„V Brazílii se toleruje vše a vše se tam míchá.“ O židech, kteří vedou i školy samby
Brazilská společnost je velmi pestrá a nábožensky poměrně otevřená. Tamní židovská komunita je druhou největší na kontinentě. O současné i historické přítomnosti a kulturních specifikách brazilských židů mluvil v Hergot!u odborník na Latinskou Ameriku František Kalenda.
Stát se Brazilcem jde poměrně snadno, brazilská společnost je poměrně otevřená a inkluzivní. „Toleruje všechno a zároveň se tam všechno míchá,“ popisuje tamní situaci s ohledem na společenské postavení náboženství Kalenda.
Židovská historie představuje akceptovanou část brazilských dějin, dnes začíná být znovuobjevována. Největší židovskou komunitu má São Paulo, ale najdeme je v každém brazilském státě. Podle Kalendy jsou brazilští židé spíše starší a ve značné míře sekulární, což ovšem neznamená, že nemohou například dodržovat šábes nebo košer stravování.
Jak se liší situace židů v Brazílii a Argentině? Jaký je jejich vztah k Izraeli? Jak se mají k muslimům a jiným náboženským komunitám? Jak a kdy se do Brazílie dostali? Kdo jsou to amazonští židé? Poslechněte si celý pořád.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.