Turban uvádí: 18 tráčků roku 2018

Pravidelná výroční rubrika pořadu Turban se vrací v ještě silnější sestavě než v loňském roce. Není divu – každým rokem nabobtnává soupiska reflektující číslo v aktuálním letopočtu o dalšího účastníka. 

Letošní přehlídka 18 starých, nových i vypůjčených tracků, které v uplynulých 12 měsících Turbanu uvízly mezi ušima, představuje zvukový amalgám, který místy spojuje pouze doba vydání – dohromady však snad tvoří poměrně výstižný obrázek o zvukové pestrosti roku 2018 v té fluidní části klubové hudby, kterou se Turban snaží vytrvale sledovat. I proto skladby v tomto výčtu opět uvádíme bez pořadí a dle abecedy. Na Spotify si výběr můžete pustit tady.

Aphex Twin – T69 Collapse
(Warp)

Kolapsující novostavby 2.0 aneb track, který se hroutí sám do sebe jak černá díra. Zároveň taky kultovní ostrovní prankster v nejlepší acid formě od dob Chosen Lords.

Baauer – Company
(LuckyMe)

Stop-time-ová freska a dosud asi „nejpopovější“ track autora notoricky známého klubového memu. Minimalistická poučka „méně je více“ Baauerovi vážně sluší.

Clubkelly – Don't Call Me
(self-released)

Nejmasivnější tzv. klubová zbraň roku 2018. Eric Prydz a zlé pryč – Clubkelly přetvořil fitness hymnu v nekompromisní banger, na kterém si každý rotoped vyláme zuby.

FVLCRVM – Words
(MOM I MADE IT)

Beatový brat FVLCRVM posunul své songwriterské nadání ještě o kousek dál, když dal ve Words konečně plný průchod svým verbálním/vokálním skills. Copywriting 10/10.

 

Girl Unit ft. Kelela – WYWD Remix
(Night Slugs)

Girl Unit nás zas a znovu utvrzuje v tom, že má více jak šestileté čekání na jeho albový debut stále smysl. Neodolatelně lehkonohá jízda s hutnou basou a sametovou Kelelou.

Jesza – No Rules ft. Adam Katz
(Pelican Fly)

Jeden z největších objevů roku nejen pro fanoušky Pelican Fly. Jesza boří klubové konvence a nikde to nezní tak jako v pečlivě promyšleném brutalismu tracku No Rules.
PS: Jeszy mix pro Turban zde.

Jimmy Edgar – DEETZ
(Ultramajic)

Jimmy Edgar evidentně objevil magickou formuli na omamný groove, kterému podlehne každý smrtelník. Přitažlivost jeho jediného letošního tracku je totiž až strašidelná.

Justin Jay & Thumpasaurus – Wayne's World
(Fantastic Voyage)

Track padnoucí veselé mysli a dětskému vidění světa jako dupačky. Klubová varianta nejlepších Muppetích tirád a zábavní ekvilibristika v praxi. Všechnu moc imaginaci.

Mark Redito – Dreamy Gang (Lil Pump Bootleg)
(self-released)

Optimismem napumpovaný bootleg trapové odrhovačky byl jedním z nejsvětlejších momentů roku 2018. Alespoň pro ty, kdo se v klubovém světě neberou příliš vážně.

Mechatok – 12 Years
(Presto?!)

Zvonivá vzdušnost, uhrančivá vzletnost a jiskrná vznešenost prosakuje z tohoto tracku všemi póry. Čistá emotivnost Mechatokova opusu nemá v tomto výčtu konkurenci.

Murlo & S-Type – Make Believe
(Coil Records)

Murlo se letos nezastavil, a tak i vybrat z jeho katalogu jedinou věc dá zabrat. Swingující naléhavost jeho duetu s S-Typem ale přeci jen v něčem vyčnívá nad zbytkem.

Ninajirachi – Pathetic ft. Naah
(NLV Records)

Krystalicky čistá produkce a minimalistická vytříbenost této ledově krásné (klu)balady ukazuje, jak skvěle může znít moderní pop, když si odpustí bombastickou vykřičenost.

oklou – Friendless
(NUXXE)

Francouzská klubová diva na debutovém EP nezklamala a přináší možnou odpověď na otázku, jak spojit tvůrčí tajuplnost s popovou přístupností. Ozdravný mysticismus 2.0!

Proc Fiskal – Apple Juice
(Hyperdub)

Momentálně nejsvěžejší zvuk v rámci labelu Hyperdub i na poli instrumentálního grimeu. Squarepusherovsky detailní kompozice bez galerijní IDM strojenosti.

 

Ross From Friends – John Cage (Edit)
(Brainfeeder)

S termíny jako „lo-fi house“ se v Turbanu nekamarádíme, ale jedním z našich nových nej přátel v tomto roce byl i Ross From Friends aka „John Cage chillwaveu“. LOL.

Shlohmo – Wen 222
(Friends of Friends)

Jedna velmi příjemná „šuplíkovka“ aneb odpověď na hádanku „Jak zní Shlohmo, když letos předělá svůj šest let starý track?“. Nápověda: Stejně. A stejně dobře.

Tommy Cash – X-Ray
(self-released)

Postsovětský (t)rap kult Tommyho Cashe a PC Music euro dance/trance & hardstyle/bass obsese? Těžko letos hledat ideálnější (a vykřičenější) spojení.

TSVI – Safi ft. Miragal

(Nervous Horizon)

TSVI na svém dlouhohrajícím dervišovském debutu potvrdil pověst specialisty na tribální perkuse. Track Safi ale ukazuje ještě jeho jinou, světlejší & syntetičtější tvář.