Turban v trapu vol. 2

20. duben 2016

Turban byl zaspojednou převážně v trapu; jinými slovy se znovu vypravil nakouknout pod pokličku jednoho ze současných nejvíce vyhajpovaných (sub)žánrů, sestávajícího převážně z přehuštěných jižanských rapových intrumentálek – a pokusil se zjistit, zda se to má doopravdy s trapem podobně jako s dubstepem, který z velké většiny zmutoval v levnou komerční elektronápodobu.

Spousta současných „trapistů“ tvoří jako přes kopírák – tj. aplikuje stejný beatový mustr na nepříliš odlišné podloží (stačí si poslechnout po sobě pár tracků na YouTube kanálech typu All Trap Music). Přesto se však v do značné míry zkostnatělém odvětví tu a tam zaskví jméno, které trapové snažení žene tzv. vejš.

Dokazuje to i singl Higher od Baauera (a Just Blaze, tentokrát i s doopravdy hostujícím Jay-Zm) – i přes undergroundové odsudky, pramenící z nechtěné virální senzace způsobené jeho nečekaným hitem Harlem Shake (z něhož však Baauer dodnes neviděl ani dolar), patří mladík z Brooklynu mezi nejinovativnější hybatele stylu. Na své očekávané debutové album si prý hodlá pozvat Arcu, Ryana Hemswortha a Cashmere Cata, což jeho snahu po nových beatových zítřcích jen podtrhuje.

To, že i trapové monstrum nemusí být prvoplánově stupidní, dokázal aktuálně také ostrovní producent Decibel s ultra-funkčním bangerem Wot!, stejně jako zámořští Arnold a C.Z. na příjemném splitku pro Wedidit. Za samozvaného „trapového lorda“ se začal považovat další člen rapové crew ASAP Mob, ASAP Ferg – a i přes určitou nepůvodnost (které se v trapu lze jen těžko vyhnout) působí jeho albový debut Trap Lord důvěryhodněji než snažení jeho bratra v trapu ASAP Rockyho.

S nadsázkou se na fenomén trap dívá newyorský „queer rapper“ Le1f v singlu Damn Son, rozvádějícím po svém jeden z nejnadužívanějších trapových samplů. A lehce kantovskou verzi trapového twerkování představuje i hamburský producent FilosofischeStilte z malého labelu Saturate Records.

02953391.jpeg

I v prostředí natolik definovaném žánrovými svody, jako je právě trap, lze stále najít úkazy hodné pozornosti, a navíc z něj po svém čerpá i mnoho dalších známých beatových tváří (za všechny třeba Zomby, Kode9, Evian Christ, RL Grime), posouvajících jeho zvuk do jiných dimenzí. Tohle beatové trápení totiž ještě zdaleka nevypálilo poslední hajtku.

Playlist – Turban 24. 8. 2013:
Baauer x Just Blaze -–Higher ft. Jay Z (Priority Records, 2013)
Decibel – Wot! (Speakerbox, 2013)
FilosofischeStilte – Twerk (Saturate Records, 2013)
ASAP Ferg –- Hood Pope (RCA, 2013)
Le1f–- Damn Son (Camp & Street, 2013)
C.Z. –-O Rite O Rite (Wedidit, 2013)
Arnold -– Roll Position (Wedidit, 2013)
Tokyo Hands –- Down 4 U (Donky Pitch, 2013)
Tokyo Hands – Valleys (Donky Pitch, 2013)
DJ Funk -– Three Fine Hoes (Sinjin Hawke Rremix) (Booty Call Records, 2013)
DJ Assault x Socalled -– Sleepover (Sinjin Hawke Rremix) (self-released, 2013)
Ciara –- Body Party (Jacques Greene Rremix) (self-released, 2013)

autor: Jan Bárta
Spustit audio