Universum: Lékaři se samopalem

27. květen 2014

Hned několik profesí svoji práci označuje jako poslání. Lékaři patří mezi ty první, kteří přijdou na mysl. Hned potom jsou asi vojáci. Co když se ale tahle povolání spojí? Není už to trochu moc? Jak se studuje budoucím vojenským lékařům, zjišťovalo Universum.

Jako by desítky hodin studia měsíčně nestačily, vojenští lékaři musí už u přijímaček splnit fyzické testy a udržovat se v kondici po zbytek své služby u armády. A nejen to, ještě před začátkem studia je čeká trochu léčba šokem.

Musí projít dvouměsíčním přijímačem ve Vyškově, kterému se nevyhne žádný vojenský zelenáč. Tam se běhá, křičí, cvičí a třeba střílí i ze samopalu.

A protože i vojenští medici se rovnou stávají zaměstnanci armády, mají místo standardních tří měsíců volna mezi semestry dovolenou jako běžní vojáci. A tak je to zhruba jeden měsíc v roce, kdy si od služby v armádě odpočinou.

Nic z toho neodradilo Mirku Markovou od toho, aby se na Fakultu vojenského zdravotnictví Univerzity obrany přihlásila. Odměnou jí byl ovšem už od prvních měsíců studia pravidelný několikatisícový plat, trochu lepší bydlení na hradeckých kolejích a také jistota zaměstnání v některé ze čtyř vojenských nemocnic v republice. I když, pravda, pro Mirku zatím nikoli v oboru, kterému se chtěla od začátku věnovat.

Víc o studiu a životě vojenských mediků v rozhovoru s nprap. Mirkou Markovou, která byla hostem Universa Radia Wave.

autor: Pavel Cyprich
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.