USE-IT: Najdeš svou oblíbenou hospodu?

30. červenec 2012
02685827.jpeg

Pokud jste někdy hostili zahraniční návštěvu, určitě jste jí dali pár tipů, kam vyrazit a jakým místům se naopak vyhnout. Na stejném principu staví turistická mapa USE-IT, jejíž obsah sestavují přímo obyvatelé Prahy. USE-IT se dočkala po roce od vzniku druhé verze.

USE-IT vás nezavede na Karlův most nebo do Zlaté uličky, ale ukáže Prahu takovou, jak ji vidí a znají místní. Cíl je vyvést návštěvníky z turistické bubliny a ukázat město jinak.

Vedle stovky tipů z oblasti kultury, hudby, architektury a gastronomie sestavili lidi z USE-IT i netradiční procházkové okruhy. Trasa Hidden ukazuje Prahu pasáží a míst, která využívají místní, aby unikli turistickým davům, Memory vede skrze tradičnější lokace, které kloubí období druhé světové války a totality. Zavede vás mimochodem třeba na Nuselský most nebo na zahrádky na Letné.

USE-IT mapa si debut odbyla už v loňském roce v pětatřicetitisícovém nákladu. Letos se počet map distribuovaných do hostelů, univerzit a mezi couchsurfery zvýšil na 50 000. Druhá verze vedle grafiky vyměnila více než třetinu doporučovaných míst a Prahu představuje pomocí legend tradičních – o Hladové zdi, Janu Žižkovi – i moderních – o kráteru ve Stromovce nebo knihovně Jana Kaplického.

02685826.jpeg

Neziskový projekt self-made mapy je prací několika mladých lidí, kteří se inspirovali nápadem z Belgie. Oproti Lonely Planet průvodcům, které může USE-IT připomínat, sestavují doporučení lokálové, nikoliv cizinci, kteří v místě pobyli jen nějaký čas. Pokud vás projekt zaujal, můžete sami autorům přispět svými tipy pro příští generaci mapy. Stačí mrknout na web nebo se zastavit v novém infocentru v Trojanově 3, kde je otevřeno po odpoledních celé léto.

USE-IT už se rozšířil i mimo Prahu. V červenci měla premiéru mapa Ostravy a do konce prázdnin se podle ní projdeme i v Plzni. Příští rok budou následovat Olomouc, Brno, České Budějovice a Český Krumlov.

autor:Pavel Cyprich

Další články autora

 • ROK NA VLNĚ 100,7 FM s Gipsy.cz

  12. ledna oslavujeme Rok na vlně 100,7FM. Necelý týden před tímto mejdanem přišel do studia jeden z nejuznávanějších českých producentů současnosti. Vydal výtečnou ...

 • 00154785.jpeg
  Vzdělávání

  Universum: Lékaři se samopalem

  Hned několik profesí svoji práci označuje jako poslání. Lékaři patří mezi ty první, kteří přijdou na mysl. Hned potom jsou asi vojáci. Co když se ale tahle povolání...

 • 02664632.jpeg
  Technologie

  Děrné štítky: Reparát Microsoftu a domácí bitcoinomat

  V Česku vyrostl první obousměrný bitcoinomat. Elektronickou měnu v něm lze dost rychle nakupovat i prodávat. Při ceně 580 dolarů za jeden bitcoin u něj asi velké fr...