shackleton. Oba dva coby klíčové postavy ve vývoji žánru, který (či spíše jeho název) zmutoval v agresivní elektro-komerční nápodobu, dokázali na eponymním albu spojit a zároveň podtrhnout svůj unikátní přístup k tanečnímu zvuku – orientálními virbly nasáklý „tanec mrtvých“ Shackletona se organicky prolíná s hromovládnou (a stejně uměřenou) basou bristolského matadora Pinche. Ten prý v současnosti dokončuje album s dubovou legendou Adrianem Sherwoodem – a pokud si sednou podobně jako se Samem Shackletonem, máme se příslovečně opět nač těšit.

Turban 15 Playlist:
TNGHT – Top Floor (Warp/LuckyMe, 2012)
Major Lazer ft. Flux Pavillion – Jah No Partial (Mad Decent, 2012)
Sepalcure – Breezin (Hotflush, 2011)
Dream Continuum – Giv A Lil Luv (Planet Mu, 2012)
Jets – In her City (Leisure System, 2012)
Kidsuke – SGT FRG (Project Mooncircle, 2012)
Karenn – Studio 3 (Bleep, 2012)
Distance – Fallen (Vex’D remix) (Planet Mu, 2007)
Pinch & Shackleton – Levitation (Honest Jon’s Records, 2011)
Africa Hitech – Out In The Streets VIP (Warp, 2011)