Turban – Libri Prohibeaty aneb konec beatové prohibice

00987955.jpeg

Pátý Turban mohl být tak trochu oslavou konce prohibice – nebýt toho, že jsme nějaký shora vydaný zákaz (tzv. tur-BAN) vlastně ani nepocítili. Turban totiž servíruje libri prohibeaty stále – a beatová prohibice se nás rozhodně netýká. Jak by s vervou sobě vlastní dosvědčil i brooklynský Baauer, jehož track Swerve tento díl otevíral – jeho TRAPistická beatopalba nejhrubšího zrna již brzy spatří světlo světa na LuckyMe na chystaném singlu Dum Dum.

Turban šel však o dům dál, konkrétně do Chicaga. Přímo v epicentru tamní jukeové horečky nás zasáhl shůry kosmický footwurk teprve 18letého mladíka Young Smoke, jehož debutová deska právě vyšla na ostrovní základně Planet Mu. Label Mikea Paradinase se, jak známo, již delší dobu věnuje právě jukeu – a evropskou odpovědí na chicagskou taneční ekvilibristiku je i aktuální tvorba producenta Alana Mysona aka Ital Tek, který na nové desce Nebula Dance nebulí, ale tančí footwurk. Jak pán – či Kuedo, jehož loňskému opusu se Ital Tekův zvuk místy blíží.

Jukeové okénko uzavřel sanfranciský Decibel, který se poněkud netypicky usadil na Pinchově značce Tectonic (více v rozhovoru z minulého Turbanu). Z jukeu k dalšímu, stále aktuálnímu zvuku klubové současnosti, kterým je ostrovní grime – styl, který ani za více jak deset let existence ještě nestačil zmutovat v komerční atrapu, jako třeba jeho mladší sourozenec dubstep. Tzv. grime 2.0 dnes ponejvíce vypouští do světa label Butterz – a z jeho katalogu jsme vybrali skutečného beatového šampiona, mladého Londýňana, co si říká Champion a jehož singl Crystal Meth/Speed je nejnovější klubovou drogou města nad Temží.

James Blake a Trim – kdo neslyšel, neuvěří. Polozapomenutá a kultovní spolupráce, kdy James pod pseudonymem Harmonimix přetavil Trimovu akapelu v minimalistickou „tour-de-beat-force“, spatřila konečně oficiálně světlo světa na vinylu pod hlavičkou R&S Records. Lehkou kontroverzi v pozadí celého příběhu odkryl nedávno na svém blogu Martin Clark alias Blackdown (který mimo jiné přislíbil Turbanu rozhovor u příležitosti své nové desky společně s Duskem).

02461265.jpeg

Další hodně kníratou spoluprací současné turbanoidní elektroniky je i projekt Jets neboli dva ostřílení tryskáči Machinedrum a Jimmy Edgar, kteří doopravdy tankují super (v Turbanu v tuzemské premiéře vůbec). Beatový úkryt poskytlo duo Shelter Point, které vydává na Scubově značce Hotflush krásné EP, trochu asociující melancholickou tvorbu Mount Kimbie. To houser Jack Dixon poskytl zcela jiný druh úkrytu ve svém tanečním opusu Find Shelter, který se co nevidět objeví rovněž na Hotflushi. Taneční nájezd ukončil svým maniakálním technem z připravovaného EP We Laugh, We Scream šílený beatový hodinář Randomer.

Zklidnění na závěr přijít muselo – a analogově syčící syntetické krajiny producenta 1991 i náměsíční dub bristolského mladíka jménem Vessel (právě vydal na Tri Anglu skvělé debutové album Order of Noise) ukázaly, že Turban má co nabeatnout i mimo aktuální výspu juke, trap, glitch, grime a dalších trendy klubových grimas. Do Turbanu se totiž vleze leccos – a sluší všem. A z toho plyne verbální ledoborec ostychu na konec: „If u look good in your Turban – STRIKE A POSE!“

Playlist pořadu:
Baauer – Swerve (LuckyMe, 2012)
Young Smoke – Space Zone (Planet Mu, 2012)
Ital Tek – Glokk (Planet Mu, 2012)
Champion – Crystal Meth (Butterz, 2012)
Trimbal – Confidence Boost (R&S Records, 2012)
Jets – Lock Lock Key Key (Leisure System, 2012)
Shelter Point – Braille (Hotflush, 2012)
Jack Dixon – Find Shelter (Hotflush, 2012)
Randomer – Nar (Hemlock, 2012)
1991 – Fabric of Space (Astro:Dynamics, 2012)
Vessel – Plane Curves (Tri Angle, 2012)
Star Slinger – Ladies in the Back ft. Teki Latex (Jet Jam, 2012)