Úkryt před civilizací i stavebnice pro dospělé. Jak a proč si pořídit chatu, maringotku nebo něco mezi tím
Sníte o malém domku v přírodě daleko od civilizace? V Bourání představíme hned čtyři projekty na takové stavby – od tří set tisíc po tři miliony.
Bourání tentokrát patřilo čtyřem hostům, kteří mají zkušenosti s malými domky, chatami, maringotkami nebo tiny housy. Tomáš Zajíček maringotky vlastníma rukama staví a už čtyři roky v jedné žije. Architekt Daniel Baudis ze studia DDAANN vyprojektoval stavebnicový systém Tiny House Done, díky němuž se dá postavit domeček o dvanácti metrech čtverečních za pár dní. Architekt Lukáš Brom ze studia The Builders na podobném systému zatím pracuje. Vladimír Pešek vede projekt hideandseek a nabízí domky především na pronájem. Tvrdí také, že komfort, design a příroda se nevylučují.
Mluvili jsme o tom, jak má být malý domek velký a co se tam vejde. Kam je možné ho umístit, jaká jsou pravidla a jak se dají případně kreativně obejít (ale samozřejmě nikoho nenavádíme). „Nechceme, aby byly chráněné krajinné oblasti zaplavené tiny housy,“ potvrzuje Daniel Baudis.
Věnovali jsme se i tomu, pro koho malý domek v přírodě je a komu spíš vyhovovat nebude. „Náš ideální klient je člověk, kterému tiny house vyložíme na pláži, on si ho dotáhne po částech na útes a tam si ho postaví,“ představuje si architekt Baudis.
Co všechno se dá v malých prostorech dělat a zažít? „Nainstaloval jsem si v maringotce plátno a promítačku,“ říká Tomáš Zajíček. „Dát si saunu, otevřít lahev vína a číst si,“ to je zase vysněný chatařský program Vladimíra Peška. Lukáš Brom pak vidí chatu jako úkryt před civilizací a klidně i jejím kolapsem. „Kompletně celý svět se zbortí a člověk je v té své kapsli jako v záchranném modulu, kde dokáže přežít.“
Jaké bydlení je lepší – s kolečky nebo bez? Poslechněte si v Bourání.
Související
-
Kámoši chodí skejtovat, Radek místo toho v sedmnácti staví dům. Co vidí mladí na tiny housech?
Jsou mladí, ale už chtějí žít sami a ve svém. Sedmnáctiletý Radek i o devět let starší Nikola si staví dům. Je to spíš domek než dům, možná domeček – zkrátka tiny house.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.