USE-IT: Najdeš svou oblíbenou hospodu?

14. únor 2014
02685827.jpeg

Pokud jste někdy hostili zahraniční návštěvu, určitě jste jí dali pár tipů, kam vyrazit a jakým místům se naopak vyhnout. Na stejném principu staví turistická mapa USE-IT, jejíž obsah sestavují přímo obyvatelé Prahy. USE-IT se dočkala po roce od vzniku druhé verze.

USE-IT vás nezavede na Karlův most nebo do Zlaté uličky, ale ukáže Prahu takovou, jak ji vidí a znají místní. Cíl je vyvést návštěvníky z turistické bubliny a ukázat město jinak.

Vedle stovky tipů z oblasti kultury, hudby, architektury a gastronomie sestavili lidi z USE-IT i netradiční procházkové okruhy. Trasa Hidden ukazuje Prahu pasáží a míst, která využívají místní, aby unikli turistickým davům, Memory vede skrze tradičnější lokace, které kloubí období druhé světové války a totality. Zavede vás mimochodem třeba na Nuselský most nebo na zahrádky na Letné.

USE-IT mapa si debut odbyla už v loňském roce v pětatřicetitisícovém nákladu. Letos se počet map distribuovaných do hostelů, univerzit a mezi couchsurfery zvýšil na 50 000. Druhá verze vedle grafiky vyměnila více než třetinu doporučovaných míst a Prahu představuje pomocí legend tradičních – o Hladové zdi, Janu Žižkovi – i moderních – o kráteru ve Stromovce nebo knihovně Jana Kaplického.

02685826.jpeg

Neziskový projekt self-made mapy je prací několika mladých lidí, kteří se inspirovali nápadem z Belgie. Oproti Lonely Planet průvodcům, které může USE-IT připomínat, sestavují doporučení lokálové, nikoliv cizinci, kteří v místě pobyli jen nějaký čas. Pokud vás projekt zaujal, můžete sami autorům přispět svými tipy pro příští generaci mapy. Stačí mrknout na web nebo se zastavit v novém infocentru v Trojanově 3, kde je otevřeno po odpoledních celé léto.

USE-IT už se rozšířil i mimo Prahu. V červenci měla premiéru mapa Ostravy a do konce prázdnin se podle ní projdeme i v Plzni. Příští rok budou následovat Olomouc, Brno, České Budějovice a Český Krumlov.

Autor:Pavel Cyprich

Další články autora

 • Dizzee Rascal z festivalu Pukkelpop 2009

  Z Dizzeeho už je dávno hvězda první velikosti. Ačkoli máme k jeho posledním nahrávkám výhrady, naživo je tenhle rapper stále přinejmenším zábavný. Vedle klišovitého...

 • 03035158.jpeg
  Hudba

  Deska týdne: Osudem zkoušená Angel Haze

  „Tlakem vznikají diamanty,“ to je motto 22leté americké rapperky, jejíž debutová deska Dirty Gold vyšla oficiálně na konci loňského roku. Ví o tom své. Život jí ces...

 • 02647200.jpeg
  Hudba

  Nic dětského v rapu Childishe Gambina

  Naší Deskou týdne je pro následujících sedm dní studiovka amerického rappera, který si říká Childish Gambino. Jeho třetí album se jmenuje Because the Internet.