Universum: Dobré zprávy ze světa vzdělávání!

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03770926.jpeg

V pořadu Universum na oblast vzdělávání nahlížíme většinou dost kriticky. Ve svátečním, posledním dílu roku 2016 jsme se rozhodli být hodní. Pozvali jsme si dalšího kritika českého vzdělávacího systému, Bohumila Kartouse ze společnosti EDUin, a dali si společné předsevzetí: Přineseme samé dobré zprávy. Dalo nám to docela zabrat. A na co jsme nakonec přišli?

Velkou pochvalu zasluhují čeští učitelé. Přestože patří v rámci OECD mezi ty nejhůře placené a české školství patří mezi nejvíce podhodnocené, čeští žáci dosahují v mezinárodních srovnáních průměrných, či dokonce mírně nadprůměrných výsledků. Poměr cena-výkon vychází u českého školství velmi dobře.

Čeští absolventi zahraničních vysokých škol a studijních pobytů se vracejí domů. Zdá se, že i absolventům západních či amerických univerzit připadá Česká republika jako dobré místo k životu. Profitovat z toho může celá společnost.

Teroristická skupina Boko Haram, která deklaruje boj proti vzdělávání jako jeden ze svých cílů a za posledních šest let má na svědomí likvidaci více než dvou tisíc afrických škol, ztratila v roce 2016 území i vliv. Na území Kamerunu vznikají nové školy pro dívky.

Jestliže svobodný přístup k informacím považujeme za jeden z nástrojů vzdělávání, pak je pozitivní zprávou i to, že v letošním roce stoupl počet uživatelů internetu na 3,5 miliardy, což je téměř polovina světové populace.

Zajímají vás další dobré zprávy? Poslechněte si celý pořad.