Ústní kolo přijímaček je brutál, z tisíce uchazečů se vybírá 60 lidí, říká absolventka psychologie

11. duben 2024

Jak se studuje psychologie? „Je to studium na pomezí filosofie, medicíny, přírodních a humanitních věd,” říká absolventka Katedry psychologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy Magdalena Rausová.

„Za mě jsou úplně nejtěžší přijímačky,” říká o zkoušce, která má dvě kola. V prvním kole uchazeči píšou test z oblasti biologie a základů společenských věd. „Druhé ústní kolo je brutál, protože z těch tisíce lidí potřebují vybrat jenom šedesát,” říká a dodává, že záleží nejen na přečtené literatuře, ale také na odborné aktivitě.

Magdalena například pracovala v nízkoprahovém klubu s romskými dětmi a také rok jako au-pair v Německu, kde také dobrovolničila v domově důchodců.

Po bakaláři nebo magistru lze zamířit na pětiletý výcvik dle vlastního výběru. „Výcvik je něco navíc ke škole,” říká s tím, že bez výcviku lze pracovat například v HR nebo jako školní psycholog. „Pokud bych chtěla dělat klasickou terapii, tak ho určitě budu potřebovat,” říká Magdalena s tím, že se výcviky můžou lišit cenami v řádech i stovek tisíc korun za pětileté studium a doporučuje ty akreditované.

Jak je to se specializací a psychologickým výcvikem? Pusťte si celý díl.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka