Turbantologie s 813: Dělám hyperbarevné R&B

03167810.jpeg

Ruský beatmaker 813 pracuje přes den jako hasič v Moskvě – v noci si to však se svým hyperenergetickým beatovým maximalismem ne nepodobným tvorbě Rustieho, Hudsona Mohawka nebo Wave Racera hasí na klubové parkety po celém světě.

Jeho tráčky už se stačily objevit na labelech jako Donky Pitch, Activia Benz, Apothecary Compositions, Hyperboloid nebo nejnověji na Diplově značce Mad Decent. Turban se tetelí blahem, že si „Osmsettřináctka“ našel čas na tento krátký rozhovor a především exkluzivní mix pro Radio Wave!

Ahoj, Alexi! Tuším, že v hudebním světě nejsi žádný začátečník, ale teprve nedávno o tebe začal být zájem coby o jednoho z nejzajímavějších beatmakerů současnosti…
To je pravda, posledních pár let cítím, že se zájem o mou hudbu hodně zvedl. Taky s tím asi souvisí i to, že ačkoliv už dělám beaty dlouho, teprve nedávno jsem se tomu začal věnovat doopravdy profesionálně.

Pracuješ jako moskevský hasič a zároveň dokážeš svou hudbou rozpálit po celém světě parkety do běla. Jaké to je, mít dvě tak odlišné profese?
Svou práci hasiče mám rád a pořád si myslím, že je to pro mě ideální zaměstnání. Líbí se mi, že jde o poctivou a odpovědnou práci, při které se nemusíte přetvařovat. A navíc mně to rozhodně nebrání při skládání hudby, právě naopak – pomáhá mi to přicházet na jiné myšlenky. Nejlepší dovolená pro tělo i hlavu je, když začnete dělat něco nového.

Tvoje EP Recolor na labelu Activia Benz přetékalo hyperbeaty v dobrém duchu maximalistické tvorby Hudsona Mohawka a Rustieho. Na nejnovějším EP XOXO pro Mad Decent se vydáváš blíže směrem k Jersey Club Music a „delfínímu zvuku“, který dělá třeba Wave Racer. Kam se tvůj zvuk posune příště?
Nesnažím se znít jako někdo jiný – prostě jen rád dělám pozitivně nabitou a energetickou hudbu. Rozhodně nechci zůstávat stále u jednoho stylu – a většinu nocí trávím poohlížením se po nových zvucích, samplech a melodických pasážích. Co bude příště, nevím – možná něco blízkého R&B, jaké dělal dřív Nelly nebo Timbaland. A rozhodně bych chtěl více spolupracovat s rappery a vokalisty.

03167809.jpeg

Jak bys popsal vlastními slovy novým žánrem či přirovnáním svou hudbu?
Nazývám svou hudbu „hyperbarevným R&B” – tak nějak mi to k ní nejvíc sedí.

Nedávno jsi udělal remix tracku od zpěvačky Liz z labelu Mad Decent – a když teď říkáš, že bys rád víc pracoval s vokalisty a rappery, s kým bys dělal nejraději?
Pro Liz budu asi v budoucnu něco skládat, můj remix se jí líbil a spolupráce by jí nevadila. A doufám, že jednou budu moct udělat track pro Dannyho Browna, je to blázen.

Co se od tebe můžeme nadít v blízké budoucnosti? Nějaké plány na další EP nebo album?
Nyní jsem ve fázi „kreativního hledání“. Taky jsem začal spolupracovat se skupinou Keys N Krates a máme v plánu několik společných tracků. Ještě nevím, zda z toho bude singl, EPčko nebo jen společný track na mém dalším sólo EP. Uvidím.

Dáš nám nějaké doporučení, jak a kdy nejlíp poslouchat tvůj exkluzivní mix pro Turban?
Prostě jen nasedněte na kolo, když venku svítí sluníčko, a vyrazte s kamarády na piknik k vodě.

Turbanthology w. 813: I call my music “Hypercolor R&B”.
Russian beatmaker 813 works as a firefighter in Moscow during the day – at night he sets clubs all over the world on fire with his hyper-energetic overload of optimistic beat maximalism, musically not so far from the likes of Rustie, Hudson Mohawke or Wave Racer. He has already put out records on some of the current trendsetting club-oriented labels, be it Donky Pitch, Activia Benz, Apothecary Compositions, Hyperboloid or Mad Decent. Turban is really glad, that 813 found some spare time in his busy firefighter/beatmaker schedule for this short interview and especially an exclusive mix for Radio Wave. Read and listen below!

Hi Alex! I guess you are no newcomer to the club music world, but only recently you are getting exposed as one of the world’s most exciting producers…
Hi Jan , yes I agree , last years I feel bigger interest in me and my own development. I’m making music rly long time but only recently I started to treat it more professionally.

03167811.jpeg

You works as a firefighter in Moscow and at the same time you are literally setting clubs all around the world on fire. How are you personally managing to lead two such a really different lives?
I like my firefighter job, I still think it’s the best job for me. I like honesty in this work, you do not need to deceive people and try to sell them more expensive phone for example, or smile in the face of those whom you hate just to make a good deal. You feel responsible. It actually does not prevent me from writing music, but rather it helps, because it keeps you distracted. Best vacation is to change your activities.

Your EP Recolor for Activia Benz was bursting with hyper-colored beats in a good vein of Hudson Mohawke and Rustie’s maximalism. Your newest EP XOXO for Mad Decent follows a similar path with stronger hints to Jersey Club music and Wave Racer’s kind of „dolphin sound“. Where is your sound heading next?
I'm really not trying to be like someone. I like to make a positive energetic and melodic music. I don’t want to make the same style all the time. Late at night I'm looking for new chords, interesting sounds and melodic passages. I do not know what will be the next. Maybe it will be something more close to R&B, like Nelly and old Timbaland. Rly want to work more with singers and rappers.

If you should describe your music in your own words, be it a new genre or just some comparison, what would it be?
I call my music style “Hypercolor R&B” , for me it’s best name of style for music which I try to make.

You recently remixed a track by Mad Decent singer Liz – and you was expresing your wish to work with vocalists. Who would like you to work with/wrote tracks for the most?
I think we will make some new songs with Liz in future , she said she like my remix and doesn‘t mind to make a collab. Also I hope to make a track one day with Danny Brown, he is crazy J.

03167812.jpeg

What can we expect from you in the near future? Any album or new EP plans possibly?
Now I'm in a creative search. Also I work with Keys N Krates and we think about few collab tracks. It may be a single, an EP or just a collab track with them for my next ep. Will see.

Could you give us a hint of where/when is best to listen to your exclusive mix for Turban?
Just take your bike in a sunny day and go on a picnic with friends along the coast.

Turban 16. 7. 2014 Playlist:
813 – Sunny Lemonade (self-released, 2013)
813 – Elastique (Activia Benz, 2013)
813 – Espoir Voyage (Apothecary Compositions, 2013)
813 – Reflections (unreleased)
813 – Tattoo On My Heart (unreleased)
ASAP Rocky – Cockiness (813 remix) (self-released, 2014)
813 – Prpl Drunc (Mad Decent, 2014)
813 – Thank You (Mad Decent, 2014)